اعتراف صهیونیست ها: تروریسم و ​​خرابکاری مانع پیشرفت ایران نشد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی از وجود اختلاف نظر مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی در رابطه با توافق هسته ای با ایران خبر داد و به نقل از مقامات اطلاعاتی این رژیم نوشت: عملیات تروریستی و خرابکاری های هسته ای هیچ وقفه ای در پیشرفت برنامه هسته ای ایران ایجاد نکرده است.

نیویورک تایمز در گزارشی که صبح روز جمعه (۲۴/۱۵ ژوئیه) منتشر کرد، می نویسد که مقامات ارشد سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل معتقدند که دستیابی به توافقی جدید با ایران که در راستای برجام باشد، ممکن است منافع تل آویو باشد.

این روزنامه آمریکایی درباره اختلاف ارتش اسرائیل و شاخه اطلاعاتی آن با سازمان جاسوسی موساد مسئول انجام عملیات های مخفی در خارج از کشور نوشت.

از سال ۲۰۱۸ که «دونالد ترامپ» آمریکا را از برجام خارج کرد، بحث و مناقشه بر سر این موضوع در حاشیه قرار گرفت، اما اکنون که جو بایدن اعلام کرده قصد دارد بار دیگر آمریکا را در شرایط اشغالی به این توافق بازگرداند. فلسطین آن را نقاشی کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد در حالی که موانع زیادی برای دستیابی به توافق برای احیای برجام وجود دارد، مقامات ارشد اسرائیلی معتقدند که هم واشنگتن و هم تهران منافع قابل توجهی در دستیابی به چنین توافقی دارند.

مقامات ارشد رژیم صهیونیستی می گویند «آهارون حلیوا» رئیس جدید سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل و دستیارانش در رایزنی های داخلی گفته اند که هر توافقی، حتی با ایرادات فراوان، بهتر از وضعیت کنونی آن هسته ای ایران است. برنامه در حال پیشرفت است

از سوی دیگر، مقامات اطلاعاتی اسرائیل که مستقیماً از عملیات و سیاست‌های موساد مطلع هستند، می‌گویند سران این سازمان جاسوسی مطمئن هستند که ایران بدون ترکیبی از تحریم‌های اقتصادی، فشار دیپلماتیک، خرابکاری و ترور، هرگز برنامه هسته‌ای خود را رها نخواهد کرد.

افسران نظامی مخالف این رویکرد هستند. آنها می گویند اقدامات خرابکارانه پنهانی اسرائیل در سال های اخیر تأثیر چندانی در جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ای ایران نداشته است.

مقامات اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی معتقدند در صورت عدم دستیابی به توافق هسته ای جدید، آمریکا و اروپا موضوع برنامه هسته ای ایران را کنار خواهند گذاشت. در چنین شرایطی اسرائیل در عرصه بین المللی در برابر ایران تنها خواهد ماند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی به نیویورک تایمز گفت: پس از خروج آمریکا از برجام، دولت ترامپ و اسرائیل طرحی به نام «مشت» را اجرا کردند. این طرح شامل ترکیبی از تحریم ها و عملیات خرابکارانه علیه ایران بود.

نیویورک تایمز درباره پایان این طرح نوشت: در نهایت ایران زیر فشارها کمانک نخورد و اقدام نظامی مستقیمی علیه آمریکا انجام نداد. در عوض، پس از یک سال از پیوستن به این توافق، تهران به تدریج غنی سازی اورانیوم خود را از سر گرفت و ظرفیت نظارتی بازرسان بین المللی را کاهش داد.

تامیر پاردو، رئیس سابق موساد به نیویورک تایمز گفت: «اقدام اسرائیل برای متقاعد کردن ترامپ برای خروج آمریکا از برجام یکی از جدی‌ترین اشتباهات استراتژیک از زمان تأسیس اسرائیل بود. با هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران، خود را در شرایطی قرار می‌دهیم که آنها به بمب بسیار نزدیک‌تر هستند.»

در سال های اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران این اتهامات را به شدت رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور برای اهداف نظامی منحرف شده است، پیدا نکرده‌اند.

نیویورک تایمز در جایی دیگر در گزارش مفصل خود نوشت که «حلیوا» و دستیاران ارشدش معتقدند که عملیات ترور و خرابکاری تاکنون باعث تأخیر محسوس در برنامه هسته ای ایران نشده است، چه رسد به توقف آن، اما ایران گاهی حتی به این موضوع اشاره می کند. زیرا او نیز بهانه‌ای برای تسریع در فعالیت‌های آنان قرار داد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید