آموزش مهارتی برای ۳۸۰۰۰ سرباز در بهار امسال


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، غلامحسین حسینی نیا امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: پس از راه اندازی پایگاه مرکزی آموزش سربازان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان شریک اصلی وارد کار شد. در چنین راهیدر سال ۱۹۹۹، ۷۸ هزار سرباز آموزش دیده اند، در سال گذشته این تعداد به ۱۲۰ هزار نفر و امسال به ۱۴۸ هزار نفر می رسد.

وی همچنین درباره اینکه چه تعداد از این سربازان شاغل هستند، گفت: طبق روال عمومی ۶۰ درصد کسانی که دوره های صلاحیت را می گذرانند، شاغل هستند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای همچنین گفت: ۱۵ گروه هدف برای آموزش فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده است که یکی از آنها نظامی، دانشجویی و فارغ التحصیل است.فارغ التحصیلان هستند.

به گفته حسینی نیا، آموزش های مهارتی برای دانش آموزان ۱۵ سال به بالا در مدرسه مهارت تابستانی ارائه می شود و قرار است در ۳۱ استان کشور، مراکز آموزش مهارت های دانش بنیان ایجاد شود.

وی همچنین گفت: سامانه سام برای شناسایی مربیان آموزشی طراحی شده است، افرادی که مهارت دارند می توانند مدارک و دانش خود را در این سامانه بارگذاری کنند و چگونه استاد مربی از شما دعوت می کنیم در قالب خرید خدمات از خدمات آن استفاده کنید.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای همچنین گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای ۵ هزار مربی دارد و ۲۰ هزار مربی در مراکز خصوصی آموزش فنی و حرفه ای حضور دارند اما برای ارائه مهارت های مختلف در قالب ۱۷ هزار استاندارد آموزشی، ۱۰۰ هزار مربی مورد نیاز است. کوچی است که با خرید سرویس آن در سامانه سام قابل استفاده است.

حسینی نیا همچنین گفت: ۲ میلیارد تومان برای گسترش آموزش فنی و حرفه ای در قالب اعتبارات سفر استانی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین درباره اعزام کارآموزان واجد شرایط به مسابقات جهانی مهارت گفت: این مسابقات باید در شانگهای چین آن را متوقف کرد، اما به دلیل تاج پادشاهی از پذیرش آن خودداری کردند به همین دلیل طبق تصمیم فدراسیون مهارت در هشت کشور جهان برگزار می شود که کارآموزان واجد شرایط ایرانی با آمادگی کامل مسابقات مهارتی را در قالب ۱۸ اردو ارائه می کنند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای همچنین گفت: در طرح تبدیل مهارت آموزی در محیط کار واقعی، بسته ای از مهارت ها به کارآموزان آموزش داده می شود، به عنوان مثال فردی که می خواهد تعمیر گوشی تلفن همراه را یاد بگیرد. علاوه بر تکنیک های سوال، نیاز به آموزش مهارت های ارتباطی و تبدیلی این مهارت در یک شغل تجاری و آموزشی است که برای آن باید آموزش کامل ببیند.

حسینی نیا همچنین گفت: در راستای تسهیل پروانه کسب، ۶ هزار موافقت نامه جدید برای راه اندازی آموزشگاه های فنی و حرفه ای رایگان در کشور صادر شد. تاکنون ۱۲۰۰۰ آموزش فنی و حرفه ای داشته ایم و ۵۰ درصد این آموزشگاه ها در زمینه آرایش و زیبایی بانوان فعال هستند. ۵۰ درصد مابقی در زمینه هایی مانند خیاطی، صنایع دستی و آشپزی مهارت ارائه می دهند، در حالی که ۶۵۰۰ استاندارد آموزشی در کشور داریم و مجموع همه آموزشکده های فنی و حرفه ای به ۳۰۰ استاندارد آموزشی نمی رسد و ۱۷۰۰۰ استاندارد آموزش مهارتی بوده است. در سطح جهانی معرفی شد.

وی همچنین گفت: ۱۳۰۰ استاندارد آموزشی در حوزه دانش بنیان طراحی کرده ایم که به عنوان یک سرمایه ملی برای کشور شناخته می شود.

همچنین گفت: در طرح کهاد آموزش مهارت و نخلستان مهارت آموزی برای فارغ التحصیلانفارغ التحصیلان ما در مرز دانش پیش می رویم و به زودی ۳۱ مرکز نوآوری دانش بنیان با همکاری دانشگاه ها راه اندازی می شود.

حسینی نیا گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای متولی اصلی آموزش های مهارتی در کشور است و مدارک آن زیر نظر سازمان بین المللی کار ارائه می شود و به دلیل بارکدهای مندرج در این سند امکان سوء استفاده یا جعل وجود ندارد. سند .

وی بیان کرد: باید به این فرهنگ برسیم حتی اگر حزب درجات مختلفی داشته باشد اما در نهایت باید این مهارت در فرد نمایان شود تا بتواند امرار معاش کند.

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید