ادامه ماجرای مترو اصفهان و موضوع میراث/ مدیرعامل مترو: برای بررسی ارتعاشات مترو با میراث در حال تعامل هستیم


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، خط دو مترو اصفهان که چند سالی از راه اندازی آن می گذرد، این روزها نگرانی هایی را برای دوستداران میراث فرهنگی ایجاد کرده است. نگرانی ها نشان می دهد که خط ۲ مترو از اطراف آثار تاریخی عبور می کند و آیا ارتعاشات قطار عبوری شهر بر آثار تاریخی که هر لحظه در معرض فرونشست از سطح زمین هستند، تأثیر می گذارد؟

آنچه لازم به ذکر است توسعه زیرساخت های حمل و نقل در کلانشهر اصفهان یکی از اولویت های مدیریت شهری است که تاثیر مستقیمی بر محیط زیست و ترافیک شهری دارد و افزایش مشارکت حمل و نقل عمومی باعث دسترسی بیشتر مردم به نمایشگاه می شود. مکان ها فرهنگی، اقتصادی و توریستی خواهند بود. اما دغدغه دوستداران میراث فرهنگی بی اهمیت نیست.

به همین دلیل برای پاسخگویی به شبهات و نگرانی های موجود به سراغ مسئولان امر رفتیم تا این موضوع را پیگیری کنند.

ما نمی توانیم ساختمان های ارزشمند مترو را تخریب کنیم

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس از اصفهان، با یادآوری اینکه جلسه ای با مدیران شرکت مترو داشتیم، اظهار داشت: تاکنون ۳ مسیر برای مترو پیشنهاد داده ایم. مترو و قرار شد آخرین بازنگری ها برای ارائه در تهران انجام شود و کارشناسان نظرات خود را ارائه کنند، اما در حال حاضر منتظر تکمیل مطالعات هستیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۳ مورد برای جمع بندی ارائه نشده است و در این بحث می توان موضوع آسیب به بنای تاریخی را بررسی کرد.

ایزدی با تاکید بر اینکه بحث حفظ میراث فرهنگی در اولویت شهرداری، متولیان و میراث است و نمی توانیم بناهای ارزشمند مترو را تخریب کنیم، تصریح کرد: از ابتدای حضورم در اصفهان تاکید کرده ام که به دنبال این هستیم. تعامل و نه ما می خواهیم اداره میراث در جلوگیری از توسعه نقش داشته باشد. شهر داشته باشیم، اما باید به یک تفاهم مشترک برسیم، زیرا آنچه در درازمدت می تواند برای اصفهان توسعه اقتصادی داشته باشد، گردشگری است و این بدون بناهای ارزشمندی مانند میدان امام و مسجد جامع بی معنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان یادآور شد: تعامل و همدلی ارزشمندی در استان اصفهان وجود دارد و برای اینکه دچار مشکل نشویم باید به آن بها دهیم و از این حیث باید براساس آن کاری انجام شود. در مورد توسعه علمی و تخصصی، زیرا این لازمه توسعه پایدار استان است.

افراد نگران نباید نگران حال و هوای مترو باشند

سید محسن واعظی فر، مدیرعامل سازمان قطار شهری اصفهان و حومه در گفت وگو با خبرنگار فارس در خصوص تاثیر ارتعاشات خط ۲ مترو بر بناهای تاریخی، اظهار داشت: آسیب هایی که به ساختمان ها وارد می کند.

وی ادامه داد: لرزش حین حفاری و اثرات آن نیز بررسی می شود. ما در حال تعامل با میراث هستیم تا در این زمینه به نتیجه برسیم. در آتن، رم و دیگر شهرهای ایتالیا، آنها مترو را زودتر از ما شروع کردند و این چیزی نیست که ما باید از آن بترسیم و باید مطالعه کنیم.


واعظ مدیر عامل سازمان قطار شهری اصفهان و حومه

واعظی فر افزود: ارتعاشات قطار که از سرعت و بار محوری اطلاع داریم جای نگرانی ندارد و ارتعاشات برطرف می شود. ۱۰ سال پیش با دانشگاه علم و صنعت قرارداد بستیم و به پیشنهاد هریتیج گزارشی از آنها گرفتیم. خط دوم هم همینطور است، علاقه مندان به حوزه میراث فرهنگی نگران نباشند. ما هنوز زمان برای بررسی داریم و گزارش های مربوطه را در سایت منتشر خواهیم کرد.

نقشه دو خط مترو به تصویب شورای عالی ترانزیت کشور رسید

محمود محمدی رئیس کانون بسیج دانشگاه هنر اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس، توضیح داد: طرح خط ۲ مترو به دلیل اینکه از میدان امام عبور کرده و مسیر انحرافی پیدا کرده، میدان را دور زده و از خیابان باغ عبور کرده، اصلاح شده است. وارد میدان امام حسین شده و به تایید شورای عالی ترافیک کشور رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مسائل مربوط به ارتعاشات را مدنظر قرار دادند، گفت: البته در طرح قبلی زمانی که مترو از نزدیک میدان عبور می کرد، به این موضوع نیز اشاره شده بود که سرویس دسترسی حمل و نقل به میدان راحت تر است و میدان را تسهیل می کند. رونق گرفت، اما پس از بررسی ها، مسیر تغییر کرد.

محمودی در پایان گفت: در نحوه اجرا و استانداردهای مختلف ساخت باید دقت ویژه ای شود که می تواند اثرات کشش و ارتعاشات را کاهش دهد.

اثر ارتعاشات در حال مطالعه است

روح الله سعادت پور، مدیر فنی مهندسی قطار شهری اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: ارتعاشات یکی از مهم ترین موضوعات طراحی است که می تواند آثار تاریخی و غیر تاریخی را تحت تأثیر قرار دهد و این موضوع در حال بررسی است و بر این اساس بسته به اینکه از گل، سنگ یا آجر ساخته شده باشد، هر ساختمان را جداگانه بررسی کرده ایم.

وی ادامه داد: بررسی ارتعاشات در یک نقطه انجام شد و نتایج آن توسط ایکوموس و یونسکو کنترل شد. اکنون با توجه به تغییر مسیر، مطالعاتی را با هماهنگی میراث فرهنگی برای سنجش اثرات ارتعاشات و یافتن راه حل برای این امر آغاز کرده ایم. ما میزان ارتعاش و میزان تأثیر بر سازه ها را بررسی می کنیم و راه حل های مربوطه را برای حذف ارتعاشات از سیستم ریلی طراحی می کنیم.

سعادت پور در پایان تاکید کرد: بحث کرایه مترو در شهرها مشکلی است که سال هاست در دنیا وجود دارد و برای همه این مشکلات راه حلی وجود دارد، بحث ارتعاشات نیز یک مشکل جهانی حل شده است و ما هم هستیم. برنامه ریزی و طراحی

به گزارش فارس، در حالی که تلاش مسئولان شهری برای حفظ بناهای تاریخی اصفهان و افزایش سرعت خدمات رسانی به شهروندان قابل تقدیر است، تحقیقات خبرگزاری فارس در این زمینه انجام خواهد شد.

انتهای پیام/۶۳۱۲۴/م/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید