امضای اولین یادداشت تفاهم کارگروه امنیتی مشترک ایران و تاجیکستان


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نخستین نشست کارگروه مشترک امنیتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان با امضای تفاهم نامه معاونان وزیر کشور دو طرف پایان یافت.

این اجلاس با حضور سید مجید میراحمدی معاون امنیتی و امنیتی وزیر کشور و هیئت همراه و رحمان زاده معاون وزیر کشور جمهوری تاجیکستان و هیئت تاجیکستان از ۲۰ خرداد تا ۲ تیرماه در شهر دوشنبه برگزار شد.

این کارگروه مشترک امنیتی برای اجرای توافقنامه همکاری امنیتی و انتظامی ایران و تاجیکستان مورخ ۲۰۱۴ تشکیل شد.

در این کارگروه، دو طرف راه‌های بهبود روابط دو کشور در حوزه‌های امنیتی، انتظامی، مبارزه با تروریسم و ​​جرایم سازمان‌یافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات در حوزه پلیس را بررسی کردند. جنایتکاران تحت تعقیب، تشکیل نیروهای متخصص ادارات مختلف پلیس و کشور دو طرف برای هماهنگی برای اعزام افسر رابط، هماهنگی لغو روادید بین دو کشور، همکاری و تبادل تجربیات در مرزهای امنیتی توافق کردند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در این سفر با رمضان رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان نیز دیدار و گفتگو کرد.

رحیم زاده از تشکیل کارگروه امنیتی مشترک برای تقویت روابط و اجرای توافقات قبلی بین مقامات ارشد دو کشور ابراز خرسندی کرد و از آمادگی جمهوری تاجیکستان و وزارت کشور برای توسعه روابط در همه زمینه ها خبر داد. مناطقی از جمله مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر.

وی رفع تهدیدات منطقه‌ای و تروریسم از طریق همکاری نزدیک‌تر بین دو کشور را ضروری دانست و خواستار اجرای توافق‌های صورت گرفته بین سران دو کشور و همچنین بندهای مورد توافق در کارگروه امنیتی مشترک دو کشور شد. کشورها. کشورها

معاون امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار تشکیل کارگروه امنیتی مشترک و توافقات انجام شده در آن را موجب ارتقای امنیت دو کشور و خنثی کردن تهدیدات دو ملت دانست. . عالی و سران دو کشور بر تقویت روابط در همه زمینه ها تاکید کردند.

وی با تاکید بر اینکه امنیت تاجیکستان را امنیت ایران می‌دانیم، آمادگی ایران را برای هرگونه کمک در این زمینه ابراز کرد و ابراز امیدواری کرد که کارگروه امنیتی مشترک دو کشور بتوانند شرایط لازم را برای این احترام فراهم کنند.

معاون امنیتی و انتظامی کشورمان با اشاره به شباهت‌های مدنی، فرهنگی و زبانی ایران و تاجیکستان، تسهیل سفر اتباع دو کشور برای مبادلات تجاری، فرهنگی و اقتصادی را عامل مهمی برای توسعه این دو کشور دانست. کشورها طرف تابعیت دو کشور شد تا شرایط لغو ویزا را بدهد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید