افزایش ۶ برابری متوسط ​​کاهش سطح آب دریای خزر/خلیج گرگان در خشکی


همایون خوشروان عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی سازه های ساحلی و دریایی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در ساری از کاهش ۲۱ سانتی متری تراز آب دریای خزر در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ گفت: : در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ ۱۲ سانتی متر بوده است اما اکنون در یک سال به ۲۱ سانتی متر رسیده است که در این مدت میزان کاهش سطح آب دریای خزر تقریباً دو برابر شده است که بسیار است. فاجعه، بسیار جدی

* فاجعه برای دریای خزر

وی افزود: برای دریا که باید در طول سال ۵ سانتی متر کاهش می یافت، این کاهش سطح آب یک فاجعه است و این افزایش بیش از ۶ برابری متوسط ​​کاهش سطح آب دریای خزر یک فاجعه است. هشدار جدی برای تالاب های ساحلی، خلیج های ساحلی، محیط زیست.” معیارهای اقتصادی کشورهای ساحلی دریای خزر.

*خلیج گرگان در حال خشک شدن است

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن مهندسی سواحل و سازه های دریایی گفت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که خلیج گرگان به سمت خشک شدن کامل پیش می رود و اقداماتی برای لایروبی کانال آسوراده انجام می شود که چند برابر کمتر از آن است. دریای خزر این پیام را می دهد که حتی لایروبی در مقیاس بزرگ دیگر نمی تواند به گونه ای انجام شود که آب کافی به خلیج گرگان منتقل شود و حتی سایر خلیج ها نیز در خطر هستند.

این محقق هشدار داد: اگر سطح آب دریای خزر با همین سرعت و با همین روند کاهش یابد و به منفی ۲۸ برسد، آنچه واقعاً در دهه ۵۰ تجربه کردیم، تکرار می شود.

* تاثیر زیاد گرمایش در دریای خزر

خوشروان با اشاره به اینکه تأثیر گرمایش زمین بر دریاهای شبه قاره ای مانند دریای خزر بسیار بیشتر از دریاهای آزاد است، افزود: بسیاری از کشورهای ساحلی و دریایی نگران افزایش سیل در شهرهای ساحلی هستند که تالاب های ساحلی مهمی را از دست داده ایم. مانند میانکاله، گمیشان و خلیج گرگان.

وی یادآور شد: بخش زیادی از تالاب های میانکاله، انزلی، زیباکنار و کیاشهر خشک شده و تالاب گمیشان به طور کامل خشک شده و بیش از ۳۵ درصد از خلیج گرگان خشک شده است و نباید فراموش کرد که اگر این تالاب ها خشک شوند. خدمات اکوسیستم، تنوع زیستی و ژنتیک این باتلاق ها میلیاردها دلار برای ما ارزش دارند.

* نیاز به برنامه ریزی صحیح

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن مهندسی سازه سواحل و دریا با اعلام اینکه وارد فاز جدیدی از کاهش سطح آب دریای خزر شده ایم، گفت: در این شرایط باید برنامه ریزی های مناسبی برای انطباق با این موارد انجام داد. شرایط

وی گفت: ما نه تنها این کار را نکرده ایم، بلکه در مناطق ساحلی اقداماتی از جمله تجاوز به بستر دریا، تجاوزات انسانی و سازه های انسانی انجام داده ایم. این کار در شرایطی انجام می شود که دریای خزر با این سرعت در حال کوچک شدن است. و لازم است دستگاه های ذیصلاح در این خصوص به توافق برسند.

* ایجاد اتاق فکر در استان های ساحلی

وی گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که تشکیل اتاق فکر در استان های ساحلی بسیار بسیار مهم است و باید مورد حمایت استانداران ساحلی قرار گیرد.

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن مهندسی سواحل و سازه های دریایی با اشاره به اینکه کشورمان به سمت خشکسالی فزاینده پیش می رود، گفت: دریاچه ارومیه و سطح وسیع آن خشک شده، دریاچه های مرکزی ایران به طور کامل خشک شده و … دریای خزر بزرگترین دریاچه کشور است. ۸۰ میلیارد متر مکعب در یک سال تلف شد که اتفاق تلخی است و امیدواریم با برنامه ریزی مناسب برطرف شود.
انتهای پیام/ ۸۶۰۳۴ / ع
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید