اردوغان در سازمان ملل؛ سرزنش یونان و امید به حل بحران قفقاز


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شامگاه سه شنبه به وقت تهران در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، راه حلی برای بحران نیمکره جنوبی و … البته، موضعی سخت در قبال موضعی که یونان اتخاذ کرد.

به گزارش منابع خبری، اردوغان خواستار جمع بندی سریع توافقنامه صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره وضعیت قفقاز جنوبی شد.

وی در مورد یونان نیز اظهار داشت که یونان با فشارهای غیرقانونی خود خشونت علیه مهاجران در دریای اژه را افزایش می دهد. اردوغان گفت یونان دریای اژه را به قبرستان مهاجران تبدیل می کند. اردوغان به تبعیض یونان علیه جامعه مسلمانان این کشور اشاره کرد.

وی گفت: ترکیه از حقوق و منافع خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهد کرد و در بازی کسانی که استراتژی تنش آفرینی را برای منافع سیاسی دنبال می کنند گرفتار نخواهد شد.

در همین حال، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز سه شنبه در آستانه سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که موضع تهاجمی فزاینده ترکیه به مسائل سیاسی داخلی مربوط می شود.

میتسوتاکیس در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت: ما از کسی نمی ترسیم. در مورد محدودیت هایی که تعیین کرده ام نیز بسیار سختگیر خواهم بود. همه می دانند که شما نمی توانید یونان را بازی کنید. از سوی دیگر باید صحبت کنیم و اختلافات خود را حل کنیم و بدون درگیری مذاکره کنیم. آیا واقعاً هر روز به این همه تنش نیاز داریم؟

میتسوتاکیس افزود: موضع تهاجمی ترکیه قطعا بازی قبل از انتخابات این کشور است.

این دو کشور همسایه مدت هاست که در تنش هستند و هر دو طرف یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. یونان و ترکیه در زمینه انرژی و موضوع پناهجویان نیز اختلافاتی دارند. در ماه های اخیر، ترکیه انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونانی در جزایر شرق دریای اژه افزایش داده است. طبق معاهده ۱۹۲۳ لوزان و معاهده ۱۹۴۷ پاریس، این جزایر باید غیرنظامی شوند، بنابراین هرگونه استقرار نیروهای نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

به گزارش منابع خبری، اردوغان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درباره بحران کشمیر همچنین خواستار تنش زدایی میان هند و پاکستان و بازگشت صلح به کشمیر شد.

انتهای پیام/.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید