الحمودی: ایرانی ها در اوج دانش هستند و کرم/جودو ایران یکی از کشورهای برتر جهان است.


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی جودوی سوریه روز شنبه ۱۴ خردادماه برای برگزاری اردوی مشترک با جودوکاران ایرانی وارد تهران شد و اردوی مشترک خود را با تیم ملی ایران ادامه خواهد داد. جودوکاران سوریه در دیداری دوستانه با تیم ملی بزرگسالان و جوانان و تیمی از استان البرز در ورزشگاه آزادی به میدان رفتند و حالا پس از ایران راهی الجزایر خواهند شد.

محمد یاسم الحمودی سرمربی تیم ملی سوریه دقایقی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفتوگو پرداخت. جزئیات این بیانیهوگو بعد.

فارس: محمد یاسر الحمودی! آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه من تجربه سفر به تهران را نداشتم و الان برای اولین بار به ایران سفر کردم. بسیار خوشحالم که در اردوی مشترک اخیری که با تیم های عراق، ایران و چند کشور دیگر در بغداد داشتیم، توافقات نهایی برای برگزاری اردوی مشترک امضا شد. البته پیش از آن فدراسیون های جودوی سوریه و ایران درباره برگزاری اردوی مشترک صحبت کرده بودند و این رایزنی ها در جریان جام صلح و دوستی در بغداد تقویت شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

فارس: وضعیت سفر به ایران و روابط خوبی که مردم این دو کشور با یکدیگر دارند را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبلا مطالعات زیادی در مورد ایران داشتم. در حقیقت مردم ایران و ورزش این کشور را به خوبی می شناختم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این رشته است. برای لذت بردن از تجربیات جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی با وجود حضور در یک بازی دوستانه به تهران سفر کردیم. ما در تهران تجربیات زیادی به دست آوردیم و حالا قرار است با کوله باری از تجربه ایران را ترک کنیم.

فارس: در چند روزی که در اردوی مشترک حضور داشتید، سطح فنی جودوکاران ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

متأسفانه همانطور که همه می دانند کشور ما حدود ۱۰ سال است که درگیر جنگ است و این جنگ ورزشکاران سوری را در وضعیت نامساعد روحی قرار داده است. خب، البته به دلیل جنگ در کشور ما، بسیاری از زیرساخت ها و سازمان ورزش ما از بین رفته است. از نظر مالی به دلیل اتفاقاتی که افتاده بود و نتوانستیم به مسابقات اعزام شویم. خوشبختانه نزدیک به سه سال است که در حال تشکیل تیم هستیم و تلاش می کنیم با این افراد جودوی سوریه را دوباره راه اندازی کنیم.

فارس: پس به همین دلیل شرکت در اردوهای مشترک در ایران و سایر کشورها می تواند در یک برنامه کوتاه مدت به پیشرفت جودوی شما کمک کند؟

بی شک رابطه خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و قطعا می توانیم از تجربیات جودوکاران ایرانی برای زنده نگه داشتن جودوی کشورمان استفاده کنیم. ما برای خودمان برنامه ریزی کردیم تا با حضور در کشورهای مختلف جودوی سوریه را تقویت کنیم.

فارس: آیا در سوریه امکانات و زیرساخت ها برای حفظ ارتش مشترک و شرایط پیشرفت در این کشور وجود دارد یا خیر؟

به هر حال کشور ما در جنگ است، فراهم آوردن شرایط و امکانات برای برگزاری اردوی مشترک کمی سخت است، اما به زودی این اتفاق می افتد. در حال حاضر حفظ اردوی مشترک در خارج از کشور طبیعتا هم برای ما و هم برای جودوی سوریه مفید خواهد بود. ما می‌توانیم در تمام اردوهای مشترکی که شرکت می‌کنیم، تجربیات بسیار خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو که دوست قدیمی و بسیار خوب من است تشکر کنم. ما سال هاست که همدیگر را می شناسیم و جا دارد از او تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای را برای تیم ملی جودو سوریه فراهم کرد. واقعاً میراسماعیلی در این مدت برای ما سنگ تمام گذاشت.

فارس: یعنی شما در آن دوره تعداد زیادی ایرانی دیدید؟

اگر بخواهم در مورد اسکان خلاصه کنم باید بگویم با توجه به شرایط و امکاناتی که در این مدت در اختیار ما قرار گرفت، ایرانی ها نشان دادند که در اوج دانش و کرم هستند. در ایران وضعیت ما مثل خانواده هایمان بود. دلمان برای خانه تنگ نمی شود.

فارس: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران، به نظر می رسد برنامه دیگری دارید، برای ما توضیح دهید.

از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت لبنان سفر خواهیم کرد. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی است. حضور در این اردوها برای ما مثمر ثمر و فنی است. در این میادین مشترک با مسابقاتی که برگزار می شود، شرایط ما از نظر فنی هر روز در حال پیشرفت است.

فارس: حرف آخر شما…

طبق برنامه سفری به مشهد مقدس خواهیم داشت. این نشان دهنده اوج مهمان نوازی ایرانیان است. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و فدراسیون جودوی ایران و کسانی که به ما در برگزاری اردوی مشترک کمک کردند تشکر می کنم. امیدوارم هر چه زودتر شرایطی فراهم شود که اردوی مشترکی در دمشق داشته باشیم تا ترانه ای از عشق خانواده جودوی ایرانی که با ما مثل خانواده خودشان رفتار کردند جبران شود.

پایان پیام
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید