تحول علوم انسانی از طریق تعامل دانشگاه علامه با سمینار


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، موضوع اتحاد دانشگاه و دانشگاه یکی از مضامینی است که در بصیرت امام خمینی (ره) وجود داشت و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند.

امام خمینی (ره) بارها به دانشگاهیان فرموده اند: «باید ارتباط خود را با دانشگاهیان تقویت کنید و نسبت به دانشگاه برخورد منفی و تدافعی نداشته باشید».

لذا علما و حوزویان پیوسته به دنبال حفظ وحدت حوزه و دانشگاه بوده اند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان می کند: از تعامل حوزه و دانشگاه می توان برای رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در مورد تحول علوم انسانی استفاده کرد.

در این زمینه با عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت‌وگو کردیم.

فارس: شنیدیم که دانشگاه علامه طباطبایی اخیراً تعاملات سمیناری برقرار کرده است، لطفاً از مزایای این گونه تعاملات سمیناری و دانشگاهی صحبت کنید.

اعتماد به: همانطور که می دانید دانشگاه علامه طباطبایی طرح های تحولی زیادی در حوزه علوم انسانی دارد و محور برنامه راهبردی خود را در افق ۱۴۰۵ با موضوع تحول در علوم انسانی قرار داده است به گونه ای که سایر فعالیت های آموزشی، پژوهشی و بین المللی دانشگاه ها حول این محور حمایت می شوند. تحول در علوم انسانی یکی از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری است و ما باید از تمام توان خود برای رفع این دغدغه استفاده کنیم. یکی از موضوعاتی که می تواند در تحول علوم انسانی موثر باشد، استفاده از ظرفیت دانشگاه ها در سمینارها است.

فارس: برنامه های تحول آفرین در علوم انسانی با تعامل حوزه و دانشگاه چگونه اجرا می شود؟

اعتماد به: یکی از جنبه های تحول در علوم انسانی، اسلامی شدن علوم انسانی است که از ظرافت، دقت و حساسیت خاصی برخوردار است. علوم انسانی اسلامی موضوعی است که نیازمند همت متخصصان علوم انسانی و متخصصان علوم حوزوی است. تولید علم با رویکرد اسلامی کاری دشوار و تخصصی است و مستلزم تسلط بر مبانی انسان شناسی، هستی شناسی و معرفت شناسی اسلامی است. علاوه بر این، دستیابی به یک روش کارآمد و قابل قبول که بتوان در سطح جهانی ارائه کرد، موضوعی دشوار است. تلاش همکاران علمی ما در دانشگاه ها و سمینارها باید به خوبی تبلیغ و در دسترس باشد و زمینه همکاری و ارتقای سطح فعالیت های علمی را ایجاد کند، تبادلات علمی ادامه دارد.

فارس: چه دوره ها یا برنامه هایی را می توان بین حوزه و دانشگاه برگزار کرد؟

اعتماد به: فعالیت‌های مختلفی از جمله نشست‌های علمی مشترک، برگزاری کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها، برنامه‌ریزی امکان انجام فرصت‌های مطالعاتی در حوزه برای اساتید دانشگاه و در دانشگاه برای اساتید حوزه و سایر برنامه‌ها پیشنهاد شد که برخی از آنها در تفاهم‌نامه‌ها گنجانده شده است. . . در حال حاضر نیاز به اجرای این برنامه ها توسط اساتید دانشگاه و اساتید حوزه به خوبی احساس می شود و ما در دانشگاه علامه طباطبایی آمادگی داریم تا زمینه انجام این برنامه ها و فعالیت ها را فراهم کنیم. ما آماده حمایت از طرح های پژوهشی هستیم که درک علوم انسانی اسلامی را در حوزه های مختلف تخصصی یا تولیدات علمی تدوین شده با رویکرد اسلامی امکان پذیر می سازد و آماده ارائه امکان ماموریت های کوتاه مدت و بلند مدت برای اساتید دانشگاه هستیم. و به ویژه از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فعالیت های تحقیقاتی خود را با این رویکرد دنبال می کنند، حمایت شود.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید