آیا آبله میمون قابل کنترل است / چه واکسن هایی برای این ویروس موجود است؟


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۵۵۰ مورد ابتلا به این بیماری در ۳۰ کشور جهان وجود دارد. در ایالات متحده، حداقل ۲۰ مورد تایید شده یا مشکوک در ۱۱ ایالت ایالات متحده گزارش شده است.

این آژانس واکسیناسیون انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی کند زیرا شیوع فعلی هنوز قابل کنترل است. به گفته این نهاد بین المللی، تاکنون بیشترین موارد در میان مردانی که با مردان رابطه جنسی داشته اند گزارش شده است. البته آبله میمون ویروس بسیار خفیف تری است و هیچ گونه مرگ و میر در کشورهای آلوده گزارش نشده است.

آبله میمون از سال ۱۹۵۸ برای دانشمندان شناخته شده است. از زمانی که این ویروس برای اولین بار در طول شیوع در میان میمون هایی که برای اهداف تحقیقاتی نگهداری می شدند، مورد مطالعه قرار گرفت. کارکنان سازمان جهانی بهداشت تجربه زیادی در مبارزه با آبله دارند. در سال ۱۹۸۰، پس از یک تلاش موفقیت آمیز واکسیناسیون جهانی، این سازمان اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. آبله میمون یک ویروس بسیار کوچکتر و خفیف تر از خانواده ویروسی است.

واکسن های آبله

واکسن Jynneos یک واکسن با دوز دوز است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ برای جلوگیری از آبله میمون در افراد ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری به طور کلی Jynneos را به گزینه دیگری، ACAM2000 ترجیح می دهند، که یک نسل قدیمی واکسن آبله است که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هر دو واکسن را می توان قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق کرد. با این حال، بیماران باید ظرف ۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، واکسن را دریافت کنند تا از شروع بیماری جلوگیری شود.

به گفته مایک سلیفکا، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت و علم اورگان که بر روی آبله میمون مطالعه کرده است، ACAM2000 سطوح بالایی از محافظت در برابر آبله میمون ها را در مدل های حیوانی نشان داده است و انتظار می رود ۸۵ درصد در برابر این بیماری محافظت کند. البته اطلاعات کمتری در مورد Jynneos وجود دارد زیرا این واکسن جدیدتر است، اما سطوح معقولی از آنتی بادی ها را در انسان تولید می کند و از والدین در برابر بیماری های جدی محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها معمولاً Jynneos را بیش از ACAM2000 توصیه می کنند زیرا ایمن تر است. این واکسن می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و توزیع گسترده واکسن نیاز به بحث جدی دارد. ACAM2000 از یک سویه ویروس خفیف از خانواده آبله میمون و آبله استفاده می کند که هنوز هم می تواند تکثیر شود، به این معنی که خطر انتشار ویروس زنده در واکسن به انسان یا دیگران وجود دارد.

این واکسن با یک سوزن دو سوزن تزریق می شود. قسمت بالای بازو خراشیده می شود و سپس ویروس به صورت یک تاول به عفونت موضعی تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر بیمار یک تاول را خراش دهد و سپس چشم خود را روی آن بمالد، می تواند ویروس را به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن منتقل کند که می تواند به بینایی او آسیب برساند. سازمان غذا و دارو هشدار داده است که برای افرادی که با این واکسن واکسینه شده اند مراقبت از محل واکسن مهم است تا ویروس به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن سرایت نکند.

واکسن Jynneos با این خطرات مرتبط نیست زیرا از گونه‌ای از ویروس استفاده می‌کند که دیگر نمی‌تواند در انسان تکثیر شود. همچنین با یک سرنگ معمولی مانند سایر واکسن های رایج مانند واکسن آنفولانزا داده می شود.

طبق گفته دکتر پیتر هوتز، متخصص بیماری های عفونی و واکسن در کالج پزشکی بیلور، به دلیل عوارض جانبی بالقوه ACAM2000، این واکسن احتمالا فقط در زمینه یک اپیدمی بزرگ آبله استفاده می شود زیرا ویروس بسیار کشنده است.

هشدار در مورد عوارض جانبی واکسن در افراد با شرایط خاص

زنان باردار یا شیرده، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک و افراد مبتلا به بیماری های قلبی نباید ACAM2000 مصرف کنند. در زنان باردار، ویروس می تواند به جنین سرایت کند و باعث مرده زایی شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر رشد غیرقابل کنترل ویروس و ایجاد عفونت خطرناک هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز در معرض خطر انتشار ویروس به پوست خود هستند که می تواند به یک عفونت تهدید کننده زندگی تبدیل شود.

میزان مرگ و میر آبله میمون

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آبله می تواند تا ۳۰ درصد از مرگ و میرها را به همراه داشته باشد. سویه آبله در غرب آفریقا، که به نظر می‌رسد علت شیوع کنونی باشد، احتمالاً دارای نرخ مرگ و میر حدود ۱ درصد است. اکثر افراد در عرض دو تا چهار هفته بدون درمان پزشکی خاص بهبود می یابند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، سویه دیگری از آبله میمون به نام حوضه کنگو وجود دارد که با نرخ مرگ و میر بالاتری بین ۳ تا ۱۰ درصد همراه است.

مقامات روز چهارشنبه گفتند که شیوع ناگهانی آبله در چندین کشور در آمریکای شمالی و اروپا نشان می دهد که این ویروس ممکن است برای مدت زمان نامحدودی فراتر از غرب و مرکز آفریقا گسترش یافته باشد. پروزاموند لوئیس، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی برای بیماری آبله میمون، گفت که این ویروس ممکن است در حال حاضر بیشتر در حال گسترش باشد، زیرا ایمنی در جمعیت انسانی پس از توقف واکسیناسیون آبله پس از ریشه کن شدن بیماری کاهش یافته است.

علائم آبله میمونی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به افرادی که تایید یا مشکوک به آبله میمون هستند می‌گوید تا زمانی که مقامات بهداشتی آن‌ها تایید کنند قرنطینه شوند. افراد مبتلا به این ویروس نباید تا زمانی که ضایعات پوستی که مشخصه این بیماری است به طور کامل بهبود نیافته، دلمه ها افتاده و لایه جدیدی از پوست تشکیل شود، قرنطینه شوند.

آبله میمون اغلب با علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و تورم غدد لنفاوی شروع می شود. سپس ضایعاتی روی بدن ایجاد می شود. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست با این ضایعات پخش می شود. اگر فردی گلو یا دهان درد داشته باشد، ویروس می تواند از طریق قطرات تنفسی نیز منتقل شود، اما به راحتی قابل انتقال نیست.

به گفته این سازمان، افرادی که در معرض آبله میمون قرار دارند باید به مدت ۲۱ روز تحت نظر باشند. آنها باید دو بار در روز دمای بدن خود را بررسی کنند و از نظر لرز، تورم غدد لنفاوی و بثورات جدید بررسی شوند. در صورت تب یا بثورات پوستی، فرد باید خود را ایزوله کند و فوراً با بخش بهداشت محلی تماس بگیرد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید