ایران یکی از موضوعات دیدارهای بایدن با ترامپ و مکرون است


به گزارش خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با «لیز تراس» نخست وزیر انگلیس و «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

بر اساس گزارش ها، در این نشست علاوه بر روابط دوجانبه، بحران های جهانی از جمله کمبود مواد غذایی، گرانی حامل های انرژی و همچنین جنگ اوکراین، مسائل مربوط به ایران نیز مورد بررسی قرار گرفت.

کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره دیدار بایدن و تراس در صبح پنجشنبه گفت: دو طرف بر ادامه هماهنگی برای رسیدگی به چالش‌های ناشی از چین و تضمین امنیت انرژی تاکید کردند.

رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس در این نشست گفتند: “ما توافق کردیم برای کنار گذاشتن انرژی روسیه همکاری کنیم. اظهارات اخیر پوتین در مورد اوکراین تهاجمی است. اقدامات پوتین نشان دهنده لزوم ادامه حمایت از اوکراین است.”

تراس در گفتگو با بایدن گفت: “ما از اوکراین حمایت می کنیم و به کشورهای دموکراتیک برای تضمین آزادی و آینده ای مرفه برای مردممان کمک می کنیم.”

کاخ سفید در بیانیه دیگری با اعلام دیدار روسای جمهور آمریکا و فرانسه اعلام کرد: بایدن و مکرون درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفتگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «دو طرف بر حمایت مستمر خود از تلاش‌های اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه تأکید کردند». بایدن و مکرون همچنین در مورد ادامه همکاری در منطقه هند و اقیانوس آرام و چالش های ناشی از چین گفتگو کردند.

همچنین صبح پنجشنبه ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار این ادعا که امکان بازگشت به توافق هسته ای ایران وجود دارد، تهدید کرد که تهران را در زمینه فعالیت های منطقه ای تحت فشار قرار خواهد داد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید