الجزیره از برگزاری نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره پهپادهای ایران خبر داد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، شبکه خبری الجزیره مدعی برگزاری نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل در مورد ادعای ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه شد.

بر اساس این گزارش، شبکه خبری الجزیره به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد که موضوع ادعایی ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه شورای امنیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

الجزیره افزود که ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه موضوع ادعایی استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین را مطرح خواهند کرد.

در همین حال ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص اخبار منتشر شده در هفته های اخیر و همچنین موضع برخی مقامات اوکراینی در مورد استفاده از پهپادهای ساخت ایران توسط ایران. ارتش روسیه در جنگ اوکراین گفت: اخبار منتشر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین بی اساس است و این موضوع را تایید نمی کند.

وی افزود: از ابتدای درگیری همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل سیاسی اختلافات بین دو طرف به دور از خشونت اعلام کرده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در همین راستا طی چند ماه گذشته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس ها و دیدارهای متعدد خود با همتایان روسی و اوکراینی خود همواره بر لزوم تاکید بر لزوم حل و فصل اختلافات به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفتگو، شفاف سازی و آماده سازی کشورمان.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این ادعاهای بی اساس و بر اساس اطلاعات نادرست و پیش فرض های مغرضانه را بخشی از فضاسازی سیاسی و هدایت شده از سوی سازمان های رسانه ای برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران و در نتیجه آمادگی کشورمان دانست. گفت و گو و مذاکره با اوکراین برای رفع این اتهامات.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دولت روسیه نیز گزارش ها و ادعاهای رسانه ها و مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر حضور پهپادهای انتحاری ایران در جنگ اوکراین را رد کرد و گفت که مسکو هیچ اطلاعی از استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ ندارد. جنگ اوکراین

وی در پاسخ به اینکه آیا روسیه از پهپادهای انتحاری ایران در جنگ اوکراین استفاده می کند یا خیر، تاکید کرد: خیر، ما اطلاعی در این باره نداریم… وقتی با موشک و پهپاد به شهرهای اوکراین حمله می کنیم، از سلاح های روسی با نمادها و نام های روسی استفاده می کنیم.