آیا تست حذف ماشین کرایه موفقیت آمیز بود؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، وزارت امنیت همچنان در برابر عرضه کامل خودروهای داخلی در بورس کالا مقاومت می کند. در این میان تجربه فروش خودرو در بستر بورس به ویژه شاهین نشان داده که این روش می تواند حداقل در کوتاه مدت روش مناسبی برای جایگزینی قیمت گذاری دستوری باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد، تست عرضه شاهین در بورس نشان داد با واقعی شدن قیمت، نامزدهای واقعی وارد میدان شده و تقاضای کاذب به تدریج کاهش می یابد. با این شرایط جدول اجاره از بازار جمع آوری می شود. در نهایت، آزادسازی قیمت ممکن است هدف نهایی در این زمینه باشد.

در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان در برابر عرضه کامل خودروهای ملی در بورس مقاومت می کند، تجربه فروش چند خودرو در بورس به ویژه شاهین سایپا نشان می دهد که این روش (خودروی بورسی) می تواند روش مناسبی باشد. برای جایگزینی قیمت اجباری (حداقل در کوتاه مدت).

در سه ماه گذشته چندین خودرو داخلی از جمله محصولات بخش خصوصی و دولتی در بورس کالا عرضه شد. اتفاقی که نه تنها مصرف کنندگان را راضی کرد، بلکه تولیدکنندگان را نیز راضی کرد. علاوه بر اینها در جریان عرضه شاهین اتفاقی افتاد که به نظر می رسد در صورت ارسال تمامی خودروهای ملی به بورس کالا، به شرط تیراژ کافی امکان تعمیم به کل بازار وجود دارد.

در جریان فروش شاهین در بورس کالا با وجود اینکه امکان معامله ۱۰۰ دستگاه از این خودرو وجود داشت، تعداد کمتری (۳۹ دستگاه بر اساس بورس کالا و ۶۴ دستگاه سایپا) فروخته شد. عدد صحیح هر چه باشد، کمتر بودن تقاضا نسبت به عرضه تفاوتی نمی کند، که در چهار سال گذشته در فروش خودرو از طریق قرعه کشی و سیستم یکپارچه چنین اتفاقی نیفتاده است.

در این چهار سال به دلایل مختلف، عمدتاً رشد انتظارات تورمی، بالا بودن نرخ ارز و کاهش تولید، قیمت خودرو در بازار به شدت افزایش یافت، در حالی که قیمت کارخانه ای خودرو به دلیل اجرای مصوبه سرکوب شد. قیمت های اجباری به همین دلیل بین قیمت کارخانه و بازار خودرو فاصله زیادی ایجاد شد و دلالی و دلالی رونق گرفت.

بدین ترتیب وزارت حریم خصوصی و البته شورای رقابت (به شرط حضور در حوزه قیمت گذاری خودرو) ابتدا سیستم قرعه کشی را در فروش خودرو اجرا و سپس با حفظ آن، فروش را به سازمان واگذار کرد. سیستم یکپارچه (سیستم ایجاد شده توسط وزارت حریم خصوصی). با ایجاد این سامانه همه خودروسازان حتی خودروسازان خصوصی مجبور شدند محصولات خود را روی این پلتفرم عرضه کنند که اتفاقا اعتراضات و انتقادات زیادی را در پی داشت.

خودروسازان به دنبال این بودند که وزارت امنیت را متقاعد کنند که قیمت گذاری اجباری خودرو را کنار بگذارد و قیمت گذاری آزاد را الزامی کند. در حالی که گفته می شود مقامات وزارت حریم خصوصی مایل به ادامه سیاست قیمت گذاری اجباری نیستند، آنها اراده ای برای حذف این سیاست نداشته اند و هنوز هم ندارند. در چنین شرایطی بود که موضوع فروش خودرو در بورس کالا جدی‌تر شد و وزارت حراست علی‌رغم عدم تمایل خود، این روش را اجرا نکرد.

عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا از مدت ها پیش توسط نمایندگان شورای اسلامی در قالب طرح ساماندهی خودرو مطرح شد. اما در نهایت بند مربوطه تصمیم نهایی مبنی بر حذف و لیست خودرو به نوعی به کما رفت.

این در حالی بود که به دلیل افزایش شدید قیمت ها و عدم تنظیم بازار خودرو از سوی دولت، وزارت حراست علی رغم میل باطنی مجبور به پذیرش عرضه خودرو در بورس کالا شد.

بدیهی است وزارت حراست به لیست تمامی خودروها به ویژه خودروهای پرتیراژ رای نداد و تنها چند محصول بخش خصوصی مانند هایما ایران خودرو و شاهین سایپا اجازه حضور در بورس کالا را داشتند.

با توجه به کمبود عرضه خودرو در بورس، انتظار می رفت تمامی محصولات موجود در این پلتفرم در یک چشم به هم زدن به فروش برسند، اما شاهین به عنوان خودرویی که در خودروهای وابسته به دولت تولید می شود از این قاعده مستثنی بود. صنعت.

در حالی که ممکن است مسائل کیفی نیز در عدم فروش مابقی شاهین های عرضه شده در بورس کالا موثر بوده باشد، اما به نظر می رسد مشکل اصلی مربوط به کم شدن اختلاف قیمت کارخانه و بازار شاهین باشد.

شاهین در حال حاضر با قیمتی بیش از ۳۶۰ میلیون تومان در بازار قابل خریداری است اما قیمت کارخانه آن ۳۴۴ میلیون تومان است. بنابراین اختلاف قیمت کارخانه با بازار شاهین به زیر ۲۰ میلیون تومان رسید که طبیعتا برای دلالان جذابیتی ندارد. آنچه باعث می شود دلال ها و واسطه ها برای خرید خودرو به قیمت کارخانه صف بکشند، تفاوت فاحش قیمت کارخانه و بازار خودرو است.

بنابراین، اگر این «اجاره» به اندازه کافی جذاب نباشد، پذیرفته نمی شود. این اتفاق برای شاهین افتاد و چون اختلاف قیمت کارخانه و بازار این خودرو به شدت کاهش یافت، تقاضای کاذب آن از بین رفت. این در حالی است که خودروهایی که در بورس کالا عرضه نمی شوند همچنان با رانت هنگفتی بین قیمت کارخانه و بازار خود مواجه هستند و به همین دلیل همچنان تقاضای کاذب دارند.

در تجربه شاهین البته اگر اختلاف قیمت کارخانه با بقیه بازار خودرو کم شود و جذابیت خود را از دست بدهد، عملاً نرخ اجاره در بازار خودرو افزایش می یابد و بازار تقاضای کاذب را از بین می برد. در حالی که راه حل استاندارد برای دستیابی به این هدف آزادسازی قیمت خودرو و البته رشد عرضه است، اما وزارت صمت هیچ برنامه ای برای این موضوع ندارد. بنابراین در این مورد می توان از یک راه حل میانی استفاده کرد.

به گفته بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو، این راهکار می تواند عرضه کامل خودروهای داخلی در بورس کالا باشد. درج خودرو به شرط کافی بودن عرضه و اجباری نبودن قیمت پایه می تواند بازار را به سمت حذف رانت و پایان دادن به تقاضای کاذب سوق دهد.

طبق قوانین و مقررات بورس کالا وقتی خودرویی بر روی این پلت فرم عرضه می شود، قیمت بدون پوشش آن از سیستم عرضه و تقاضا خارج می شود و از آنجایی که قیمت بدون پوشش معمولا نزدیک به بازار است، دیگر جذابیت خاصی نخواهد داشت. به فروشندگان و واسطه ها.

یعنی با بورس خودرو بیشتر تقاضایی که ایجاد می شود از سوی مصرف کنندگان واقعی است. درست مثل شاهین سایپا. تقریباً همه کسانی که در حراج اخیر شاهین شرکت کردند، مصرف کنندگان واقعی بودند. زیرا اختلاف زیر ۲۰ میلیونی قیمت کارخانه با بازار این خودرو جایی برای واسطه و دلال باقی نمی گذارد.

با توجه به اینکه رقم تقاضای شاهین های عرضه شده در بورس کالا کمتر از ۱۰۰ دستگاه بوده است، مشخص می شود این خودرو با قیمت پایه (۳۰۴ میلیون تومان) به فروش رسیده است.

با توجه به اینکه مشتریان باید بالای ۴۰ میلیون تومان برای مواردی مانند ارزش افزوده، شماره گذاری و … بپردازند، شاهین تقریباً با همان قیمت کارخانه به فروش می رسد. بنابراین ۳۹ یا ۶۴ نفر که شاهین را در بورس کالا به عنوان مصرف کننده واقعی خریدند، در واقع سود کردند. زیرا اگر می خواستند این خودرو را در بازار آزاد بخرند باید حدود ۲۰ میلیون تومان بیشتر هزینه می کردند.

بررسی رویه فروش خودرو در بورس کالا نشان می دهد در شرایط عرضه لازم و کافی و قیمت پایه غیر الزام آور می توان انتظار داشت اتفاقی که برای شاهین افتاد به سایر خودروها نیز تعمیم یابد.

وقتی خودرویی در بورس کالا عرضه می‌شود، عرضه‌کننده آن را با قیمت پایه (قیمتی که ضرر حداقلی نداشته باشد و هزینه‌های تولید را پوشش می‌دهد) عرضه می‌کند، اما قیمت نهایی در چارچوب عرضه و تقاضا کشف می‌شود. از آنجایی که قیمت بدون پوشش معمولا کمتر از قیمت بازار خواهد بود، مصرف کننده واقعی سود خواهد برد زیرا توانسته خودروی مورد نظر خود را با قیمتی کمتر از بازار خریداری کند. از سوی دیگر، البته تولیدکننده نیز منتفع می‌شود، زیرا در مقایسه با روش قیمت‌گذاری دستوری، ضرر حداقلی نخواهد داشت و حتی ممکن است سود مناسبی نیز کسب کند.

در این میان نقش دلال ها و واسطه ها نیز مشخص است چرا که به دلیل کاهش فاصله قیمت بدون پوشش در بورس با قیمت بازار، دیگر جذابیتی برای سرمایه گذاری در بازار خودرو نخواهند داشت. اگر این اتفاق بیفتد، سیاست قیمت گذاری اجباری و پیامدهای منفی آن به کلی کنار گذاشته می شود و در نتیجه بازار دلالان و تجار قطع می شود و تولیدکنندگان ضرری ندارند. از طرفی مصرف کنندگان می توانند خودروی مورد نظر را با قیمتی کمتر از بازار آزاد خریداری کنند.

شفافیت بازار سهام به نفع مشتریان

علاوه بر مزایای ذکر شده در قیمت گذاری خودرو در بورس کالا، قیمت گذاری خودرو مزایای دیگری نیز به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال با توجه به اینکه بورس قوانین و مقررات مشخصی دارد، می تواند در مواردی مانند تحویل به موقع خودرو به مشتریان اطمینان قوی بدهد. نقض قوانین بازار سهام عواقبی برای تامین کنندگان خواهد داشت. پس اولا خودروسازان تا جایی که بتوانند محصولات را در بورس عرضه می کنند و ثانیا تمام تلاش خود را برای تحویل به موقع انجام می دهند.

در فروش معمولی، برای جذب درآمد بیشتر در کوتاه مدت، خودروسازان اغلب محصولاتی بیش از ظرفیت واقعی خود عرضه می کنند و در بسیاری از موارد به تعهدات خود به موقع عمل نمی کنند.

این در حالی است که ضوابط و مقررات صریح بورس، خودروسازان را موظف می کند علاوه بر تحویل بر اساس توان واقعی، طبق تعهد خود تحویل دهند و این به نفع مشتریان است.

علاوه بر این موضوع، زمانی که خودروسازان بتوانند محصولات خود را از طریق بورس کالا، بدون ضرر و حتی با سود به فروش برسانند، نقدینگی آنها افزایش می یابد و این موضوع می تواند تاثیرات مثبتی بر تولید و کیفیت داشته باشد. یکی از بزرگترین چالش های خودروسازان در کشور کمبود نقدینگی است که در افت تولید و بی کیفیتی نمود پیدا می کند.

ریشه اصلی این کمبود نقدینگی را می توان در سیاست قیمت گذاری اجباری و فروش خودرو به قیمت هایی جست که کفاف هزینه تولید را نمی دهد. بنابراین زمانی که خودروها با قیمت بدون کسری به فروش می رسند، نقدینگی مناسبی به خزانه خودروسازان کشیده می شود که می تواند هم به رشد تولید و هم به ارتقای کیفیت کمک کند.

با همه این مزایا، وزارت امنیت با عرضه ملی خودرو در بورس کالا موافقت نکرد و سخنگوی این وزارتخانه اخیرا اعلام کرد که فروش خودرو در نیمه دوم سال با سامانه یکپارچه و در بورس کالا ادامه خواهد داشت. شکل یک سیستم قرعه کشی

البته امید قالیباف همچنین گفت: سامانه قرعه کشی تا پایان سال ادامه خواهد داشت و سال آینده قرعه کشی خودرو وجود نخواهد داشت. حال سوال این است که روش قرعه کشی جایگزین چه خواهد بود؟ عرضه خودرو در بورس کالا یا آزادسازی قیمت؟