آموزش حرفه ای مددجویان زندان / بازدارندگی اردوگاه استخدامی برای رفتار زندانیان پرخطر


رضا ذوالفعلی نژاد مدیرکل زندانهای استان همدان در گفت و گو با خبرنگار فارس گفت: پیرو تحولات اساسی پس از انقلاب اسلامی و فرمایش امام راحل مبنی بر تبدیل زندان ها به دانشگاه و همچنین نگاه محوری انسانیت مقام معظم رهبری. موضوع زندانبانی زندان به مدرسه فضایل تبدیل شده است و زندانبانان کشور و سایر ارگان ها و سازمان ها دستخوش تغییراتی شده اند که از آن جمله می توان به رویکرد اصلاحی و تربیتی در مدیریت زندان و جایگزینی نگاه امنیتی اشاره کرد.

اصلاح و تربیت مددجویان پیرو دستاوردهای زندانبان جدید

وی افزود: با این هدف و سطح علمی زندانبانی کشور، در راستای سند تحول قضایی، امسال شاهد اعلام اولویت های ده گانه از سوی رئیس سازمان زندان های کشور از جمله اصول مبتنی بر آخرین دستاوردها بودیم. زندانبانان. زندان های مدرن.» آموزش زندانیان در دستور کار است.

مدیرکل زندان های همدان با بیان اینکه فعالیت روحانیت در زندان ها مهمترین فعالیت فرهنگی و تربیتی در زندان های استان است، گفت: جذب و بکارگیری ۲۵ روحانی متعهد و مجرب به اجرای برنامه های فرهنگی، دینی و قرآنی در زندان های استان کمک کرد.

وی افزود: شرکت ۲۵۰۰ نفر از مشتریان استان در جشنواره کتابخوانی رضوی و کسب مقام اول کشوری در این زمینه، کسب عنوان دستگاه برگزیده در اقامه نماز جماعت در استان، مشارکت مددجویان در نوزدهمین جشنواره زندانیان هنر و فتح سه مقام نورپردازی، کارگردانی و بازیگری و کسب مقام برتر ورزشی در عرصه های مختلف توسط مددجویان زندانهای استان، بخشی از اقدامات استان در حوزه فرهنگی بوده است.

ایجاد یک واحد موثر برای جلوگیری از بازگشت زندانیان به زندان

مدیرکل زندانهای همدان از زندان به عنوان محل اجتماع مجدد زندانیان یاد کرد و گفت: اگر فردی مرتکب اشتباهی شود و محکوم به حبس شود وظیفه اصلی ما اصلاح و بازگرداندن آن فرد به جامعه و رسیدگی به آن است. سایر اعضای خانواده زندانی.” دستورات ما در چهره زندانیان خواهد بود.

ذوالفعلی نژاد در ادامه اداره خدمات اجتماعی و مراقبت های پس از آزادی زندانیان را واحدی موثر در پیشگیری از بازگشت زندانیان به زندان برشمرد و افزود: در راستای آموزش زندانیان و اجرای برنامه های اشتغال، اعتباراتی را برای کارآفرینی زندانیان آزاد شده اختصاص داده اند. در سال ۱۴۰۰ تا مبلغ ۱۶ میلیارد ریال به طور کامل جذب شد و ۲۰ زندانی یارانه فعالیت اقتصادی دریافت کردند.

وی ادامه داد: همچنین از اوایل دهه ۱۴۰۰ حمایت نقدی و غیرنقدی از خانواده زندانیان ۴ هزار و ۲۱۳ نفر در زندان های استان انجام شده است. این یک فرآیند بود.

اعلام آمار اشتغال ۲۱۳۵ زندانی در استان

مدیرکل زندان های همدان با بیان اینکه از اوایل دهه ۱۴۰۰ با کمک ستاد دیه ۳۲۵ زندانی جرایم غیرعمد از زندان های این منطقه آزاد شدند، به اقدامات شورای حل نزاع استان اشاره کرد و گفت: ۶۴ درصد پرونده های ارجاعی به این هیئت منتهی می شود که تعهد و تکمیل شده است. همچنین ۱۰ مورد قتل عمد موجب رضایت و تعهد به پیگیری شورای حل اختلاف و معاضدت شد.

ذوالفعلی نژاد اشتغال را عاملی بازدارنده در کاهش رفتارهای پرخطر و کاهش میزان جرم و جنایت زندانیان دانست و گفت: جایگاه اشتغال زندانیان در اولویت های ده گانه اعلام شده از سوی رئیس سازمان زندان ها نشان از اهمیت این موضوع در اصلاح و اصلاح است. تربیت زندانیان». در این راستا مجموع زندانیان شاغل در زندان های استان به رقم قابل توجه ۲۱۳۵ نفر رسیده است. میلیاردها تومان) که بنیاد تعاون زندانیان همدان در پرداخت دستمزد به زندانیان شاغل در سال گذشته مقام اول را در کشور کسب کرد.

صدور گواهینامه شایستگی برای ۱۵۰۴ مشتری حرفه ای

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ برنامه اجباری این سازمان برای آموزش ۲۷۰۰ زندانی واجد شرایط و ۲۹۱۲ زندانی ثبت نام و دوره های آموزشی اعلام شد. از این تعداد ۲۲۳۰ نفر به این آزمون معرفی شدند و در نهایت یک هزار و ۵۰۴ نفر در این آزمون پذیرفته شدند و موفق به اخذ گواهینامه مهارت شدند. همچنین ۳۷۶ کلاس آموزشی زندانیان در ۲۵ زندان دایر است.

مدیرکل زندانهای همدان تصریح کرد: برای توسعه خدمات قضایی در زندانهای استان از ابتدای راه اندازی مرکز مددکاری الکترونیکی، محاکمه الکترونیکی و ویزیت الکترونیکی در شهریور ماه سال ۹۵ تاکنون ۴۰۸ زندانی تحت پوشش این مرکز از زندان آزاد شده اند. نظارت بر ارتفاق الکترونیک سرویس این مرکز واقع شده است.

ذوالفعلی نژاد در پایان اعلام کرد; در بخش محاکمات الکترونیک ۱۰ هزار و ۵۹۷ پرونده انجام شد که نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد محاکمات در زندان های همدان از طریق سامانه الکترونیکی انجام می شود. گفتنی است ۲۹۰ پرونده از مراجع قضائی به زندانهای استان از طریق سامانه الکترونیکی تشکیل شد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید