آژانس اتمی زنگ خطر را برای نیروگاه زاپوریژژیا به صدا درآورد


به گزارش خبرگزاری فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که این بمباران زیرساخت‌های الکتریکی در شهر «انرودار» اوکراین محل سکونت کارگران نیروگاه اتمی «زاپروگیا» را تخریب کرده است. این گیاه در معرض تهدید است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خطوط برق خارج از نیروگاه زاپوروژیه که نقش حیاتی در مقاله وقوع حادثه احتمالی ذوب هسته ای در این نیروگاه دارد، قطع شد و بمباران شهر «انرودار» باعث خاموشی طولانی شد. آنجا.

اوکراین اعلام کرده است که ممکن است آخرین راکتور فعالی را که برق نیروگاه Zaporizhia را تامین می کند، از جمله سیستم های خنک کننده برای سوخت هسته ای نیروگاه را تعطیل کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت: “این وضعیت ناپایدار است و به طور فزاینده‌ای خطرناک‌تر می‌شود. شهر انرودار تاریک شده است. نیروگاه برق از شبکه خارجی دریافت نمی‌کند. زیرساخت‌ها تعمیر شده است. دوباره آسیب دیده است.”

اوکراین و روسیه یکدیگر را به دلیل بمباران نزدیک و اطراف نیروگاه Zaporozhye که دارای شش رآکتور است، مقصر دانستند.

گروسی گفت: این وضعیت کاملا غیرقابل قبول است و نمی تواند ادامه یابد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: از این رو خواهان توقف فوری همه بمباران ها در سراسر منطقه هستم. تنها این امر ایمنی کارکنانی را که نیروگاه را اداره می کنند تضمین می کند و امکان بازگشت پایدار برق به شهر انرودار و نیروگاه را فراهم می کند.

در روزهای اخیر، گروسی خواستار ایجاد “منطقه ایمن و حفاظت هسته ای” در اطراف نیروگاه زاپوروژیه شده بود و امروز بار دیگر این درخواست را تکرار کرد.

گروسی تاکید کرد: اپراتور نیروگاه زاپوروژیه از بازگشت برق از شبکه خارجی به نیروگاه مطمئن نیست و این وضعیت این اپراتور را مجبور کرد که آخرین راکتور فعال این نیروگاه را تعطیل کند.

وی افزود: کل نیروگاه هسته‌ای برای تامین قطعات حیاتی ایمنی و امنیتی کاملاً به دیزل ژنراتورهای اضطراری وابسته خواهد بود و در نتیجه، اپراتور نمی‌تواند راکتورها را مجدداً راه‌اندازی کند تا زمانی که برق به طور قابل اعتماد از شبکه وصل شود. خارج از کارخانه.”

نیروگاه اتمی Zaporozhye، بزرگترین نیروگاه اروپا، در ماه مارس به تصرف نیروهای روسیه درآمد. این نیروگاه نزدیک به خطوط مقدم است و در هفته های اخیر چندین بار مورد حمله قرار گرفته است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید