استفاده ابزاری ریاض از حج برای نزدیک شدن به آمریکا و صهیونیست ها


به گزارش خبرگزاری فارس، اداره کل مسجد الحرام و مسجد النبی در عربستان سعودی اعلام کرد که محمد بن عبدالکریم آل عیسی یکی از اعضای شورای علمای کبر (علمای ارشد) و دبیرکل اتحادیه جهان اسلام برای دعای روز عرفه انتخاب شد.

پایگاه خبری میرر الجزیره گزارش داد که این انتخاب در حالی صورت گرفته که صهیونیست ها خوشحال ترین هستند. چرا که العیسی از پیروان رژیم سعودی است که در حوزه مذهبی و تبلیغی با هماهنگی با منافع رژیم صهیونیستی و عادی سازی با آن فعالیت می کند و از دریچه دینی و عقیدتی وارد این عرصه می شود.

به گزارش المیرایه، انتصاب العیسی برای ایراد خطبه در روز عرفه در موسم حج امسال را نمی توان از سیاست کلی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی مبنی بر عادی سازی با رژیم صهیونیستی جدا کرد. علاوه بر این، العیسا قصد دارد بهترین شرایط ممکن را برای سفر آتی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ارائه دهد.

بر اساس این گزارش، العیسه فردی است که در سال ۲۰۲۰ برای دعا برای قربانیان هولوکاست ادعایی سر و صدای زیادی به پا کرد. او گفت که از “برادران یهودی” خود حمایت خواهد کرد و “برخی تلاش می کنند تاریخ را جعل کنند و ادعا کنند که هولوکاست واقعی نیست، اما این فجیع ترین جنایت در تاریخ بشریت ماست. بیایید با این دروغگویان مقابله کنیم.” این اظهارات با استقبال بسیار خوبی از سوی صهیونیست ها مواجه شد.

الجزیره میرر با اشاره به اینکه پس از این ادعا، رژیم صهیونیستی خواستار گفتگو و ارتباط اعراب و یهودیان شد، گزارش داد که این اتفاقات در حالی رخ داده که ریاض اجازه نمی دهد ساکنان شبه جزیره عربستان آزادانه عقاید سیاسی خود را بیان کنند و عبادت کنند. . عربستان سعودی همچنین صدها روحانی، متفکر و سیاستمدار را روانه زندان کرده و گروه های مقاومت که دشمن صهیونیست ها هستند را گروه های تروریستی می خواند. عربستان سعودی حتی برخی از مسلمانان از جمله ایرانیان را از انجام مناسک حج منع می کند. همانطور که در سال ۲۰۱۶ این مشکل رخ داد.

به گزارش این پایگاه خبری، ریاض حتی با مراسم عفو مشرکان که یکی از ارکان حج برای شیعیان است مخالف است و از انجام آن جلوگیری می کند. العیسی نیز از معدود افرادی است که در حلقه درونی حامیان بن سلمان قرار گرفته و برنامه های او را اجرا می کند تا در نهایت راه به برقراری رابطه باز و همه جانبه با صهیونیست ها ختم شود.

بر اساس این گزارش، با تسخیر قدرت توسط بن سلمان، ستاره العیسی شروع به درخشش کرد و همواره در راستای طرح سیاسی خود که مبتنی بر رسیدن به مرحله عادی سازی کامل روابط با تل آویو است، حرکت کرده است. بنابراین، العیسی نه تنها رابطه با صهیونیست ها را مباح جلوه داد، بلکه عملکرد او جلوه ای از تلقی سعودی ها از دین است. زیرا این کشور پس از جرم انگاری مقاومت، آن را حرام اعلام کرد.

مره الجزیره در حالی به نوشتن ادامه داد که عملیات العیسه نشان می دهد که آل سعود قصد دارد مسیر دین و سیاست را برای اجرای نقشه های خود به هم پیوند دهد و آنها با همسویی با صهیونیست ها و جرم انگاری مقاومت این کار را انجام دادند، اما وی هرگونه اقدامی را رد می کند. ارتباط انجمن جهانی اسلام با سیاست و تنها نقش صلح را برای اسلام در نظر می گیرد.

در پاسخ به سوال رابرت ساتلوف، تحلیلگر جنگ طلب در اندیشکده ها و مراکز تحقیقاتی آمریکایی و مدیر اجرایی انستیتوی واشنگتن در حوزه مطالعات خاور نزدیک، درباره به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، العیسی گفت که مجمع جهانی اسلام متعهد به صلح است و نه یک نهاد سیاسی. ساتلوف گفت که پاسخ العیسا بسیار تعجب آور بود. زیرا انتظار داشت این مقام سعودی این اقدام را محکوم کند.

بر اساس این گزارش، العیسی امسال در روز عرفه خطبه و نماز را اقامه می کند که این پیشرفت فوق العاده ای است که وی در نظام سعودی داشته و حاصل تمهیداتی است که برای عادی سازی روابط انجام داده است. با صهیونیست ها او همچنین می تواند در سخنرانی امسال خود بگوید که «هر گونه خشونت یا اقدام تروریستی که بخواهد خود را از طریق اسلام توجیه کند مردود است. زیرا اسلام دینی است که ربطی به سیاست ندارد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید