آفت «مدیریت» جنگل های «بلوط» را نابود کرد/ راه های اضطراری برای مقابله با آفت «برگ خوار» چیست؟


گروه جامعه خبرگزاری فارس یک پروانه بومی، میزبان انحصاری بلوط، باعث کاهش موقت این درختان شد. «Leucoma wiltshirei Collenette» با نام علمی «Leucoma wiltshirei Collenette» بیش از ۳۰ هزار هکتار از جنگل های بلوط ایران را تحت تأثیر قرار داده است.

نگرانی ها از این نظر افزایش می یابد که ۴۰ درصد منابع آبی کشور به حیات این جنگل ها وابسته است و بر اساس آخرین آمار موجود، حدود ۲۶ هزار هکتار از جنگل های بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است. طاعون

این آفت بومی از سال ۱۳۵۱ در ایران شناسایی شده است اما علت شیوع گسترده این آفت را سید امیر مسعود جلالی مدیرکل دفتر حفاظت و حراست از منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری کشور عنوان می کند. سازماندهی از جمله افزایش دما و کاهش بارندگی برای رشد جمعیت. این طاعون گسترش یافته است.

پوشش بیش از حد رسانه ای از وضعیت جنگل های بلوط منجر به “شستشوی سبز” می شود.

حسین آخانی، گیاه شناس، حمله این آفت به جنگل های بلوط را با انعکاس آن در شبکه های اجتماعی و رسانه ها اغراق آمیز می داند و انتخاب روش های پرخطر استفاده از سموم شیمیایی و بیولوژیکی را کمکی به حل آن نمی داند. این مشکل . .

این گیاه شناس خاطرنشان کرد: برخی افراد دوست دارند از هر روشی برای فروش محصولات خود استفاده کنند، این نوعی «سبزشویی» است و منابعی که باید صرف حفاظت از محیط زیست شود، عمدتاً برای توانمندسازی جوامع محلی یا صرف هزینه برای مدیریت زیست محیطی برای حساب هایی که منجر به سود برخی شرکت های داخلی و خارجی می شود.

آیا انتخاب روش مقابله با آفت جنگل بلوط اشتباه بود؟

امیر سجادیان کارشناس منابع طبیعی معتقد است درختانی که به برگ خوار بلوط مبتلا شده اند زرد می شوند و به تدریج به سمت خشکی حرکت می کنند زیرا این پروانه از شیره گیاه استفاده می کند و باعث ضعف آن شده است.

وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی برای از بین بردن این آفت از محلول «بی تی» استفاده کرده و دشمنان طبیعی پروانه را از بین برده اند، گفت: علاوه بر انتقاداتی که به محلول وارد شد، زمان سمپاشی نیز اشتباه بود. در اسفند ماه سمپاشی شد اما در اردیبهشت و خرداد سمپاشی شد.

مدیرکل حفاظت و حفاظت منابع طبیعی با تایید این موضوع گفت: در زمان محلول پاشی خطایی رخ داده است و برای از بین بردن این آفت باید دشمنان طبیعی آن یعنی زنبور، مگس و سوسک کشت شود. که شکارچیان طبیعی هستند، پروانه هستند.

با این حال هادی کیادلیری کارشناس جنگل در گفت وگو با خبرنگار فارس، مدیریت فعلی جنگل های کشور را عامل اصلی شیوع این آفت دانست و گفت: در طبیعت امکان مقابله با آن بسیار کم است. باید مدیریت شود و متأسفانه ما از این نظر بسیار ضعیف هستیم.»

وی با انتقاد از نبود سامانه پایش و پیش بینی وضعیت طبیعت گفت: با این شرایط امکان هر گونه خطری برای جنگل ها وجود دارد چرا که در طبیعت ما به خصوص در زاگرس تعادل اکوسیستم به دلیل بهره برداری بی رویه به هم خورده و درختان دیگر توان مقابله با دشمنان خود را ندارند.

مدیریت مضاعف وزارت جهاد کشاورزی منجر به نابودی اکوسیستم زاگرس شد

کیادلیری هیزم، کشاورزی و دامداری را یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر اکوسیستم زاگرس و گسترش دامنه خطرات دانست. و گفت: ۳۶ میلیون دام در این منطقه چرا می کنند که یکی از مهم ترین عوامل تخریب طبیعت آنهاست در حالی که بیش از نیمی از دام های موجود غیرمجاز هستند اما وزارت جهاد کشاورزی که مسئولیت آن را بر عهده دارد. برخورد با آنها، نه

وی افزود: دلیل این اقدام وزارت جهاد این است که علاوه بر مسئولیت حفاظت از جنگل ها، تولید پروتئین کشور را نیز بر عهده دارد. بنابراین شاهد کشت ۱ میلیون هکتاری در این منطقه بدون واکنش وزارتخانه هستیم.

طاعون به زودی فروکش می کند اما…

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آفت گوشتخوار با آسیب رساندن به جنگل کاهش می یابد، گفت: ممکن است شیوع این آفت در کوتاه مدت بلوط ها را از بین نبرد اما اگر این آفت دو بار متوالی در این جنگل ها باقی بماند. سالها خواهند مرد. . خشک می شود، زیرا بلوط انباری است و کربوهیدرات تولید می کند، می تواند در برابر آفت دوام بیشتری داشته باشد. اما با ضعیف شدن آنها نسبت به سایر آفات حساس می شوند.

تله نور و محلول پاشی “BT” در نقاط سیل

وی با اشاره به خطراتی که طاعون گوشتخوار برای جنگل های ارزشمند زاگرس ایجاد کرد، تاکید کرد: در این نقطه می توان از تله های نوری استفاده کرد و یا در نقاطی که کانون طاعون شناخته می شود سم «ب» را سمپاشی کرد. . آفتاب پاشید T.

کیادلیری با تاکید بر اینکه میزان قاچاق چوب سالانه به ۱۰ هزار مترمکعب نمی رسد، گفت: اما این آفت حدود ۶۰ هزار هکتار از درختان با ارزش بلوط را از بین می برد که قابل قیمت گذاری نیست، این در حالی است که دولت می تواند با یک دهم بودجه مقابله کند. جذب نیروی متخصص و مدیریت صحیح از بروز این پدیده جلوگیری می کند.

آفت برگ بلوط (Tortrix viridana L) که در دهه‌های اخیر چندین گونه بلوط را مورد حمله قرار داده است، یک آفت بسیار مخرب است که باعث کاهش رشد چوب، تخریب جنگل، تغییر در تولید مثل و توالی و حتی مرگ درختان می‌شود. با شروع فصل بهار، این آفت در جنگل های بلوط منطقه رویشی زاگرس شروع به فعالیت کرده و خسارات زیادی به مناطق طبیعی وارد می کند. این حشره با تغذیه بیش از حد از جوانه ها و برگ های درختان باعث بی برگ شدن درخت می شود و همین امر باعث می شود که بسیاری از مردم به تصور خشک شدن درخت آن را در مزرعه قطع کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید