تاریخ خوانی | شهید ستاری قصد دارد اولین خودروی ایرانی بسازد


گروه تاریخ خبرگزاری فارس – امین رحیمی: «منصور ستاری» مردی بود که می گفت: «اگر آدم می خواهد در جمهوری اسلامی ایران مسئولیت داشته باشد، نباید بزرگ می شد… باید در مقابل دنیایی که قبل از ما قیامت کرده است، قوی می بود. «اراده باید قوی باشد.» ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش و خالق محل استقرار سامانه های راداری و پدافند هوایی ایران در دوران جنگ تحمیلی و پس از آن بود و لقب «معمار آینده سامانه پدافند هوایی ایران» را به خود اختصاص داده است. یک کار جالبی که انجام داد و به ایرانی ها یاد داد این بود که یک ارابه ایرانی ساخت و البته در سال ۱۳۷۳ شهید شد و نتوانست آن ارابه را به مرحله تولید انبوه برساند؛ اما کار خود را کرد و موانع را شکست. کفر و کفر.

یکی از همراهان شهید ستاری ماجرای طراحی و ساخت اولین خودروی ایرانی را روایت کرد:

“فرمانده [ستاری] به فکر ساخت ماشین سواری در نیروی هوایی بودند. انگار می خواستند به کارخانه های خودروسازی کشور ثابت کنند که می شود در این کشور خودرو تولید کرد و هر سال مدل آن را عوض کرد… فرمانده، برخی [با سرباز ارائه‌دهنده ایده ساخت خودرو] صحبت کردند و با گچ روی زمین نقشه کشیدند و نظرات خود را در مورد ساخت ماشین به او اطلاع دادند.

همان مشخصات در همان روز به دست آمد و ساخت شاسی آغاز شد. صبح روز بعد که فرمانده به کارگاه رسید شاسی آماده بود. خیلی خوشحال شدند… با راهنمایی کاپیتان تغییراتی انجام شد و چند روز بعد موتور شاسی نصب شد و کم کم محورها و چرخ های جلو و عقب آماده شد. یک صندلی به آن اضافه شد. در این زمان که مصادف با نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوایی در دانشگاه هوایی بود، فرمانده دستور داد خودرو با همین شرایط به نمایش گذاشته شود.»

شهید ستاری نمونه اولیه خودروی خود را قبل از تکمیل در دانشگاه علم و صنعت هوانوردی به نمایش گذاشت.

انتهای پیام/۹۶۹
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید