آیا الان باید واکسن آنفولانزا بزنیم؟ آیا تصادف نمی کنیم؟


حسین بیگلری دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه در خصوص بیماری آنفولانزای رایج کنونی اظهار داشت: آنفولانزا باعث ایجاد عوامل تنفسی از جمله سرفه، عوامل گوارشی، ضعف و بی حالی، بالا بودن می شود. تب، سردرد و کبودی بدن همراهی است که همه اعضای خانواده را درگیر می کند.

وی شیوع این نوع آنفولانزا را بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت: در چند سال گذشته با کرونا دست و پنجه نرم می کردیم و امسال در سایه واکسیناسیون و مصونیت نسبی ایجاد شده در جامعه، ویروس آنفولانزا پس از چندین سال ظهور کرد. سکوت. .

دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: ویروس آنفولانزا از امسال کمی زودتر شروع به کار کرد و انتقال آن از طریق قطرات تنفسی و سرفه است.

* استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان آنفولانزا ممنوع است

وی در خصوص لزوم استفاده از آنتی بیوتیک برای این نوع آنفولانزا، خاطرنشان کرد: نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک ها و کورتون ها، پنی سیلین، آموکسی سیلین و دگزامتازون نیست زیرا ناشی از ویروس است.

بیگلری دوره کمون این بیماری را بسیار کوتاه عنوان کرد و گفت: از زمانی که ویروس از فردی به فرد دیگر وارد بدن می شود یک تا سه روز طول می کشد تا فرد مبتلا شود.

وی در تشریح سیر بیماری افزود: سیر بیماری بسته به استراحت، سیستم ایمنی بدن میزبان و تعداد ویروس های ایجاد شده در بدن افراد متفاوت است، معمولا از هفت تا ۱۴ روز طول می کشد.

بیگلری استفاده از آویشن، بابونه و عسل طبیعی را توصیه کرد و گفت: فردی که مبتلا می شود معمولا بین دو تا سه ماه در بدن خود مصونیت نسبی نسبت به این نوع ویروس پیدا می کند اما با وجود عدم رعایت احتمال سرماخوردگی و ابتلا به ویروس دیگر. نوع ویروس یک ویروس وجود دارد.

این مسئول در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا در حال حاضر گفت: در این موجی که هم اکنون در حال گسترش است تزریق واکسن توصیه نمی شود زیرا دو هفته طول می کشد تا واکسن در بدن ایمنی ایجاد کند بنابراین توصیه می شود. تا اوایل شهریور تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر هیچ فردی واکسینه نشود به این معنا نیست که دوباره مبتلا نمی شود چرا که واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی کند فقط از خطر بستری شدن در بیمارستان و تشدید بیماری ریوی جلوگیری می کند.

بیگلری افزود: آنفولانزا ویروسی است که معمولا در سال سرد موج ایجاد می کند، بنابراین تزریق واکسن آنفولانزا ممکن است در امواج بعدی موثر باشد اما در حال حاضر تاثیری ندارد.

بیگلری ادامه داد: زمانی که علائم بیماری در خانواده وجود دارد، در دوران بحران بیماری از مصرف هر نوع واکسن خودداری شود.

وی درباره راه های پیشگیری و درمان افزود: افراد بیمار از ماسک استفاده کنند، در صورت سرفه و عطسه ناگهانی از قسمت داخلی بازو برای جلوگیری از عطسه و انتشار ویروس استفاده کنند، شستن دست ها فراموش نشود. با آب و صابون و خوددرمانی با آنتی بیوتیک ها و کورتون ها اکیداً خودداری شود زیرا ماهیت بیماری ویروسی است و نیاز به استراحت و مصرف مایعات گرم دارد.

انتهای پیام/ص
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید