آژانس انرژی اتمی خواستار خروج روسیه از نیروگاه اتمی زاپوریژیا شد


به گزارش خبرگزاری فارس، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه ای خواستار خروج روسیه از نیروگاه اتمی زاپوریژیا در اوکراین شد.

این دومین مصوبه شورای حکام در این زمینه است. متن هر دو قطعنامه بسیار شبیه به هم است، هرچند اولین قطعنامه در ماه مارس و قبل از تصرف این کارخانه توسط روسیه صادر شد.

هر دو قطعنامه توسط کانادا و لهستان به نمایندگی از اوکراین ارائه شده است. اوکراین عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست که بیش از یک بار در سال تشکیل جلسه می دهد.

در متن قطعنامه مذکور، از روسیه خواسته شده است که «فوراً تمامی اقدامات علیه نیروگاه اتمی زاپوریژیا و در این نیروگاه و هر نیروگاه هسته ای دیگر در اوکراین را متوقف کند».

این مصوبه با ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع در جلسه غیرعلنی شورای حکام به تصویب رسید. متن این قطعنامه ساعاتی بعد در سایت این آژانس منتشر شد.

روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. مصر، آفریقای جنوبی، سنگال، بوروندی، ویتنام، هند و پاکستان رای ممتنع دادند.

کارخانه Zaporizhia از ماه مارس تحت کنترل نیروهای روسیه است، اما توسط کارگران اوکراینی مدیریت می شود. در این دوره حملات توپخانه ای و موشکی متعددی علیه این تأسیسات صورت گرفت و مسکو و کیف یکدیگر را مقصر دانستند.

Zaporizhia که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا محسوب می شود و از خط مقدم درگیری های اوکراین دور نیست، ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات دارد و حدود یک چهارم برق مورد نیاز اوکراین را تامین می کند.

در ۲۴ فوریه (۵ مارس ماه گذشته)، روسیه با درخواست کمک از جمهوری‌های دونباس دونتسک و لوهانسک برای دفاع در برابر حملات اوکراین، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و از آن زمان تاکید کرده است که به دنبال غیر نظامی کردن و خلع سلاح اوکراین و هدف قرار دادن زیرساخت‌های نظامی Giving است. ربطی به زیرساخت های غیرنظامی این کشور ندارد.

کشورهای غربی با افزایش فشار تحریم‌های روسیه و تامین سلاح‌های سبک و سنگین کی‌یف به آتش درگیری‌ها در اوکراین دامن زده‌اند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید