آغاز سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سخنرانی رئیس جمهور در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز شد.

رئیسی در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بیان اینکه ملت ایران معتقد است عدالت وحدت آفرین است و ظلم جنگی است. اگر تروریست تربیت می کند و ملت ها را می کشد یا با اعمال فشارهای مختلف ملت ها را مجبور به تسلیم می کند، باید شرمنده انسانیت، آزادی و عدالت باشد.

رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در راستای تلاش برای تحقق “نظم عادلانه بین المللی از طریق چندجانبه گرایی اقتصادی” راهی نیویورک شده است.

رئیس جمهور گفت: معیار اساسی برای ساختن دنیایی بهتر عدالت است و همه آرمان های بشری با عدالت ساخته می شود. اگرچه بسیاری از جنبش ها به بلوغ انقلاب نرسیده اند، اما موفقیت برخی از انقلاب ها مانند انقلاب ایران، امید به برقراری عدالت را زنده نگه داشته است.

عکسی از حاج قاسم توسط رئیس سازمان ملل به نمایش گذاشته شد
عکسی از حاج قاسم توسط رئیس سازمان ملل به نمایش گذاشته شد

رئیسی امروز در سازمان ملل سخنرانی می کند

ابراهیم رئیسی روز گذشته در اجلاس اصلاحات آموزش و پرورش سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و امروز نیز به عنوان سخنران در دومین روز مجمع عمومی این سازمان سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش اعتماد آنلاین، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور که برای شرکت در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، به عنوان یکی از سخنرانان روز دوم این نشست به تشریح دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی می پردازد.

رئیس اجلاس سازمان ملل متحد برای تحول آموزش

ابراهیم رئیسی بعدازظهر دوشنبه به وقت محلی در اجلاس تحول آموزش و پرورش سازمان ملل که با همکاری یونسکو انجام شد، تصریح کرد: متأسفانه فرهنگ سلطه سود خود را در عقب نگه داشتن سایر کشورها و ایجاد نظام ناعادلانه جهانی و سوء استفاده از سازمان های بین المللی و تدوین نظام های فکری-فرهنگی آنها مشخص کرده است. و پیشرفت کشورهای دیگر

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است.

نام خداوند بخشنده

او کسی است که پیامبران خود را به سوی مردم جهان فرستاد و در میان آنان آیات بر ضد آنان خواند و کتاب و حکمت به آنان آموخت و او بود که پیش از من گمراهی را به من نشان داد.

خانم ها و آقایان

دانش بشری به دانشمندان ملت ایران افتخار می کند. تاریخ تمدن ایران با علم و دانش آغاز شد. فرهنگ اسلامی آن را تعالی بخشید و ارکان آن را بر اندیشه های آسمانی استوار ساخت. دین مقدس اسلام بشریت را با هدف تحقق عدالت، گسترش معنویت و توسعه دعوت به پرورش و تربیت می کند.

توسعه و پیشرفت یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کشورهاست و اگرچه دولت‌ها در بسیاری از موارد به توصیه‌ها و تجویزهای نهادهای بین‌المللی عمل کرده‌اند، اما در عین حال چالش‌های جدی برای فرهنگ‌های ملی و بومی کشورها به وجود آمده است.

ما معتقدیم برای رویارویی با چالش های آموزش و پرورش، ابتدا باید ریشه های آنها را کشف کنیم. ما نقدی اساسی بر تفسیری که نهادهای بین المللی از تاریخ معاصر جهان می کنند و طرح پرسش های آن داریم. اگر هدف ما ایجاد یک زندگی شایسته و دنیای امن است، باید از قرائت های یک جانبه پرهیز کرد و نقش همه طرف ها را در قالب رویکردهای چند جانبه مورد تاکید قرار داد.

به طور خلاصه، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که:

– پیشرفت، تحصیل، خانواده، عدالت و معنویت را نمی توان جدا از هم در نظر گرفت.

– هرگونه تصور از رشد و ارضای نیازهای انسان باید شامل الزامات آموزشی و ارزشیابی و در عین حال خانواده محور باشد. البته خانواده به معنای اصلی آن و نه اشکال خودساخته ای که باعث انقراض نسل بشر شود.

– توسعه بدون معنویت و اخلاق باعث تخریب بیشتر جامعه می شود و پایدار نمی ماند.

– سلطه فرهنگی و حبس علم بدترین نوع ظلم و بی عدالتی است.

متأسفانه فرهنگ سلطه با عقب نگه داشتن سایر کشورها و ایجاد نظام جهانی ناعادلانه سود خود را مشخص کرده و با سوء استفاده از سازمان های بین المللی و توسعه نظام های فکری-فرهنگی خود مانع رشد و پیشرفت سایر کشورها شده اند.

همکاران عزیز

سؤال ما این است که آیا آموزش و اساساً انسان باید در خدمت توسعه پایدار باشد یا توسعه پایدار در خدمت بشریت؟ محور رشد تربیتی اگر به رشد و تعالی انسان منتهی نشود جز تضعیف انسانیت به دنبال نخواهد داشت.

آنچه انتظار می رود این است که نهادهای بین المللی با رعایت حق حاکمیت فرهنگی و آموزشی کشورها از آنها در برابر تهاجم فرهنگی محافظت کنند. ما معتقدیم تحول در آموزش بدون توجه به «خانواده، عدالت و معنویت» امکان پذیر نخواهد بود.

باید بر ارزش‌های اخلاقی مانند تکریم خانواده، احترام به محیط زیست، عدالت، نفی خشونت و افراط‌گرایی، ایجاد فضای مجازی امن، اخلاقی، سالم و مفید به عنوان اولویت‌های تحول و تحول آموزش و پرورش تمرکز کنیم.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت ایرانی – اسلامی و بدون تکیه بر رویکردهای سکولار و تک بعدی مندرج در سند ۲۰۳۰ تدوین کرد و از نظر کیفی، قانون جدید هدف نظام آموزشی ایران حرکت از سیستم حافظه محور به سیستم مبتنی بر پژوهش، خلاقیت، مهارت آموزی و تعهد به آموزش و ارزش های فرهنگی و دینی است.

جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با پایبندی به سیاست های اصولی خود، در چارچوب نظام آموزشی مبتنی بر ارزش های والای انسانی وارد گفت وگوی تعاملی شود.

با تشکر از توجه شما

گفتگوی رئیسی و مکرون درباره حقوق زنان

به گزارش فارس، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در دیدار ۹۰ دقیقه ای روسای جمهور ایران و فرانسه که باید در آخرین دیدار دقیقه ۴۵ مکرون فقط یک جمله کلی درباره رعایت حقوق زنان گفت و حتی آن را از ایران نیاورده است.

وی افزود: رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به دو نکته تاکید کرد. اولین نکته این بود که پیشرفت زنان بعد از انقلاب باور نکردنی بود و اگر می خواهید این حقایق را بدانید به ایران سفر کنید.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: نکته دوم این است که مسائل ایران مربوط به ایرانیان است. اگر اتحادیه اروپا بخواهد درباره زنان بیانیه ای بدهد، باید در مورد خشونت پلیس علیه زنان در آمریکا و غرب بیانیه بدهد. همچنین تحریم ها جنایت علیه بشریت است و زن و مرد را به رسمیت نمی شناسد و غرب باید پاسخگوی جنایت خود علیه ملت ایران باشد.