اوکراین هزینه بازسازی ناشی از جنگ را ۷۵۰ میلیارد دلار برآورد کرده است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نخست وزیر اوکراین دوشنبه شب به وقت تهران از هزینه چند صد میلیارد دلاری بازسازی این کشور درگیر در جنگ با روسیه خبر داد.

به گزارش منابع خبری، دنیس شیمیهال، نخست وزیر اوکراین که در «نشست بازسازی اوکراین» در سوئیس سخنرانی می کرد، گفت: پیش بینی می شود روند بازسازی اوکراین ۷۵۰ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

وی تاکید کرد که دارایی های توقیف شده از روسیه و تجار نزدیک به رئیس جمهور روسیه باید برای بازسازی اوکراین جنگ زده استفاده شود.

اوکراین پیش از این برآورد دقیقی از اثرات جنگ بر زیرساخت های خود از جمله جاده ها و پل ها ارائه نکرده است.

روسیه از ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن رخ داد که مسکو رسما استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیر نظامی کردن اوکراین» و «نجات‌زدایی» این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرد که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقنامه مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشات بین جدایی‌طلبان و کیف منعقد شد، عمل نکرده است.

جنگ روسیه با اوکراین زمانی آغاز شد که روسیه بارها نسبت به گسترش ناتو در مرزهای غربی خود هشدار داد.

«الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در نشست «والدای» در روزهای اخیر گفت: سازمان ناتو بار دیگر به اجرای برنامه‌های امنیتی و نظامی دوران جنگ سرد بازگشته است.

وی افزود: در نشست مادرید اسپانیا که اواخر ژوئن برگزار شد، ائتلاف ناتو تلاش کرد تا گسترش خود را تکمیل کند و به اصول و برنامه های نظامی و امنیتی دوران جنگ سرد بازگردد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید