از طرح طوفانی تهران تا انتقال پایتخت/آیا تعداد ساختمان های ناایمن افزایش می یابد؟


گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سازمان آتش نشانی شهرداری تهران چندین ساختمان ناایمن را در تهران شناسایی کرده و معتقد است که ۱۲۹ ساختمان دارای بالاترین سطح ناایمنی هستند. قرار بود اسامی ساختمان های ناایمن اعلام شود اما به مالکان مهلت داده شد تا از ساختمان های خود حفاظت کنند و در صورت امتناع مردم از حفاظت از ساختمان های خود اسامی آنها اعلام می شود.

در حال حاضر وزارت عامه به موضوع ساختمان های ناایمن ورود کرده و در حال بررسی موارد است. در شهرداری تهران نیز بحث امنیتی در دستور کار است و باید همه مسائل امنیتی بررسی شود.

قرارگاه امنیتی در شهرداری تهران ایجاد شده و به گفته این مقام مسئول، تدابیر امنیتی لازم در این کمپ اتخاذ خواهد شد.

شهرداری تهران به زودی برنامه طوفان تهران را عمومی می کند و تکلیف تمامی سازمان ها و نهادهای مسئول در این زمینه مشخص شده است.

مدیران شهرداری تاکید دارند که امنیت داخل مجموعه شهرداری را آغاز کرده اند و در گام نخست ایمن سازی چاه پرخطر توره میلاد را آغاز کرده اند.

در خصوص آخرین وضعیت ساختمان های ناایمن شهرستان، اقدامات ستاد حراست، رونمایی از برنامه طوفان تهران، ایمن سازی چاه پرخطر برج میلاد، اعلام اسامی ساختمان های ناایمن در سطح شهر و…ما خواهیم کرد می نشینیم

در تهران چندین ساختمان ناایمن وجود دارد که هر کدام به گفته برخی کارشناسان قابلیت تبدیل شدن به پل مترو را دارند. چه برنامه ای در سازمان مدیریت بحران شهر تهران برای این ساختمان ها دارید؟

قرارگاه امنیتی ایجاد شد/ امنیت فقط آتش سوزی نیست، باید امنیت را در ابعاد مختلف در نظر بگیریم

ایمنی ساختمان یکی از اولویت های مدیریت شهری است. تعدادی ساختمان ناامن در شهر وجود دارد. قرارگاه امنیتی در شهرداری تهران ایجاد شده است. ایمنی فقط بحث آتش سوزی نیست باید ایمنی ساختمان را در ابعاد مختلف در نظر بگیریم یکی از مسائل ایمنی آتش سوزی است. ما ایمنی حمل و نقل و ترافیک، آسمان خراش ها و غیره داریم. چندین ساختمان مهم و ساختمان دولتی وجود دارد که ممکن است ناامن اعلام شده باشند، اما تمام مسائل امنیتی شما باید بررسی شود.

ایمنی المان های شهری نیز باید موشکافی شود/ در تهران از چاه های پرخطر گرفته تا تاور کرین داریم.

مثلا ایمنی المان های شهری بررسی شود در صورت وقوع طوفان و خاموش شدن سیگنال باید موارد ایمنی بررسی شود. چندی پیش بر اثر طوفان پلاک خودرو بر روی خودرو افتاد و تصادف کرد. عناصر شهری یک نگهبان می خواهند. ما باید همه چیز را بررسی و کنترل کنیم. در حوزه امنیت چند بعد وجود دارد که باید مورد بحث قرار گیرد.

در شهر تهران گودال های خطرناکی برای تاور کرین داریم که هر از گاهی سقوط می کنند و دچار حادثه می شوند و باید این خطرات برطرف شود. ما باید از کانال ها و ساختمان ها محافظت کنیم، حتی ایمنی ساختمان های در حال ساخت، چاه ها و بازارهای موجود باید در دستور کار قرار گیرد.

در خصوص امنیت بازار تهران و سایر بازارهای ناامن شهر چه اقداماتی انجام خواهد شد؟ روزانه تعداد زیادی از شهروندان در این بازارها تردد می کنند.

حفاظت از بازار تجریش و بازار گل/ ایمنی تاسیسات زیربنایی مانند شبکه های آب و گاز بررسی شود/ چندی پیش ترکید لوله آب در بزرگراه چمران و آبگرفتگی بخشی از بزرگراه.

در مورد تامین امنیت بازار، همه به فکر بازار تهران هستند، اما بازارهایی مانند تجریش، بازار گل و… هم داریم. که نیاز به محافظت دارند. ایمنی تاسیسات زیربنایی مانند شبکه های آب و گاز باید بررسی شود چندی پیش در بزرگراه چمران لوله آب ترکید و بخشی از بزرگراه دچار آبگرفتگی شد. ما بخش بزرگی از زیرساخت های شهری را داریم که قدیمی است و از نظر امنیتی باید اصلاح شود. ایمنی راه ها و پایانه های شهر نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

الزامات مالکان خانه برای محافظت از ساختمان هایشان چیست؟ آیا مالکان به وظایف خود عمل می کنند؟

برخی از مالکان در حال انجام وظایف خود هستند/ قرار نیست سیاست جدیدی در کمپ ایجاد کنیم، فقط موانع را برطرف می کنیم

موضوع اجبار مالکان خانه برای حفاظت از ساختمان های ناایمن از دیگر موارد است.صاحبان خانه وظایفی دارند. البته این را هم بگویم که برخی از مالکان تکالیف خود را انجام می دهند، اینطور نیست که کار را رها کرده باشند و صفر تا صد کار را شهرداری باید انجام دهد.

هم دستگاه ها و هم مالکان وظایف امنیتی دارند و ما در شهرداری تهران قرارگاه حراست تشکیل می دهیم و دبیرخانه این حوزه هستیم. ما قرار نیست سیاست جدیدی ایجاد کنیم، اما سیاست های قبلی را که به هر دلیلی مشکل داشتند حذف می کنیم.

همه دستگاه های مسئول در حوزه امنیت دور یک میز می نشینند تا موانع را برطرف کنند

در کمپ امنیتی مسئولین از علاقه مندان دعوت می کنیم که در محل حاضر شوند تا بتوانیم یکی یکی موانع را برطرف کنیم. قوه قضائیه، دستگاه های مرتبط، شهرداری و همه واحدهایی که درگیر امنیت هستند دور یک میز می نشینند تا بتوانیم موانع را برطرف کنیم.

در مورد اقدامات پست امنیتی توضیح دهید. چند کمیته در این اردو تشکیل شد؟ در مورد ایمنی برج میلاد پرخطر به خوبی توضیح دهید.

معجزه فردا صبح اتفاق نمی افتد/ حادثه ۱۰ سال پیش یکباره و در عرض یک ماه حل نمی شود.

کمیته ۹کسب کردنبه عنوان کمیته امنیتی، برنامه ریزی شهری، فنی و عمرانی، حمل و نقل، کمیته هماهنگی امنیتی، ۲۲ منطقه تشکیل شده است.کسب کردن و… همه چیز رو به جلو است. قرار نیست فردا صبح معجزه ای رخ دهد. حادثه ۱۰ سال پیش را نمی توان یکباره و ظرف یک ماه حل کردبودن اما سرعت کار را افزایش داده ایم تا بتوانیم هر چه سریعتر مشکلات را برطرف کنیم و تاکید می کنم که پیشگیری حرف اول را می زند و باید در حوزه پیشگیری اقدامات موثری انجام شود.

کار ایمن سازی را از داخل شهرداری شروع کردیم/ ایمن سازی قبر میلاد برج آغاز شد

اکنون در حال ساختن سازه هستیم، ۷۳ محور وجود دارد که باید در مورد همه آنها بحث کنیم. ما باید از درون شهرداری شروع کنیم و این کار را شروع کردیم، یکی از اقداماتی که شروع کردیم بحث چاله های توره میلاد است که شروع کردیم به تضمین آن. علاوه بر این اقدامات میدانی انجام شد و آنچه انجام شد شهرستان ما موارد مرتبط را اولویت بندی می کنیم، سعی می کنیم ایمنی را در دستور کار قرار دهیم.

ما به دنبال تسهیل و رفع موانع هستیم

سازمان هایTHE آنها هم در حوزه امنیتی هستند، ما باید برای تسهیل و رفع موانع سیاست گذاری کنیم و هماهنگ باشیم.

برخی افراد با ساختمان های ناایمن جان شهروندان را به خطر می اندازند. برای حل این مشکل چه برنامه ای دارید؟ همچنین برخی سازمان ها و نهادها در امور امنیتی کار جنبی انجام می دهند، برای حذف کار جانبی چه برنامه ای دارید؟

شناسایی افراد انتفاعی که با رفتارهای خطرناک امنیت شهروندان را به خطر می اندازند/ به جای موازی کاری باید سازمان ها را دور هم جمع کنیم.

افرادی که در پی کسب منفعت دست به رفتارهای خطرناک می زنند و امنیت افراد را به خطر می اندازند شناسایی می شوند. هنر ما این است که سازمان ها را دور هم جمع کنیم تا موازی کار کنیم تا بتوانیم با حمایت مدیریت بحران کشور، شهرداری تهران و مراجع قضایی خوب کار کنیم. جلو برویم تا در نهایت نتیجه مطلوبی بگیریم.

دستور جدی شهردار تهران برای حفاظت از چاه پرخطر برج میلاد

در مورد چاه میلاد برج هم باید بگویم که ایمنی آن آغاز شده و اقداماتی انجام شده است. برای ایمن سازی این چاه باید کار کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود. باید تشخیص دهیم، شهردار تهران دستور جدی داد و ضمانت چاه پرخطر برج میلاد را شروع کردیم و این اقدام باید با منابعی که در اختیار شهرداری است انجام شود، پیمانکار اجرایی شده است. ، میلگرد خالی شده و مراحل تثبیت شروع شده است، البته کار طولانی مدتی است. در این پروژه که در دست معاونت شهرسازی و معماری است باید از هم اکنون ایمن سازی آن را آغاز کنیم.

برای ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران چه برنامه ای دارید؟

۱۲۹ ساختمان های ناایمن تهران از چه نظر ناایمن هستند؟

تعداد ۱۲۹ ساختمان پرخطر تعداد اعلام شده از سوی سازمان آتش نشانی است و قطعا ناایمن هستند اما باید بگوییم این ساختمان ها در برابر چه مواردی ناایمن هستند، شاید ناایمن زلزله یا … باید ساختمان های ناایمن را مشخص کنیم. مثلاً در ساختمان متروپل ایمنی آتش نشانی نبود و سازه ایمن نبود. باید تمامی موارد ایمنی ساختمان های نوساز را در نظر بگیریم و در برابر زلزله مقاوم باشند.

وزارت عامه وارد بحث ساختمان‌های ناایمن شد/شاید تعداد ساختمان‌های ناایمن بیشتر شود

در حال حاضر وزارت عامه به موضوع ساختمان های ناایمن ورود کرده و در حال بررسی موارد است. کمیته ای هم تشکیل شد، در حال حاضر می گویند ۱۲۹ ساختمان ناایمن است، شاید اگر موارد ناایمن دیگر را بررسی کنیم، تعداد ساختمان های ناایمن ۱۵۰ یا ۲۰۰ یا هر چیز دیگری شود. عدد تاکید می کنم که باید انواع ناامنی ها را شناسایی کنیم.

آیا اسامی ساختمان های ناایمن اعلام می شود؟ بحث انتقال سرمایه از کجا آمد؟

همچنین مراجع تصمیم‌گیر در مورد انتشار اسامی ساختمان‌های ناایمن اظهار نظر کنند/قدرت‌های سه‌جانبه درباره انتقال سرمایه تصمیم‌گیری کنند.

در حال حاضر وزارت عامه وارد بحث ساختمان های ناایمن شده است. همچنین در خصوص انتقال پایتخت از تهران باید سه نیرو را در نظر گرفتکسب کردن آنها تصمیم بگیرند، ما در این زمینه تصمیم گیرنده نیستیم.

آیا برای تهران برنامه سناریویی دارید؟ شنیدم برای طوفان تهران برنامه داری. لطفا در مورد آن توضیح دهید.

برای طوفان برنامه داریم/ نوع باد تهران و عواقب آن بررسی شود/ نقاط آسیب پذیر شهر را شناسایی کنیم

برنامه تهران سناریو گرا و ریسک محور نبود. در این سازمان شروع به توسعه این برنامه ها کردیم. یکی از اقداماتی که ما انجام می دهیم برنامه طوفان است. ما در سازمان مدیریت بحران البته وظایف زیادی داریم. دستگاهبرخی نیز در این زمینه مسئولیت دارند. در تهران نوع بادی که می آید و عواقب آن باید بررسی شود که کدام مناطق خطرناک ترند. باید نقاط آسیب پذیر شهر را شناسایی کنیم.

ما همه چیزهایی را که در طوفان آسیب می بینند فهرست می کنیم /bبرنامه طوفان تهران به زودی رونمایی می شود

۳۸ عنوان مرکز خطرناک وجود دارد که ممکن است در طول طوفان آسیب ببینند. پسندیدن تابلوهای تبلیغاتیتجهیزات بازی، کیوسک مطبوعاتی، لابی، سکانو غیره، تمام مواردی که در طوفان ممکن است آسیب ببیند را لیست می کنیم و وظایف همه دستگاه ها را مشخص می کنیم، مثلاً وقتی طوفان می آید، قبل از آن چه اقدامات احتیاطی باید انجام شود. برنامه تهران طوفان رونمایی شد. تکلیف هر کدام از دستگاه ها در طوفان تهران مشخص است. قطعا این وظایف مکتوب و برای همه سازمان ها خواهد بود ذیارتباط برقرار است و همه دستگاه های مسئول وظایف خود را در طوفان می دانند، حتی کارهایی که مردم در زمان طوفان باید انجام دهند قبلاً دیده شده است، از طوفانی به سیل دیگر می رویم.

انتهای پیام/