برگزاری چالش هواداران برای طراحی، ساخت و آزمایش یک موتور فوق سرد در ماه فوریه


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حسن حدادپور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در جریان تکمیل فاز طراحی فن چالش های فضایی موتور پیشرانه فوق سرد که در نوآوری و صندوق شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: «چالش های فن» یا حوزه فناوری.

وی افزود: با توجه به شکل‌گیری و رشد صنعت فضایی ایران اسلامی در بخش خصوصی و همچنین علاقه کارشناسان و شرکت‌ها به همکاری، چالش طراحی، ساخت و آزمایش موتور با رانش فوق سرد ورود به عرصه صنعت اپراتور ماهواره ای می تواند زمینه ساز شناسایی و جذب نیروهای علاقه مند، تشکیل تیم های تخصصی و ایجاد شرکت های دانش بنیان در این زمینه و در نهایت ایجاد نوآوری در تولید موتورهای پیشران فوق سرد برای استفاده در پروژه های بزرگ باشد. در کشور در زمینه ماهواره.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف موتور را یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های فناوری پرتاب‌کننده‌های فضایی و توسعه فناوری‌های مرتبط با موتور دانست و تصریح کرد: هدف سازمان‌دهندگان موتور چالش توسعه فناوری و ساخت موتور پیشران است، Super Cold از رقابت سالم بین گروه های شرکت کننده در این چالش استفاده می کند.

حدادپور در تشریح موتور رانشگر فوق سرد گفت: موتورهای موشکی عموما از احتراق مواد شیمیایی برای تامین انرژی لازم استفاده می کنند اما انواع غیر احتراقی مانند رانشگرهای گاز سرد و موشک های حرارتی هسته ای نیز وجود دارد. وسیله نقلیه ای که نیروی آن توسط موتورهای موشک تامین می شود راکت می گویند.

وی امکان سنجی و طراحی مفهومی، طراحی مقدماتی، طراحی تفصیلی، ساخت نمونه آزمایشگاهی، ساخت نمونه مهندسی را از اصلی ترین بخش های این تکنیک چالش برشمرد و افزود: این تکنیک چالش با همکاری مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی شریف هوافضا است. سازمان صنایع هوافضا و شرکت توسعه کارآفرینی بهمن برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: این چالش فنی از ابتدای فاز امکان سنجی موتور فوق خنک تا مرحله ساخت و آزمایش پرواز در حال اجراست و در هر مرحله بهترین تیم ها معرفی و معرفی می شوند. اهدا شده جوایز ارزنده ای برای صعود به مرحله بعد در نظر گرفته می شود و در نهایت برنده این چالش هوادار گواهی صلاحیت پرواز، امکان خرید تضمینی و قرارگیری در ماهواره برح را دریافت می کند. از امروز سه مرحله اول چالش فن که شامل فاز طراحی می باشد به پایان رسیده است.

حدادپور تصریح کرد: در هر مرحله علاوه بر دفترچه عمومی، دفترچه مخصوص هر مرحله نیز به تیم ها ارائه می شود. در تدوین این جزوات از تجربیات مشاوران صنعتی و دانشگاهی استفاده شده است. این دستورالعمل ها به عنوان یک استاندارد مدون برای توسعه و طراحی موتور استفاده می شود. در پایان هر مرحله بر اساس دفترچه های هر مرحله، تیم ها توسط کمیته داوران مورد ارزیابی قرار گرفتند و تیم های راه یافته به مرحله بعد معرفی شدند.

وی ادامه داد: در پایان مرحله طراحی تفصیلی و با اتمام مرحله طراحی، ۵ تیم وارد فاز نمونه سازی آزمایشگاهی شدند. این تیم ها هم اکنون در قالب ۵ تیم حقوقی مشغول به کار هستند. توجه داشته باشید که جوایز مراحل مختلف تا این مرحله پرداخت شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: تاکنون بیش از ۸۰ نفر به صورت مستقیم در مراحل مختلف طراحی موتور در تیم های مختلف حضور داشته اند و در مجموع بیش از ۶۳ هزار نفر ساعت ها را صرف طراحی موتور کرده اند. موتور . همچنین در مجموع حدود ۴۰ میلیارد ریال توسط شرکت کنندگان در چالش هواداران هزینه شده است. خروجی این مراحل ۲۵۰۰ صفحه گزارش طراحی موتور سوخت مایع است.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید