بازی دلالان در عرصه گندم کاران/ چرا فروش گندم به دلالان برای کشاورز جذابیت بیشتری دارد؟


alikli ایمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه این روزها قاچاقچیان اقدام به خرید گندم از کشاورزان کرده اند، اظهار داشت: این هشداری است که در صورت تداوم، میزان خرید دولتی کاهش و نیاز به واردات افزایش می یابد. کاهش.افزایش

مدیر عامل بنیاد علمی گندمکاران وی ادامه داد: نیاز کشور سالانه ۱۱.۵ میلیون تن گندم است و پیش بینی می کنیم امسال با اجرای اصلاح یارانه ها به ۹.۵ میلیون تن برسد و اگر سیلوهای دولتی ما کمتر از این مقدار خریداری کنند، مجبور به واردات خواهیم بود. باقی مانده.

او گفت: قاچاقچیان می دانند که هر ساله دولت قیمت محصولات اساسی به ویژه گندم را در شهریورماه اعلام می کند و با خرید گندم از کشاورزان و فروش آن پس از افزایش قیمت از سوی دولت، پول زیادی به جیب می زنند.

ایمانی اضافه کرد: با فرض اینکه دلال یک میلیارد تومان گندم از کشاورز خرده پا بخرد و دولت نرخ خرید گندم را در شهریور ۵۰ درصد افزایش دهد، دلال ظرف چند ماه ۵۰۰ میلیون تومان به جیب می زند که هیچ صنعتی نمی تواند این کار را انجام دهد. سود. .

ایمانی به مثال دیگری اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال دولت در سال گذشته ۱۳۵ درصد قیمت گندم را افزایش داد و دلالانی که قبلا گندم خریداری کرده بودند به همین میزان سرمایه خود را افزایش دادند.

وی در پاسخ به اینکه چرا کشاورز با وجود خرید تضمینی دولت، گندم خود را به دلالان می فروشد؟ وی گفت: دولت پول کشاورز را دیر پرداخت می کند، به عنوان مثال پول کشاورز از ۲۰ تیرماه پرداخت نشده است یعنی هنوز ۲۷ درصد از اعتبارات کشاورزان پرداخت نشده است اما دلال به صورت پولی و در تاریخ پرداخت می کند. کف.”

وی به عامل دیگری اشاره کرد و گفت: دلالان گندم گندم را از مزرعه روی زمین می خرند و اینطور نیست که از دولت بخرند که کشاورز محصول خود را بار کند و به مراکز تجاری دولتی ببرد و در آنجا چانه بزند. بیش از کیفیت و ترکیب و غیره. این یعنی فروش به دلالان برای کشاورز راحت تر است.

مدیر عامل بنیاد علمی گندمکاران وی همچنین گفت: دلالان بالاتر از نرخ تضمینی ۱۱۵۰۰ تومان خرید نمی کنند، اما چون پول آنها نقدی است و خرید آسانی دارد، برخی از کشاورزان ترجیح می دهند به جای سیلوی دولتی به دلالان بدهند.

وی گفت: دولت روزانه ۷۰ تا ۸۰ هزار تن گندم خریداری می کند و تاکنون ۶ میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شده است و پیش بینی می شود تا پایان فصل خرید، میزان خرید به تقریبا ۷ برسد. میلیون تن

ایمانی در پاسخ به اینکه راهکار مقابله با ورود قاچاقچیان در خرید گندم چیست؟ گفت: بهترین راه حل این است که دولت پرداخت ها را به موقع انجام دهد تا کشاورز از تحویل گندم به دلال خودداری کند، ثانیاً نگهداری گندم در انبارها شامل جریمه است، اما نظارت جدی لازم است.

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید