استقبال آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از انتخاب عبداللطیف راشد به عنوان رئیس جمهور جدید عراق استقبال می کند.

لازم به ذکر است که نمایندگان پارلمان عراق روز پنجشنبه عبداللطیف رشید را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب کردند.

پس از پایان شمارش آرا در دور دوم پارلمان، «عبداللطیف رشید» ۱۶۲ رأی و برهم صالح ۹۹ رأی به دست آوردند تا «عبدالطیف رشید» رئیس جمهور عراق شود.

عبداللطیف رشید یکی از اعضای بانفوذ اتحادیه میهنی کردستان است. وی همچنین سابقه حضور در مبارزات انتخاباتی دوران حکومت صدام را نیز در پرونده خود دارد و از جمله کسانی است که علیه رژیم صدام مبارزه کرده است.

سیر سیاسی زندگی عبداللطیف رشید از دهه شصت قرن گذشته با پیوستن وی به حزب دمکرات کردستان و پس از مدتی به اتحادیه میهنی کردستان آغاز شد. رشید تا زمان سرنگونی رژیم بعث در سال ۲۰۰۳ در چندین نشست و کنفرانس مخالفان مرحوم صدام معدوم شرکت کرد.

رشید پس از سال ۲۰۰۳، سال سرنگونی رژیم صدام، حضور سیاسی تاثیرگذاری داشت. وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاه سلیمانیه عراق را دارد.

وی از سپتامبر ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۰ مسئولیت وزارت منابع آب دولت عراق در دفتر نوری المالکی را بر عهده داشت. او از دسامبر ۲۰۱۰ مشاور برهم صالح، رئیس جمهور کنونی عراق بوده است.

اتحادیه میهنی کردستان عراق در سال ۲۰۱۸ ملا بختیار و عبداللطیف رشید را برای ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد.

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور جدید عراق نیز به «محمد شیعه السودانی» دستور تشکیل کابینه جدید این کشور را صادر کرد.