برکات پلاس، اولین واکسن انحصاری آمیکرون/ترنسفرارمد، آماده تولید انبوه برای صادرات واکسن است.


به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، اکبر برندگی مدیرعامل گروه دارویی برکت در نامه ای به سیدجعفر حسین، رئیس دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، خواستار صدور مجوز برای عرضه دارو شد. واکسن برکات پلاس، تنها واکسن انحصاری سویه آمیکرون در کشورهای دیگر.

در این نامه آمده است: طبق مکاتبات قبلی، همانطور که می دانید واکسن کوویران برکات با موفقیت در بین عموم مردم تزریق شده است، تاکنون بیش از ۱۵ میلیون دوز به عنوان ایمن سازی اولیه و تقویت کننده علیه کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گرفته است. موثر و ایمن در برابر این ویروس با حمایت مهربانانه شما، CovIran Barkat اکنون توسط مقامات ارشد WHO/HQ و دانشمندان برای ثبت WHO/EUL تحت نظارت است.

وی با اشاره به تولید اولین واکسن ویژه سویه آمیکرون کرونا، تاکید کرد: توجه داشته باشید که طی چند ماه گذشته دانشمندان ما در شرکت شفا فارمد وابسته به گروه دارویی برکت (BPG) کوویران برکت پلاس را به عنوان واکسن مخصوص آمیکرون واکسن فوق تمامی مراحل آزمایشات پیش بالینی و بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته و هفته گذشته مجوز استفاده اضطراری را از سازمان نظارتی کشور (سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران) دریافت کرده است.

همچنین آمده است: تاکنون ۱۱ میلیون دوز واکسن سویه امیکرون تولید شده است و امکان توسعه تولید بیشتر نیز وجود دارد. بنابراین اعلام می کنیم که شرکت شفا آمادگی تولید واکسن های بیشتر و صادرات واکسن واریانت امیکرون را به کشورهایی که واریانت آمیکرون غالب است، دارد.

باراندگی در پایان گفت: «بسیار سپاسگزار خواهم بود اگر بتوانید این دستاورد را به WHO/EMRO و WHO/HQ و برای هر اقدام دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد، منعکس کنید، زیرا ما با انواع جدید Omicron به افزایش جهانی می پردازیم.» در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، گروه دارویی برکت برای ارتباط بیشتر آماده است.

لازم به ذکر است گروه دارویی برکت با مشاهده یافته های علمی و تلاش متخصصان کشوری، یک ماه پس از شناسایی این ویروس در کشور، تولید واکسن ریز اختصاصی را به نتیجه رساند و مطالعه آن را در مدل حیوانی انجام داد. . نتایج اولیه این مطالعات خنثی سازی ۱۰۰ درصدی سویه آمیکرون توسط واکسن جدید و ایمنی آن در مطالعات حیوانی را نشان می دهد.

این واکسن پس از انجام مطالعات در مرحله آزمایش انسانی و بررسی نتایج آن، مجوز مصرف عمومی را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد. برکات پلاس اولین واکسن جهان است که برای مبارزه با سویه میکرونی ویروس کرونا ساخته شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید