آیا فارس با ITI جدید مواجه می شود؟/ زیمنس چه می شود؟!


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، کارخانه مخابرات ایران itmc معروف به زیمنس در منطقه آزادگان شیراز، کنارگذر مدرس واقع شده و با ۴۰۰ کارگر مشغول به کار است.

این کارخانه که سال گذشته پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس خود را در تاریخ ۱۱/۱۱/۱۳۴۵ با مشارکت وزارت پست و تلگراف و تلفن (ارتباطات و انفورماتیک) به میزان ۳۰ درصد، بانک توسعه صنعتی به نرخ ۳۰ درصد جشن گرفت. و شرکت زیمنس آلمان رابطه ۴۰ درصدی در قالب یک شرکت سهامی خاص در شیراز در زمینی به مساحت حدود یکصد هزار متر مربع جهت تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه مخابراتی کشور و با ظرفیت اسمی سالانه ۴۵ هزار خط تلفن EMD و ۶۰ هزار تلفن ثابت که در سال ۱۳۴۸ به بهره برداری می رسد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییراتی در موجودی کارخانه ایجاد شد و ظرفیت تولید این کارخانه ها نیز به ۲۰۰ هزار خط تلفن و ۳۰۰ هزار خط ثابت در سال افزایش یافت.

کارخانه‌های مخابرات ایران علاوه بر تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار مراکز سوئیچینگ پرظرفیت ثابت و سیار مبتنی بر سیستم‌های ITMC/EWSD، ITMC/NEAX، ITMC/S12 و ITMC/MSC، به تولید منابع تغذیه، طراحی و ساخت رک‌های مخابراتی نیز می‌پردازند. سوئیچ های حالت ، تولید مبادلات تلفن همراه اضطراری با دکل های تلسکوپی پرتابل (BTS)، ساخت انواع گوشی های رومیزی و موبایل، انواع پایانه های مخابراتی و انواع بردهای مورد استفاده در کامپیوتر (PCM)، همکاری با سایر شرکت ها در ارتباط با ساخت انواع قالب.

متأسفانه در سال های اخیر این کارخانه با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است که عمده ترین آنها مشکلات بانکی و مطالبات کارگری بوده است.

در سال ۱۳۷۸ مشاور و بازرس ویژه وزیر وقت تعاون کار و تامین اجتماعی از این کارخانه بازدید کرد و در بخشی از سخنان خود گفت: ظرفیت اشتغال زیمنس بسیار بالاتر از وضعیت فعلی است و این واحد تولیدی توانایی تامین بیش از ۴ هزار نفر برای اشتغالزایی مستقیم در صورتی که اکنون با توجه به موانع و مشکلاتی که این واحد با آن مواجه است با کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت مشغول به کار است و حدود ۴۰۰ نفر را مشغول به کار کرده است.

در بهمن ماه همان سال، رئیس وقت هیئت مدیره زیمنس، مشکل اصلی این واحد تولیدی را در حوزه بانکی برشمرد و گفت: در این شرکت پتانسیل حل این مشکلات وجود دارد، اما نیاز به حمایت از این امر وجود دارد. پیچیده در سطوح بالاتر

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳ فقره تسهیلات بانکی به گلوگاه این کارخانه تبدیل شده است، تصریح کرد: تنها در یکی از این تسهیلات بانک ارزشی معادل ۱۰۵ میلیارد تومان را علاوه بر مقررات نظام بانکی محاسبه کرده که این دستور وجود دارد. که این بانک ها تنها موظف به رعایت دستورات بانک مرکزی هستند.

اما خبری از وضعیت این کارخانه در رسانه ها منتشر نشد تا اینکه اسفندماه سال گذشته محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس، نام زیمنس را به همراه چهار کارخانه دیگر در منزل این کارگر شیرازی به میان آورد و اعلام کرد که یک دستگاه خودرو قرار داده است. پایان دادن به زیارت کارگران این کارخانه ها و بازگشایی آنها.

این تنها باری بود که از زیمنس نام برده شد و پس از آن به بدنامی افتاد تا اینکه مهدی نصیری یکی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و کارشناس حوزه فناوری های نوین در سخنانی به دستور خود نسبت به شرایط وخیم زیمنس هشدار داد. . .

اما در زیمنس itmc چه اتفاقی می افتد؟

در حال حاضر ۵.۷ درصد از سهام ITMC متعلق به آتیه دماوند یکی از زیرمجموعه های بانک صنعت و معدن کشور است و ۳۳ درصد از این سهام در اختیار عدالت است. از این میزان ۹.۵ درصد به صورت مستقیم و ۵.۲۱ درصد زیر نظر صندوق سرمایه گذاری کشور که زیر نظر وزیر اقتصاد است انتخاب می شوند. بقیه متعلق به سهامداران واقعی است.

به گفته یک منبع آگاه، در جلسه انتخاب ۵ نفر از اعضای هیئت مدیره، سهامداران حقیقی به نمایندگی از آتیه دماوند و شرکت آتیه دماوند یک نفر از سهمیه خود و یک نفر از سهامداران حقیقی را تعیین کردند که این افراد از همدان و اهل تبریز و بومی استان فارس نیستند.

صندوق سهام که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است نیز سه نفر را به عنوان هیئت مدیره منصوب می کند و نکته قابل توجه این است که یکی از این افراد برادر نماینده کرمانشاه و دیگری برادرزاده نماینده کرمانشاه است. ممسنی و نفر سوم شخص دیگری است که او نیز اهل فارس نیست. .

افشین انصاری در بین ۵ عضو هیات مدیره تنها فردی از استان فارسی است که سوابق وی از ناکارآمدی وی حکایت دارد و شاید تنها عنوان بارز وی در حد ناآگاهی و بیگانگی کامل با یکی از نمایندگان مجلس باشد. فضای ITMC. ، در جریان مجمع هم حاشیه ایجاد کرده بود.

در نهایت با شناسایی ۵ نفر از اعضای هیات مدیره یک نفر با عنوان نماینده هیات مدیره (به جای عنوان مدیرعامل) که غیر بومی نیز می باشد به کارخانه معرفی می شود.

مدیرعامل سابق در عین حال از هیات مدیره جدید شکایت کرد و پس از آن با دستور دادستان مصوبات هیات مدیره تا اطلاع ثانوی ثبت نخواهد شد.

خلاصه اینکه کارخانه ITMC در حال حاضر در بلاتکلیفی به سر می برد، هیئت مدیره غیربومی بدون تخصص تشکیل شده و با روابط سیاسی اداره می شود که آن هم فاقد جایگاه قانونی است.

در حال حاضر معوقات دو ماهه کارگران به چهار ماه افزایش یافته و درگیری های قدیمی هنوز حل نشده است. هرگونه تأخیر و کوتاهی باعث می شود استان با بحران دیگری در حوزه صنعت و اشتغال مواجه شود و ما با ITI دیگری مواجه شویم!

گزارش: فاطمه حبیبی

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید