از قربانیان رانت در کلانشهر آبادان تا همدردی مردم و امدادگران برای آواربرداری


به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، نیمه راه دوم خرداد بود که برج کلانشهر مانند هیولایی وحشی با غرشی مهیب فرو ریخت و به داخل شهر فرو ریخت. آبادان در یک، همه خاک و خون شد.

مادر با دو دست به سینه می زند و صورتش را می خاراند. جوان شما زیر آوار است. موهای مادر در تلاطم رنج گم شده بود که سرگردانان در میان انبوهی از آهن و سیمان و آجرهای خرد شده به دنبال عزیزان خود می گشتند. پسری با استخوان های شکسته و بدنی کبود در آغوش پدر گریه می کند و قطرات خون از زخم های تنش عمیق در زمین می چکد.

پدری در حومه یک ساختمان شهری فروریخته گریه می کند و از نیروهای اولیه می خواهد که دو فرزندش را از زیر آوار بیرون بیاورند. دختر کوچک آن طرف فریاد می زند و پدر پس مانده اش را می خواهد و برادری بزرگ می شود و فریاد کمک خواهر به بهشت ​​می رود.

روزها و شب های سخت آبادان و مردمش گذشت. روزها و شب هایی که لحظه به لحظه بودند با غم و اندوه آمیخته می شدند. مردم داغدار آبادان با بغض فراوان در گلو و چشمانی نمناک از اشک و اندوه جان باختگان این حادثه دلخراش را بر دوش خود به خانه ابدی رساندند و در میان غبار به خاک سپردند.

خبرنگاران و عکاسان زمزمه وحشتناک داستان را در پس زمینه ای مرطوب با لنز دوربین و خودکارهای خیس به تصویر کشیدند.

در روزهای سخت آبادان، نیروهای امدادی برای نجات هموطنان از هیچ کوششی دریغ نکردند و با اینکه ساختار طبقاتی ضعیف بود و هر لحظه ممکن بود فرو بریزد، با شهامتی مثال زدنی برای یافتن اجساد هموطنان خود فداکاری کردند. سخت نیست

۱۳ روز از این سوگند می گذرد. سقوط این کلان شهر تاکنون جان ۳۹ نفر را گرفته است و همه کسانی که اعضای خانواده آنها زیر آوار جان خود را از دست داده اند، متأسفانه به فکر فاجعه ای هستند که منجر به مرگ عزیزانشان شد.

هشدارها جدی گرفته نشده است

مهندسان ناظر ساختمان اداری متروپل یک ماه پیش در مورد فروریختن برج هشدار داده بودند، اما هیچکس به این هشدار توجهی نکرد. حسین عبدالباقی خالق متروپل است. وی در دولت گذشته به عنوان چهره ماندگار معرفی شد و طبق پزشکی قانونی امروز یکی از قربانیان این حادثه است.

مردم بر این باورند که دادن فرصت به افراد نالایق یک فاجعه است. آنها از مقامات می خواهند که با رانت خواران در بخش ساختمانی مبارزه کنند تا از تکرار چنین حوادثی در سایر نقاط کشور جلوگیری شود.

اطلاعیه سازنده

کوروش خواجوی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان درباره این حادثه به خبرنگار فارس گفت: حدود یک ماه پیش مهندس ناظر پروژه کلانشهر آبادان اطلاعیه هایی در خصوص وضعیت سازه پروژه به مالک و مراجع ذیربط ابلاغ کرد.

وی افزود: متأسفانه سازمان های نظام مهندسی تنها از نظر فنی اختیار اعلام وضعیت، تذکرات و اخطارها را دارند و هیچ گونه تضمین اجرایی برای توقف پروژه ندارند. در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰۰۰ اخطار فنی جدی به شهرداری های خوزستان اعلام شد که ۵۰۰۰ ساختمان در این استان مشکل دارند.

احمد وحیدی وزیر کشور در گفت وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: بررسی ریزش کلانشهر از دقایق اولیه در این شهر آغاز شده و باید انجام می شد. برای این کار دستگاه های مسئول خاصی وجود دارد که طبیعتا باید مسئولیت پذیر باشند.

دستگیری ۱۳ نویسنده و دستیار حادثه “متروپل”.

به گفته وزارت عامه، عوامل ریزش این ساختمان دستگیر شدند. صادق جعفری چگنی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: تاکنون ۱۳ عامل و عوامل مرتبط با حادثه کلانشهر دستگیر شده اند. همچنین برای جبران خسارت وارده به حقوق عمومی و آسیب دیدگان، برخی از دارایی ها شناسایی و مصادره شد.

وی افزود: دادسرای مرکز استان خوزستان به عنوان مدعی العموم ناظر بر حقوق عامه و دفاع از منافع عمومی است و در این راستا اقدامات قانونی را در دستور کار قرار داده است که نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد. هیئت هفت نفره کارشناسان استان نیز برای بررسی موضوع و تعیین ابعاد حادثه تعیین شد.

ساختمان ۶ طبقه ۱۰ طبقه شد!

صادق خلیلیان استاندار خوزستان درباره روند اخذ مجوز برای ساخت برج های کلانشهر آبادان گفت: پروانه ساختمانی این ساختمان قبل از سال ۹۸ در ۶ طبقه صادر شده که بعداً ۳ و ۲ طبقه به آن اضافه شد. . کسانی که در صدور پروانه و ساخت این ساختمان نقش داشته اند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت و تاکنون چندین نفر دستگیر شده اند.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز گذشته در سفر یک روزه به آبادان با بیان اینکه حادثه کلانشهر آبادان باید سرمشق سوء استفاده کنندگان شود، گفت: مردم به حق انتظار دارند روابط ناسالم و فسادی که منجر به این حادثه در کلانشهر شد. آبادان». به سرعت برخورد کرد

برخورد آموزنده با متخلفان

وی افزود: بدخواهان بدانند که گذشت زمان از آنها سلب مسئولیت و پاسخگویی نمی کند و کسانی که برای سود بیشتر و با برخوردها و روابط ناسالم و فاسد برنامه ریزی می کنند باید عبرت بگیرند.

احسان عباسپور فرماندار آبادان در گفت وگو با خبرنگار فارس در خصوص آخرین آمار از تعداد مصدومان این حادثه اظهار داشت: تاکنون ۳۷۷ نفر از شهروندان در این حادثه جان خود را از دست داده اند و جستجو برای بیرون آوردن اجساد احتمالی از زیر آوار ادامه دارد. . .

وی افزود: صبح روز شنبه دو جسد دیگر از زیر آوار این کلانشهر بیرون آمدند و هم اکنون منتظر اعلام نهایی پزشکی قانونی درباره هویت اجساد کشف شده هستیم و پس از آن اظهارنظر فوتی خواهد شد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید