تاخیر عجیب هیات اجرایی در انتخاب کارشناسان ورزشی/ انتخاب نامعلوم برای ریاست کمیته المپیک


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، با تعویق بازی های آسیایی هانگجو و برگزاری جلسه فوق شگفت انگیز کمیته ملی المپیک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۶ سپتامبر رای مثبت داد. اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک همچنین در آخرین جلسه خود که در تاریخ ۵ تیرماه برگزار شد، درباره نحوه شروع فراخوان و ثبت نام نامزدهای هیات اجرایی تبادل نظر کردند. بر اساس اعلام هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، ثبت نام از کاندیداها در حالی از ۱۴ مرداد آغاز می شود که اعضای هیات اجرایی هنوز جلسه ای برای انتخاب کارشناسان ورزشی برگزار نکرده اند.

سید رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک براه در مصاحبهکمیته های مختلف بر برگزاری انتخابات در ۱۵ شهریور تاکید کرده اند و در حالی که برخی از فدراسیون های ورزشی با سرپرست اداره می شوند و تعداد اعضای مجمع المپیک ممکن است کمتر از نصف باشد، رئیس کمیته امیدوار است این انتخابات با همکاری فدراسیون برگزار شود. وزارت ورزش مشخص نیست چرا تاریخ تعیین شده با این شرایط تکمیل می شود، زیرا ۵ ژوئیه برای برگزاری انتخابات کمیته ها بسیار مهم است.اکثریت شرایط ورزش نه تنها عدم رعایت اعضای هیأت اجرایی است، بلکه برای معرفی کارشناسان ورزشی نیز اقدامی صورت نگرفته است. از سوی دیگر سفر کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک به یونان باعث به تعویق افتادن جلسه هیات اجرایی شد.

* معرفی کارشناسان ورزشی چقدر اهمیت دارد؟

معمولاً در این سال ها فردی که رئیس کمیته ملی المپیک می شود یکی از کارشناسان ورزش بوده است به همین دلیل افرادی که به عنوان کارشناس معرفی می شوند از اهمیت فوق برخوردار است.شگفت انگیزاز این حیث اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک تصمیم گرفتند آیین نامه ای برای انتخاب کارشناسان ورزش بنویسند تا مشکلات دوره های گذشته تکرار نشود، هرچند انتقادات زیادی به این آیین نامه وارد شده است، چرا که شاخص های تعیین شده راه بسیاری از جمله سیاستمداران برای شرکت در انتخابات است که در حالی به پایان می رسد که در بیشتر موارد گزینه دولت به عنوان یک فرد سیاسی در راس کمیته ملی المپیک کار را در دست گرفته است.

شاخص های تعیین شده به شرح زیر است:

* حداقل لیسانس.

* سابقه حضور حداقل در یک دوره در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک و یا در هدایت فدراسیون های المپیک را داشته باشد.

* مدیران ارشد ورزشی که سابقه مدیریت دارند یا به عنوان مدیر در بازی های المپیک و آسیایی شرکت کرده اند.

* آشنایی با سازه های ورزشی بین المللی از جمله OCA، IOC و …. خنوخ.

* آگاهی کافی از ساختار کمیته ملی المپیک و مسابقات قهرمانی ورزشی

نگاهی اجمالی به شاخص های تعیین شده نشان می دهد که راه ورود سیاستمداران به انتخابات بسته شده است. سید رضا خود صالحی امیری به عنوان آخرین رئیس کمیته با حضور در میان جمعیت کارشناسان و به عنوان گزینه دولتی وارد این ورزش شد. ارتباط نزدیک او با حسن روحانی رئیس جمهور وقت باعث شد که این کمیته هیچگاه مشکل مالی نداشته باشد و این نشان می دهد که ارتباط خوب رئیس کمیته با دولت همیشه به نفع این ورزش بوده است.

با توجه به اهمیتی که کارشناسان آنها در انتخابات کمیته ملی المپیک ورزش دارند و معمولاً یکی از آنها به مدت ۴ سال رئیس جمهور می شود. هنوز اعضای هیات اجرایی جلسه ای در این خصوص برگزار نکردند که انتقاداتی را متوجه مسئولان کمیته و صالحی امیری کرد. باید دید تا ۱۴ مرداد که ثبت نام از کاندیداها آغاز می شود، آیا هیئت کارشناسان ورزشی را معرفی می کند یا خیر؟ بدون معرفی کارشناسان هنوز مشخص نیست که تا ۴ سال آینده چه کسی رئیس کمیته خواهد بود و شاید با اعلام اسامی مشخص شود که چه کسانی به امور رسیدگی خواهند کرد.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه جلسه هیئت اجرایی معمولا یکشنبه ها برگزار می شود، آیا در این هفته باید در این باره مذاکره شود و آیا اعضا برای معرفی ۵ کارشناس ورزشی به تفاهم می رسند یا خیر؟

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید