ایران فایلا، آزمایشی که دیده نشده است!


به گزارش خبرگزاری شیراز فارس، چندی پیش یکی از آشنایانم تعریف می کرد که در جریان بازسازی خانه اش، درختی از بین رفته و همین امر باعث شده تا از سوی نهاد ذی صلاح جریمه سنگینی از او دریافت شود.

این سوال ذهنم را درگیر کرده بود و امیدوار بودم بالاخره موسسه ای پیدا شود که هوای این موجودات بی زبان را داشته باشد تا اینکه چند روز پیش که با تعدادی از کارکنان شرکت صنایع بسته بندی ایران صحبت می کردم متوجه شدم در این بیش از ۲۵۰ شرکت وجود دارد یک درخت چنار کهنسال بالای ۶۰ سال وجود داشت که به دستور مدیر شرکت تمام این درختان قطع شد و ۸۰۰ تن از چوب آنها فروخته شد!

مظلوم ترین موجود زنده دنیا درخت است!

با شناخت نسبی که از مدیران و صاحبان این شرکت داشتم، می دانستم که برای شرکت و دستگاه ها و حتی کارکنان ارزشی قائل نیستند، اما فکر نمی کردم کاری بکنند و این همه قدیمی و سبز را کم کنند. درختان را فقط به خاطر پول چوب و نابود کنند و بدترین چیز این است که هیچ نهاد دولتی و غیردولتی هیچ نظارتی بر این موضوع نداشته و حتی بعد از این ماجرا هم کاری از پیش نبرده اند!

من نمی دانم محل شرکت صنایع بسته بندی شیراز (ایران فایلا) کجا تحت نظارت است و کدام اداره و سازمان باید پیگیری کند! منابع طبیعی، محیط زیست، شهرداری، فرمانداری، بخشداری یا جاهای دیگر؟

۲۵۰ درخت سبز ۶۰ ساله را برای ۸۰۰ تن چوب قطع کنید!

این شماره اطلاعات بیشتری در مورد شرکت صنایع بسته بندی ایران فایلا از کارکنان سابق آن شرکت در اختیار من قرار داد.

البته این افراد با حفظ هویت و بدون ذکر نام حاضر به مصاحبه شدند.

ایران فایلا چی بود؟

این شرکت که زیرمجموعه کارخانه بزرگ روغن نباتی نرگس شیراز است در سال های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۲ با هدف تامین عطر و بسته بندی جعبه ها، کیسه ها و قوطی های کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در منطقه تیون واقع در ۱۵ کیلومتری تاسیس شد. جاده کوار شیراز.

این شرکت دارای ۲۰ هکتار زمین محصور شده و ۶ آلاچیق سرپوشیده به مساحت حدود ۱۵۰۰۰ متر مربع و چاه آب و کلیه زیربنای گاز، برق و آب می باشد که به تولید ورق مقوایی، جعبه صادراتی، پنبه اختصاص دارد. کیسه هایی با ۳۵۰ کارمند در سه شیفت و قوطی های عطر برای پر کردن روغن مایع.

این شرکت همچنین دارای ۸۰ دستگاه خودروی کوچک و بزرگ اعم از اتوبوس، مینی بوس و … بود.

خطوط تولید کیسه و بافندگی کیسه این شرکت با تولید روزانه ۱۰۰۰ متر کیسه، تمامی نیازهای استان را تامین می کرد، از این رو در سال ۱۳۸۵ استاندار وقت فارس دستور داد که هیچکس در استان فارس حق واردات کیسه از استان را ندارد. استان های دیگر به دلیل اینکه ایرانفایلا ظرفیت تولید را دارد کیسه های لازم برای کل استان را دارد.

ایران فایلا کارخانه ای هم اندازه کارخانه آزمایشی بود که تعطیلی آن برای هیچکس مهم نبود!

چه بر سر ایران آمد؟

پس از واگذاری کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز به بخش خصوصی، مالک جدید این شرکت و مدیرعامل آن، قدرت الله سنندجی، به بهانه قدیمی بودن ماشین آلات و نیاز به به روز رسانی و واردات ماشین آلات، ماشین آلات و خطوط تولید جدید. قوطی های پریفرم را به قیمت به کارخانه روغن نینا در سیرجان تحویل دادند و ماشین آلات و خطوط تولید کیسه را یکی پس از دیگری به فروش رساندند.

آنها برای جلوگیری از مصادره بانک ها، یک ژنراتور بزرگ برق را به روغن نباتی نرگس شیراز منتقل کردند و در سال ۱۳۹۷ به فروش رساندند.

اتوبوس ها، مینی بوس ها و سایر خودروهای کارخانه نیز یکی یکی فروخته شد.

در حال حاضر ۵ غرفه از ۶ غرفه این شرکت به عنوان انبار شرکت های مواد شوینده فعال و تولید لوله قطره ای توسط کارگران غیرایرانی قابل استفاده نیست و از سال ۲۰۱۹ تنها یکی از غرفه ها با ۱۰ کارگر سوری فعالیت می کند. از مزایای دریافت مواد اولیه بی نصیب نمانید!

حتی جعبه های لازم روغن نرگس شیراز را یزد تهیه می کند.

این شرکت از یارانه دولتی و سهم مواد اولیه استفاده می کند و بیشتر این مواد اولیه را به صورت خام به فروش می رساند.

سوء استفاده از قانون:

در سال ۸۵ برای تشویق شرکت ها به ایجاد اشتغال و جذب نیروی انسانی، قانونی تصویب شد که کارگاه ها و شرکت ها بین ۵ تا ۱۰ میلیون وام و معافیت های زیادی از بیمه و مالیات به ازای هر کارگر استخدامی دریافت می کنند. مدیران شرکت ایران فایلا برای استخدام ۱۸۰ نفر و استفاده از وام و مزایای آنها در همان سال، آنها را پس از یک سال اخراج کردند.

بی توجهی به مسئولان استان:

پس از تلاش فراوان کارگران کارخانه و کانون بازنشستگی شرکت روغن نباتی نرگس شیراز و مداخله دادستان عمومی و انقلاب فارس، نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی برای جلوگیری از فروش دستگاه های باقی مانده شرکت روغن نباتی نرگس شیراز. ، اکنون مدیران شرکت روغن نباتی نرگس شیراز به شرکت های زیرمجموعه آن حمله کرده و اموال و دستگاه های این شرکت ها را فروخته اند.

شرکت صنایع بسته بندی شیراز (ایران فایلا) یکی از ده ها شرکت زیرمجموعه نرگس شیراز است که اخیرا بار دیگر مورد حمله قرار گرفته و تعدادی از ماشین آلات باقیمانده را افتتاح کرده و آماده واگذاری و فروش آنها می باشد.

کسانی که نه تنها به آسیاب ها، بلکه به چنارهای ۶۰ ساله هم رحم نکردند و بنا به شهادت افراد مطلع و تحقیقات میدانی و رصد سایت، تمام درختان را به حراج گذاشتند تا چوب خود را بفروشند!

لازم است وزارت عمومی، فرماندار، شورای شهر، منابع طبیعی و محیط زیست وارد شوند و هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهند، حتی اگر خیلی دیر شده باشد و شرکتی که صدها نفر را استخدام کرده است. ۳۵۰).

کارخانه با تمامی امکانات و زیرساخت های لازم، دستگاه ها و خطوط تولید فعال، ۸۰ دستگاه خودرو، ۳۵۰ کارگر، تولید مقوا و کیسه برای کلیه نیازهای استان فارس، ۷ هکتار جنگل موز با چاه آب، ۱۳ هکتار فنس کشی زمین و نام آشنا، اکنون تبدیل شده است، تبدیل به صحرای خشک و لانه مار و موش و سمور شده و آلونک های آن نیز انباری برای کسب و کار دیگر شده است!

مسئولان اجرایی و قضایی استان باید شرکت ایران فایلا را کشف کنند!

گزارش: زهرا علی اکبری

انتهای پیام