تاکید کابینه عربستان بر اهمیت تداوم آتش بس در یمن


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شورای وزیران عربستان سعودی در نشست امروز خود خواستار تداوم آتش بس در یمن و حمایت همه جانبه از تلاش های فرستاده ویژه سازمان ملل و تداوم حمایت از پروژه های بشردوستانه مورد نیاز سازمان ملل شد. .

به گزارش خبرگزاری عربستان (واس)، کابینه عربستان با اشاره به تصمیمات کمیته پنج نفره شامل عربستان، عمان، امارات، انگلیس و آمریکا در مورد یمن، بر تداوم مذاکرات تاکید کرد. آتش بس در این کشور

پنجشنبه گذشته، هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، سفر منطقه ای خود را از عمان در تلاش برای تمدید آتش بس آغاز کرد و قرار است از شهر عدن در جنوب یمن و عربستان سعودی بازدید کند.

در همین راستا، پارلمان یمن (نزدیک صنعا) روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد و تاکید بر سوء استفاده ائتلاف متجاوز سعودی – اماراتی از توافق آتش‌بس در این کشور، هدف از آتش‌بس را اثبات حسن نیت اعلام کرد. که مقدمه ای برای راه حل جامع و عادلانه برای بحران یمن است. به گونه ای که امنیت و ثبات را برای این کشور و کشورهای منطقه به ارمغان آورد.

آتش بس دو ماهه در یمن در ۱۳ آوریل سال جاری (۱۴۰۰) آغاز شد، اما در ۱۲ ژوئن بود که هانس گراندبرگ، نماینده سازمان ملل در امور یمن، اعلام کرد که طرف های درگیر در یمن با شرایط مشابهی موافقت کرده اند. توافق اولیه مبنی بر ادامه آتش بس دو ماه دیگر (۱۱ اوت) تمدید شد.

ائتلاف سعودی و اماراتی گزینه های زیادی برای جلب موافقت رهبران صنعا با تمدید این آتش بس ندارد و صنعا کاملاً مخالف تمدید آن به شکل فعلی است. گروندبرگ اخیراً در بیانیه‌ای از دشواری تمدید آتش‌بس گفت و به برخی کاستی‌ها در اجرای کامل آن اشاره کرد.

انتهای پیام/ص
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید