بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی؛ حمایت نظامی از ریاض در ازای پر کردن بازار نفت


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از دیدارهای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با مقامات سعودی در سفر به جده، واشنگتن و عربستان بیانیه مشترکی صادر کردند.

رسانه های سعودی گزارش دادند که واشنگتن و ریاض ۱۸ توافقنامه و یادداشت همکاری در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است: عربستان سعودی و ایالات متحده تاکید می کنند که دیدگاه یکسانی برای منطقه ای مرتبط با کل جهان دارند، منطقه ای که امنیت، ثبات و رفاه در آن حاکم است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت های آمریکا و عربستان درباره بحران های جهانی گفتند: ما بر اهمیت حل و فصل اختلافات بین المللی از راه های دیپلماتیک و مسالمت آمیز تاکید می کنیم.

طرفین همچنین از تمدید ویزای توریستی و کاری برای ۱۰ سال دیگر استقبال کردند.

این بیانیه ادامه می دهد: “ایالات متحده از تعهد عربستان سعودی به حمایت از تعادل بازارهای جهانی نفت به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می کند. عربستان سعودی و ایالات متحده توافق کرده اند رایزنی های منظم در مورد بازارهای جهانی نفت انجام دهند. انرژی در کوتاه مدت و دراز مدت.

واشنگتن و ریاض اعلام کردند که به عنوان شرکای راهبردی در زمینه آب و هوا و انرژی کار خواهند کرد و افزودند: ایالات متحده متعهد شده است که از عربستان سعودی حمایت امنیتی و نظامی کند.

در این بیانیه ضمن تکرار توهمات دو کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، آمده است: عربستان و آمریکا بر لزوم توقف دخالت ایران در امور داخلی کشورها تاکید دارند. هر دو طرف بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید می کنند.

ایالات متحده و عربستان سعودی با تاکید بر اهمیت همکاری مشترک در زمینه امنیت سایبری گفتند: “ما از توافقنامه همکاری دوجانبه در زمینه فناوری های ارتباطی استقبال می کنیم. هر دو طرف بر اهمیت تجارت آزاد در سراسر کشتیرانی بین المللی تاکید می کنند.”

این بیانیه افزود: هر دو طرف بر تعهد خود برای ایستادگی در برابر القاعده و داعش تاکید کردند. هر دو طرف توقف جریان جنگجویان خارجی را مهم ارزیابی کردند.

همچنین در ادامه مداخله واشنگتن و ریاض در امور داخلی لبنان در این بیانیه آمده است: دو طرف حمایت مستمر خود را از حاکمیت و امنیت لبنان اعلام کرده اند.

در بیانیه جنگ یمن همچنین آمده است: عربستان و آمریکا بر حمایت قاطع خود از آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در یمن تاکید می کنند.

دو طرف همچنین بر تعهد خود به راه حل دو کشوری برای مسئله فلسطین تاکید کردند.

بایدن پیشتر در کنفرانس مطبوعاتی صبح شنبه خود در هتل خود در جده گفت که رهبران سعودی با باز کردن حریم هوایی خود به روی پروازهای رژیم صهیونیستی موافقت کرده‌اند و گفته بود که درباره آتش‌بس در یمن نیز با مقامات ریاض گفتگو کرده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید