بودجه ۶۰۰ میلیارد دلاری گروه هفت برای مبارزه با پروژه “کمربند و جاده” چین


در اولین روز نشست خود در آلمان، رهبران گروه ۷ موافقت کردند که ۶۰۰ میلیارد دلار برای زیرساخت های دولتی و خصوصی در کشورهای در حال توسعه برای مبارزه با پروژه بزرگ چند تریلیون دلاری کمربند و جاده اختصاص دهند.

به گزارش ساندی مورنینگ هرالد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده طی پنج سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار در صندوق های فدرال و خصوصی سرمایه گذاری کرده است تا از سرمایه گذاری در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​حمایت کند.

بایدن گفت: «باید واضح بگویم، این یک کمک مالی یا خیریه نیست. این سرمایه گذاری است که به نفع همه خواهد بود.

اورسولا ون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، همچنین تاکید کرد که کشورهای اروپایی ۳۰۰ میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف در مدت پنج سال هزینه خواهند کرد تا جایگزین مناسبی برای پروژه کمربند و جاده چین که توسط رئیس‌جمهور چین شی جین پینگ در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، ارائه کنند.

چین با وام دادن به کشورهای مختلف با آنها همکاری می کند و نمونه ای از این همکاری ها پروژه جدید جاده ابریشم است که «یک کمربند – یک جاده» نیز نامیده می شود. چین برای اجرای این پروژه بزرگ در چندین پروژه سرمایه گذاری کرده است و سرمایه گذار اصلی بسیاری از کشورهای کم درآمد و متوسط ​​است و به برخی وام داده است.

کشورهای غربی مدعی هستند که چین با چنین طرحی به دنبال نفوذ و تکیه بر کشورهای ضعیف است.

بر اساس این گزارش، سران ایتالیا، کانادا و ژاپن نیز در خصوص برنامه های خود در این زمینه صحبت کردند که برخی از آنها قبلا اعلام شده بود. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز در این پروژه شرکت خواهند کرد.

اجلاس دو روزه گروه هفت کشور صنعتی در آلمان و نشست سران ناتو روز سه شنبه در بروکسل برگزار می شود.

نشست امسال G7 تحت الشعاع جنگ اوکراین و پیامدهای گسترده آن، از کمبود انرژی تا بحران غذایی قرار دارد. رهبران حاضر در اجلاس همچنین باید به دنبال تشکیل یک جبهه متحد در حمایت از اوکراین و اعمال فشار بر کرملین باشند.

انتهای پیام/ م
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید