الجزایر: موضوع فلسطین در انتهای اولویت های ما قرار دارد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر در سخنرانی افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عربی در الجزایر گفت: این اجلاس در شرایط بسیار پیچیده منطقه ای و بین المللی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور الجزایر با اشاره به وجود بحران ها و چالش ها افزود: مسئله محوری و ریشه ای ما مسئله فلسطین و اقدامات رژیم اشغالگر علیه آن از جمله کشتار بی گناهان، ساخت و ساز است. شهرک سازی و مصادره اموال فلسطینی ها و جابجایی ساکنان اصلی قدس شریف و تغییر بافت تاریخی آن.

تبون گفت: منطقه عربی منابع و امکانات فراوانی دارد که می تواند ما را به یک قدرت اقتصادی در جهان تبدیل کند. برای تأثیرگذاری بر عرصه جهانی و اقتصاد بین‌الملل باید اعتماد به نفس را دوباره به دست آوریم.

رئیس جمهور الجزایر در عین حال افزود: طرح صلح اعراب مبنای اصلی برقراری صلح عادلانه و همه جانبه است که ضامن ایجاد کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ است و با توجه به شرایط کنونی، مسئله فلسطین همچنان عمیق است. در اولویت های ما

تابون همچنین تاکید کرد: از مجمع عمومی سازمان ملل می خواهیم که کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد. با توجه به ناتوانی شورای امنیت و سازمان ملل در اجرای راه حل دو کشوری، ما باید تلاش خود را برای حمایت از ثبات ملت فلسطین مضاعف کنیم.

رئیس جمهور الجزایر در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: بحران هایی که لیبی، سوریه و یمن با آن مواجه هستند نیازمند راه حل است.