اجرای مراسم سنتی نخل گردانی در روز عاشورا پس از دو سال وقفه


به گزارش خبرنگار فارس از اردستان، مراسم سنتی نخل گردانی در روز عاشورا پس از دو سال وقفه با حضور علاقه مندان در سالار سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد.

سنت ۳۰۰ ساله نخل نخل زواره در شب عاشورا اجرا می شود و در کنار این نخل عظیم ۱۸ کتال و دو گوشواره وجود دارد که توسط عزاداران ریسیده می شود.

در این مراسم نخل نماد تابوت امام حسین (ع) است و در میان خیل عظیم مردم حرکت می کند. در زوار مردم برای نخل نذر می کنند و این پارچه های رنگارنگ را به پایه نخل می بندند و هر مربع نخل را یک نفر حمل می کند.

لازم به ذکر است که گرفتن پایه درخت خرما افتخار بزرگی است که در گذشته نصیب همه مردم نمی شد. سمت گرفتن پایه نخل به پسر بزرگ خانواده به ارث می رسد و در حال حاضر خانواده های قدیمی زواره یک پایه نخل در اختیار دارند.

چرخاندن کف دست ها از سنت های دیرینه در ایران مرکزی است و مردم چرخان کف دست را نماد تابوت امام حسین (ع) می دانند و آن را بر دوش خود مقدس و مبارک می دانند.

بر روی دیوارهای حسینیه تاریخی زواره آینه کاری نصب شده است. آینه های مات با قاب های چوبی زیبا که سال هاست بر روی دیوار حسینیه است.

یکی از اهالی زواره می گوید: در حسینیه آینه هایی تعبیه شده تا عزاداران با دیدن تصویر خود در آینه شرمنده خود شوند و در اطراف حسینیه میخانه های کوچکی نیز وجود دارد که گویی هیچ کس دیگری در آنجا شمع روشن نمی کند. .

شمع های سوخته تا ته روی سطح فلزی سقاخانه مدت هاست خشک شده اند اما در ایام محرم سقاخانه ها نیز روشن می شود.

انتهای پیام/۶۳۰۹۴/ج/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید