امیدواری ترکیه برای آغاز صادرات گندم اوکراین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانرویترز به نقل از رویترز گزارش داد، روسیه روز چهارشنبه گفت که مسیر امنی را برای محموله غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه فراهم کرده است، اما مسئولیت ایجاد چنین کریدورهایی را بر عهده ندارد. در همان زمان، ترکیه پیشنهاد کرد که کشتی‌های غلات اوکراینی می‌توانند دور از مین‌ها حرکت کنند.

محموله های غلات از اوکراین پس از جنگ و محاصره بنادر متوقف شده است و قیمت های جهانی غلات، روغن پخت و پز، سوخت و کود به شدت افزایش یافته است. سازمان ملل در تلاش است صادرات و صادرات مواد غذایی و کودهای روسیه را که مسکو می گوید تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفته است، از سر بگیرد. برای بدست آوردن آنها آوردند.

درباره ی آن، «واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ما مسئول ایجاد کریدورهای امن نیستیم. گفتیم که اگر این راهروها ایجاد شود، می توانیم عبور و مرور ایمن را فراهم کنیم.

مولود چاووشو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه گفت که مین زدایی بنادر اوکراین مدتی طول می کشد، اما یک کریدور دریایی امن پیشنهادی سازمان ملل می تواند در مناطق عاری از مین ایجاد شود. او گفت که آنکارا همچنان منتظر پاسخ مسکو به این طرح است.

چاووش اوغلو گفت: «با مشخص بودن محل مین‌ها، خطوط امنیتی ویژه در سه بندر ایجاد خواهد شد. کشتی‌های تجاری می‌توانند با هدایت کشتی‌های اوکراینی که در این طرح توضیح داده شده است، به راحتی در بنادر بدون نیاز به پاکسازی مین حرکت کنند.»

«استفان دوجاریکسخنگوی سازمان ملل همچنین گفت که سازمان ملل در این زمینه با مقامات ترکیه همکاری نزدیک دارد. دوجاریک پیشبرد این امر مستلزم توافق بین اوکراین و روسیه است.

اوکراین نگران است که پاکسازی مین به بنادر آن در برابر حملات روسیه در دریای سیاه آسیب برساند قابل قبول تر به آرامی

“دیوید اراخامیاقانونگذار اوکراین و عضو تیم مذاکره کننده روسیه روز چهارشنبه در مراسمی در واشنگتن گفت که به این طرح خوشبین نیست.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت: حذف غلات از اوکراین دشوار است، اما جو بایدنرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دنبال کردن راه حلی در این زمینه وجود دارد.

کربی او به خبرنگاران گفت: «او هر کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد تا این دانه‌ها را به بازار برساند. همه ما از فوریت اینجا آگاه هستیم.»

قبلا بایدن او روز سه‌شنبه گفت که سیلوهای موقت در امتداد مرز اوکراین برای کمک به صادرات غلات بیشتر و مقابله با بحران فزاینده جهانی غذا ساخته خواهد شد.

چاووشو اولو هفته گذشته نیز از آنکارا دیدن کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد طرح سازمان ملل گفتگو کرد اما گفت که مذاکرات بیشتری با مسکو و کیف لازم است. لاوروف سپس گفت که اوکراین موظف است مین‌های اطراف بنادر را پاکسازی کند تا کشتی‌های تجاری بتوانند نزدیک شوند.

ترکیه که دارای نیروی دریایی قابل توجهی است، روابط خوبی با کیف و مسکو دارد و اعلام کرده است که آماده است در صورت دستیابی به توافق، در مکانیسم نظارتی مستقر در استانبول نقش ایفا کند.