انتقاد بایدن از دو وزیر به دلیل اظهار نظر درباره «پیروزی اوکراین در جنگ»


به گزارش روز پنجشنبه وب سایت ان بی سی نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به دو وزیر خود درباره جنگ در اوکراین هشدار داد.

این شبکه نوشت، در ماه آوریل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع، در جریان سفر به اوکراین، مواضع سخت گیرانه تری در مورد موضع رسمی دولت ایالات متحده اتخاذ کردند که بایدن را نگران کرد.

آستین در طول این سفر گفته بود که هدف ایالات متحده نه تنها کمک به اوکراین برای دفاع از خود، بلکه پیروزی در جنگ علیه روسیه است و واشنگتن امیدوار است روسیه آنقدر ضعیف شود که حمله نظامی علیه کشور دیگری انجام ندهد.

در اوکراین، نظرات آستین به طور علنی توسط بلینکن تکرار شد و به تیتر اخبار تبدیل شد. اما، به گفته بایدن، آنها بیش از حد پیش رفتند.

این دو وزیر آمریکایی پس از برقراری تماس با بایدن، جنوب لهستان را با پروازهای جداگانه به مقصد برلین و واشنگتن ترک کردند. به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، به نقل از افراد آشنا با محتوای این کنفرانس، رئیس‌جمهور آمریکا ابراز نگرانی کرد که چنین اظهارنظرهایی می‌تواند انتظارات غیرواقعی را از واشنگتن افزایش دهد و خطر کشاندن ایالات متحده به رویارویی مستقیم با روسیه را به همراه داشته باشد.

یک منبع گفت: «بایدن از اینکه بلینکن و آستین در مورد پیروزی در اوکراین صحبت می کردند، خوشحال نبود. او از لفاظی ها خوشش نمی آمد.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از هفت مقام فعلی و سابق آمریکا و اروپا نوشت که مقامات آمریکایی «نگران رویه‌ای» هستند که روند جنگ در اوکراین غیرقابل پیش‌بینی و قابل دفاع است و اظهارنظرهای تند رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی داغ است. کاهش علنی عدم انتقال بخشی از اوکراین برای آشتی با روسیه.

یک مقام آمریکایی به این شبکه گفت: «مانند برخی از اروپایی‌ها، ما آنها را برای ارزیابی تحت فشار قرار نمی‌دهیم. ما هرگز از آنها نمی خواهیم که قلمرو خود را ترک کنند. ما در حال برنامه ریزی یک جنگ طولانی هستیم و مردم آمریکا را برای آن آماده می کنیم و آماده ایم از کنگره پول بیشتری بخواهیم.»

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید