افزایش بودجه سیستان و بلوچستان در سال جاری


به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، مهرداد عرب اول در نشست با خبرنگاران در زاهدان اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان در قالب جدول ۱۰ تملک دارایی های سرمایه ای استانی بالغ بر ۱۳۱ میلیارد تومان بودجه دارد که این میزان اعتبار است. یک کشور در دو درصد نفت و گاز ۶۶۵ میلیارد تومان است که همچنان در رتبه اول قرار دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان افزود: ردیف دیگر ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان است که پنجاه درصد آن استانی و ۵۰ درصد کشوری است و همچنان در رتبه اول قرار دارد.

وی ادامه داد: بودجه استان سیستان و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۲ درصد رشد اعتباری داشته است.

عرب با اشاره به اینکه در پیوست یک وضعیت در سیستان و بلوچستان حدود ۱۵ پروژه بزرگ با نام استان ویژه با اعتبار ۳۹۷ میلیارد تومان وجود دارد که این رقم در سال گذشته ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: در قانون ۱۴۰۱ دو تبصره وجود دارد که در تبصره بند سهم سیستان و بلوچستان ۲ هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان است که برای اشتغالزایی و توسعه استان هزینه می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان افزود: علاوه بر این تبصره یک تبصره ۱۸ وجود دارد که اعتبار آن صرف واحدهای سرمایه گذاری، پروژه های نیمه تمام و طرح های دانش بنیان می شود.

این مسئول یادآور شد: در جدول قانون شماره ۹ قانون بودجه، سهم سیستان و بلوچستان هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان است.

عرب بیان کرد: در مجموع ۴ میلیارد تومان اعتبار و مبالغ تسهیلات تکلیفی استان است که بخشی از آن اعلام و بخشی متعاقبا اعلام می شود.

وی به برخی از ظرفیت ها و ردیف های ایجاد شده در قانون بودجه اشاره کرد و افزود: افزایش صلاحیت های شورای برنامه ریزی در استان ها از ظرفیت های ایجاد شده در این قانون است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان افزود: بحث طرح مطالعاتی و انتقال آب دریا از عمان به سیستان و بلوچستان نیز در این قانون مطرح شده است.

وی گفت: برای تکمیل نیروگاه بادی نادر ۶۳ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و این نیروگاه ظرفیت بسیار مهمی برای استان است.

عرب افزود: برای پروژه آبرسانی دشت طهلب زاهدان نیز ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
طرح اکتشاف آبهای عمیق با اولویت سیستان نیز در دست اقدام است که ۸۸۳۰ میلیارد تومان نرخ تولید ناخالص داخلی استان است.

وی گفت: اتفاق بزرگ دیگری در سال گذشته برای استان رخ داد که سفر رئیس جمهور به این استان بود که این سفر قابلیت های زیادی را برای استان ایجاد کرد و حدود ۱۲۷ مصوبه در قالب ۱۳ وزارتخانه، ۴ بنیاد، صدا و سیما و صداوسیما ایجاد کرد. تلویزیون و غیره.” تبدیل شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۸۷ مصوبه در حال اجراست که ۱۲ مصوبه از ابتدای سال آغاز شده و تعدادی نیز تا سال ۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت که در دو ماه آخر سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۹۴۵ میلیون تومان اعتبار به استان اختصاص یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان گفت: وزارت نفت نیز ۱۰۰ میلیارد تومان در راستای مسئولیت اجتماعی به استان اختصاص داد که در حوزه های بهداشت، درمان، روستایی و … هزینه شد.

وی ادامه داد: با این مبالغ نقدی حدود ۶۰ کیلومتر راه تکمیل شده و تا پایان تیرماه ۳۰۰ کیلومتر دیگر راه به بهره برداری می رسد. .

عرب گفت: ایستگاه پمپاژ فاضلاب چابهار تا پایان تیرماه سال جاری تکمیل می شود. همچنین ۴۰ زمین چمن مصنوعی ایجاد و ۳۳ میلیارد تومان به زیرساخت های گردشگری اختصاص یافت.

انتهای پیام/ ۳۱۳۹
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید