اعلام آمادگی وزیر خارجه اوکراین برای مذاکره با روسیه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبرای خرج کردن ش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «دیمیتری کلباوزیر امور خارجه اوکراین در سخنرانی خود اعلام کرد که اگرسرگئی لاوروف، همتای روس او می خواهد گفت وگو کند، او با همتای روس خود “با دقت” دیدار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه اوکراین این اظهارات را در حاشیه نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا بیان کرد.آچه او گفت آنچه در حال حاضر در کامبوج اتفاق می افتد.

کلبا وی بدون اشاره به اینکه آیا کی یف واقعاً با برگزاری چنین نشستی موافقت خواهد کرد یا خیر، گفت که در صورت ارائه درخواست مسکو، با در نظر گرفتن تمام جوانب و واقعیت های وضعیت فعلی، درخواست مسکو را به دقت بررسی خواهیم کرد.

اوکراین اغلب علائم مختلف بر روی چشم سبک مذاکرات با روسیه ارسال شد. “ولادیمیر زلینسکی“، این کشور زودتر وی ضمن تاکید بر بسته نشدن باب گفتگو تاکید کرد تا زمانی که ولادیمیر پوتین در قدرت است از مذاکره با همتای روس خود خودداری خواهد کرد.

قبلش هم زلینسکی او از رهبران جهان خواست تا «روسیه را مجبور به شرکت در مذاکرات واقعی صلح کنند» و فهرستی از شروط مذاکرات را از بازگرداندن اراضی مورد ادعای کی‌یف تا غرامت‌های مالی از مسکو ارائه کرد.

با این حال مسکو بارها اعلام کرده است که آماده مذاکره بدون هیچ پیش شرطی است. مریم زاخاروواسخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت: ما همچنان آماده مذاکره هستیم، هرگز آنها را رد نمی کنیم، ما آماده مذاکره هستیم. در عین حال، مسکو اعلام کرده است که کیف قادر به انجام مذاکرات مستقل نیست و بنابراین قادر به انجام مذاکرات معنادار نیست. در روز جمعه نیز “سرگئی.” ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، با اشاره به مذاکرات انجام شده در مراحل اولیه درگیری، گفت کی‌یف تمام مذاکرات قبلی را «به دستور محافظان غربی» متوقف کرده است. این تلاش ها در نشستی که ترکیه در استانبول ترتیب داد، به اوج خود رسید، اما نتیجه عملی نداشت.

از سوی دیگر زودتر “میخائیل پودولیاکمشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین در سخنان خود گفت که آغاز گفتگو با روسیه به معنای صدور حکم اعدام برای اوکراین است.

پودولیاک که در گفتگو با نشریه آمریکاییتپهوی این اظهارات را بیان کرد و در ادامه مدعی شد: رئیس جمهور زلینسکی قطعاً مخالف گفتگو است، جامعه اوکراین تزلزل ناپذیر است، زیرا ما با تمام توان از خطرات استقبال می کنیم.

وی همچنین با آغاز مذاکرات دو کشور برای پایان دادن به جنگ مخالفت کرد و گفت: روسیه از هر آرامشی در جنگ برای انجام حملات بزرگتر علیه اوکراین استفاده خواهد کرد.

این مقام اوکراینی با قدردانی از آمریکا به دلیل ارسال مداوم تجهیزات و تسلیحات نظامی به اوکراین، از کشورهای اروپایی انتقاد کرد و گفت: آنها قطعا از اوکراین حمایت می کنند، اما در تصمیم گیری بسیار کند هستند.