بیانیه بریکس درباره مذاکرات روسیه و اوکراین


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سران گروه بریکس از جمله اقتصادهای نوظهور در بیانیه پایانی خود از نشست پنجشنبه شب خود از برگزاری مذاکرات روسیه و اوکراین حمایت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در این بیانیه آمده است: «ما در مورد وضعیت اوکراین گفت‌وگو کردیم و موضع خود را که در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل بیان شد، تأیید کردیم.

رهبران بریکس از جمله برزیل، روسیه، چین، آفریقای جنوبی و هند پس از چهاردهمین نشست به میزبانی پکن اعلام کردند: «ما موافقت می کنیم همکاری در رقابت بین کشورهای بریکس را تعمیق کنیم و شرایطی را برای رقابت عادلانه در تجارت جهانی و همکاری های اقتصادی ایجاد کنیم. ».

در این بیانیه افزوده شد که کشورهای بریکس همچنین بر تعهد خود به جهانی عاری از سلاح هسته ای تاکید کردند و خواستار مشارکت چشمگیر کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته شدند.

این بیانیه می افزاید: ما نتایج اجلاس جهانی ۲۰۰۵ را به یاد می آوریم و بر لزوم اصلاح سازمان ملل متحد، از جمله شورای امنیت، به منظور فراگیرتر کردن، موثرتر و کارآمدتر کردن آن، و نمایندگی بهتر کشورهای در حال توسعه برای “پاسخ مناسب به” تاکید می کنیم. چالش های جهانی.”

در نشست روز پنجشنبه بریکس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از دیگران خواست تا علیه “اقدامات خودخواهانه” غرب با یکدیگر همکاری کنند. (جزئیات بیشتر)

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس بریکس در ویدئویی گفت: بحران اوکراین زنگ خطر را برای جهان به صدا در آورده است. حقایق بار دیگر ثابت می کند که تحریم ها شمشیر دو لبه است.

وی از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه پس از قیام اوکراین انتقاد کرد و گفت که اعمال عمدی تحریم ها به مردم سراسر جهان آسیب می رساند.

انتهای پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید