بیانیه بریتانیا در مورد تهاجم چین به تایوان در نشست سران ناتو


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس با اشاره به جنگ اوکراین نسبت به حمله چین به تایوان هشدار داد.

به گزارش گاردین، وزیر خارجه انگلیس در نشست سران ناتو در مادرید گفت: این حمله به تایوان ختم می شود.

او گفت: «با توجه به برنامه راهبردی ناتو برای ده سال آینده در نشست مادرید، ناتو باید بر نگرانی‌های چین نیز تمرکز کند». کشورهای G7 و کشورهایی مانند استرالیا باید از “هزینه اقتصادی” خود برای به چالش کشیدن چین استفاده کنند و بریتانیا ممکن است تجارت با چین را مورد بازنگری قرار دهد.

دیلی میل روز چهارشنبه گزارش داد که در نشست دیروز کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا، تراس گفت که با وجود نشانه های آشکار تمایل به جنگ، همیشه این ذهنیت وجود دارد که نباید انتظار اتفاقات بد را داشت.

وی با اشاره به جنگ در اوکراین گفت: باید زودتر این کار را می‌کردیم و زودتر تسلیحات دفاعی را در اختیار اوکراین قرار می‌دادیم، باید تایوان را از آن یاد بگیریم، زودتر بهتر.

دیلی میل به نقل از وزیر امور خارجه انگلیس نوشت که چین حتی از آمریکا هم کشتی های جنگی بیشتری دارد و پکن بیش از ۲۰۰۰ هواپیمای جنگی دارد. مشخص نیست که ارسال سلاح به تایوان چگونه معادله نظامی این جزیره را تغییر خواهد داد.

این روزنامه بریتانیایی گزارش داد، گزارشی که در سال جاری توسط پارلمان منتشر شد نشان می دهد که نیروی دریایی سلطنتی قادر به تحقق جاه طلبی های فعلی دولت نیست. با این حال، در سال‌های اخیر، کشتی‌های جنگی بریتانیا برای مهار چین در تنگه تایوان گشت‌زنی می‌کنند.

روز پنجشنبه هفته گذشته، هواپیماهای جنگی چین دوباره وارد پدافند هوایی تایوان شدند. وزارت دفاع تایوان امروز اعلام کرد که نیروی هوایی این جزیره ۲۲ هواپیمای جنگی چینی را رهگیری و از پدافند هوایی این جزیره بیرون رانده است.

در حالی که منابع رسانه ای بعدازظهر سه شنبه از پرواز چند جنگنده و هواپیمای چینی به حریم هوایی تایوان خبر دادند، تعداد قابل توجهی از هواپیماهای جنگی چینی وارد حریم هوایی تایوان شده اند.

وزارت دفاع تایوان از ورود ۲۹ فروند جت نظامی چینی به حریم هوایی تایوان خبر داد. وزارت دفاع تایوان گفت: در این مأموریت، چین از جت های جنگنده G-16، چندین جت آمبولانس و هواپیماهای جنگلی و ضد زیردریایی استفاده کرد.

پکن تایوان را بخشی از چین می داند و تحرکات و فروش تسلیحات آمریکا به تایوان را نقض حاکمیت این کشور و مغایر با سیاست «چین واحد» می داند. دولت ایالات متحده اخیراً لایحه ای را برای صدها میلیارد دلار بودجه نظامی ایالات متحده امضا کرده است که بخش قابل توجهی از آن به مبارزه با چین و حمایت از تایوان اختصاص دارد.

علاوه بر تحریک تایوان علیه چین، بریتانیا برخلاف دیگر متحدانش مانند ایالات متحده، علناً در مورد جنگ اوکراین اعلام کرده است که کیف باید در این مناقشه پیروز شود و روسیه باید شکست بخورد.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید