تحویل ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفت وگوی ویژه با صدا و سیما با بیان اینکه بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این وزارتخانه بودند، گفت: در هفت مرحله اعلام شد. بیش از ۹۰ درصد مشمولان مشمول طرح‌های حمایتی دولتی هستند که از سوی ادارات کل استان و شهرستان‌های جدید ابلاغ شد تا نسبت به تکمیل و تکمیل پرونده اقدامات لازم انجام شود.

وی افزود: بیشتر ۱۰ درصد باقیمانده نیز شامل دو گروه است که تازه ثبت نام شده و از ۲۴ تیرماه یا خانواده های بیش از ۳ فرزند مشمول قانون حمایت از جمعیت هستند و اصلاح آنها نیز در حال انجام است.

محمودزاده گفت: در مجموع حدود ۵۶۷ هزار واحد در حوزه مسکن شهری در حال ساخت است که از این تعداد حدود ۵۰ هزار واحد مخروبه و مابقی پروژه های در حال ساخت است.

وی ادامه داد: حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکونی روستایی و ۳۳۳ هزار واحد در تملک است که بیش از ۴۰۰ هزار واحد در فاز اولیه یعنی خاکبرداری و پی سازی است که جمعاً یک و نیم میلیون واحد است.

محمودزاده تصریح کرد: از ۴ میلیون واحد تعهد شده، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و مابقی مسکن روستایی است و یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی برای مسکن شهری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد زمین برای افزودن به مساحت یا شهرک و … در دست بررسی کاربری اراضی استان ها است که در مجموع دو و نه دهم آن قابلیت تامین و بیش از ۹۰ درصد از زمین ۴ ساله تاکنون تامین شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره شهرک سازی و مزایای آن در طرح ملی نهضت مسکن و زمانی که توسعه فیزیکی شهرها مناسب نیست، توضیح داد: سیاست ایجاد شهرک های جدید با دستورالعمل مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بستر جدیدی است که برای تسهیل در ایجاد شهرک های جدید توسط بخش خصوصی و بخش دولتی ارائه شده است.

وی ادامه داد: برای بالغ بر ۴۰ شهر مطالعات اولیه در سطح استان انجام شد و برای برخی مصوبات اولیه و برای حدود ۸ تا ۹ شهر نیز مصوبات نهایی از شورای عالی مسکن دریافت شد که جدید محسوب می شود. فرصت های توسعه شهری در طرح نهضت ملی مسکن.

محمودزاده گفت: طبق دستور رئیس جمهور تا مردادماه باید تمام زمین مورد نیاز ۴ میلیون واحد مسکونی تامین شود، یعنی تا پایان مردادماه یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد زمین تخصیص داده شود و در صورت تحقق، ثبت نام جدید انجام شود. برای ما یک طرح نهضت مسکن ملی خواهیم داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت کیفیت واحدهای مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی سعی کرد از تجربیات پروژه های قبلی برای ایجاد استفاده کند. بلوغ بیشتر در پروژه های جدید و از این حیث علاوه بر نظارت عادی مهندسان سازمان، تیم مهندسی در پروژه های سطح بالاتر به عنوان مشاوران وزارت راه و شهرسازی نیز کنترل نظارتی را انجام می دهند.

وی افزود: همچنین برای اولین بار در صنعت ساختمان کشور تفاهم نامه کلی با یک شرکت بیمه منعقد شد که بر اساس آن کلیه ساختمان ها دارای تضمین کیفیت و تمامی اجزای مختلف ساختمان از سازه تا نصب، دارای ضمانت کیفیت به مدت ۱۰ سال خواهد بود.

محمودزاده گفت: ۶ راهکار در شورای عالی مسکن کشور برای تولید مسکن و نهضت ملی مسکن تصویب شده است که راهبرد اول بسترسازی و افزایش تولید ساخت و ساز توسط بخش خصوصی و راهبرد دوم بافت فرسوده است.

وی با اشاره به دو هدف اصلی بهسازی بافت های فرسوده و افزایش ظرفیت شهرها، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن که در حال اجراست، تمامی ساکنان بافت های فرسوده کشور می توانند از اماکن ساختمان های فرسوده استفاده کنند. نهضت ملی مسکن که برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان هزینه می شود مدت آن ۲۰ سال بدون نیاز به خرید اوراق و سپرده گذاری است.

محمودزاده افزود: پیشنهاد کاهش سود تسهیلات نیز مطرح شد که در صورت تصویب می تواند به افزایش ساخت و ساز در بافت فرسوده کمک کند.

محمودزاده ادامه داد: در حوزه صنعتی سازی برای افزایش تمایل شرکت های ساختمانی، سقف اماکن با مصوبه شورای عالی مسکن به ۲۰ درصد افزایش یافت که رقم قابل توجهی است و با تفاهمی که در حال انجام است. با بانک مرکزی بیشترین حجم پرداخت ها در قسمت اول خواهد بود که برای پروژه های صنعتی سازی مطلوب است.

وی تصریح کرد: برخی از فناوری های دارای مجوز صنعتی مقرون به صرفه نیستند و با توجه به اینکه جامعه هدف ما درآمد محدودی دارد، باید از میان تمامی فنون صنعتی گروهی را انتخاب کنیم که از مزیت های هزینه، کیفیت و سرعت برخوردار باشد. .

این مسئول درباره راهکار افزایش ساخت و ساز برای بخش خصوصی توضیح داد: از ۲۴ دی ماه که مصوبه شورای عالی مسکن اجرایی شد تا امروز بیش از ۳۳۳ هزار مالک در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده اند. و درخواست تسهیلات کردند.

وی افزود: در سال های اخیر به طور متوسط ​​حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار واحد در سال های عادی صادر شده است، اما تنها در ماه های اخیر و در این روند تاکنون ۴۸ هزار واحد در شهر تهران برای دریافت تاسیسات ثبت نام کرده اند که حدود ۱۰ درصد است. ، آنها قبلاً نصب خود را دریافت کرده اند. همچنین قرارداد ساخت ۱۸۰ هزار واحد تعاونی در بافت‌های فرسوده تهران بین وزارت راه و شهرسازی و شهرسازی منعقد شد و تا امروز ۱۲۰ هزار واحد وارد فاز اجرایی شده است. و اینکه در یک سال بیش از ۲۳۰۰۰۰ واحد ساخته می شود که در صورت تکمیل این واحد رکورد بزرگی خواهد بود و مطمئناً در نیمه دوم سال در بازار ملک تهران تاثیرگذار خواهد بود.

محمودزاده درباره راهبرد دوم پارچه های فرسوده گفت: در این راستا نصب برای ۳۰۰ هزار واحد در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: راهبرد سوم ساخت ۸۰۰ هزار واحد برای دهک های اول تا سوم با حمایت حداکثری دولت و تسهیلات ۵ درصدی است، راهبرد چهارم برای اقشار متوسط ​​در حد توان خود و با کمک نسبی دولت است، راهبرد پنجم مسکن روستایی است. و راهبرد ششم، اجاره مشترک حرفه ای است که این بسته می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد تعادل در بازار ملک کشور داشته باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: دستورالعملی برای افزایش کیفیت به همه مدیران کل استان ها ارسال شد که در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر اولویت با واگذاری زمین به صورت گروهی یا انفرادی و در شهرهایی مانند یزد و طبس این سیاست اجرا می شود و حتی در بسیاری از شهرها خانه ها به صورت روستا ساخته شده است.

وی افزود: در ۴ تا ۵ استان نیاز به مدت ۴ سال مانند سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی تامین شده است و در برخی استان ها مانند استان های شمالی و برخی از استان های کوهستانی غربی مشکل تامین زمین وجود دارد. اگرچه در شرایط فعلی بیش از میزان ثبت شده زمین تامین شده است اما بنا به دستور رئیس جمهور تامین زمین ۴ ساله تا پایان مرداد ماه به اتمام می رسد.

محمودزاده درباره رعایت معماری ایرانی-اسلامی در طرح ملی نهضت مسکن گفت: با توجه به تاکید قانون جهش تولید مسکن بر اجرای معماری اسلامی- ایرانی، وزارت راه و شهرسازی کارگروهی را تشکیل داد. نهادهای دولتی و دانشگاهی و کارشناسان هر استان برای برنامه ریزی نهضت ملی مسکن در هر شهر و استانی بر اساس معماری بومی آن شهر و استان اجرا شوند.

وی تاکید کرد: این کارگروه تمامی طرح های تفکیک معماری و پروژه ها را کنترل و تصویب می کند اما ممکن است مسئولیت نظارت در نهایت بر عهده شورای مسکن استان باشد.

تحویل ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن تا پایان شهریور

محمودزاده با بیان اینکه در تلاش هستیم اولین واحدهای طرح ملی توسعه مسکن را تا پایان شهریورماه تحویل دهیم، گفت: پیش بینی اولیه این است که حدود ۱۰۰ هزار واحد از استان های مختلف به افرادی که قبلا در طرح مشارکت داشته اند تحویل داده شود. سپرده اولیه خود را آورده تا تحویل داده شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره ارزش طرح نهضت ملی مسکن و قیمت کل گفت: ارزش ارزش برای هر دهک متفاوت است که دهک اول تا سوم را پوشش می دهد. کمیته امداد و بهزیستی و حدود ۸۰۰ هزار خانوار، حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت و ساز از طریق تسهیلات ساخت و ساز پرداخت می شود.

وی ادامه داد: حدود ۵۵ درصد هزینه های میانگین عشریه از طریق تسهیلات انجام می شود.

محمودزاده از تشکیل کارگروه ویژه ای توسط معاون اول رئیس جمهور و با دستور رئیس جمهور برای تامین اعتبار طرح نهضت ملی مسکن با توجه به توان خانواده ها خبر داد و گفت: هزینه ساختمان به بسیاری از مسائل و دولت در تامین زمین بستگی دارد. ، سود تسهیلات، یارانه دادن به شعب و… کمک.

وی با تاکید بر اینکه ورود اولیه کاندیداها در استان های مختلف با توجه به تراکم ساخت و ساز، زیرساخت، زمان شروع ساخت و ساز و … متفاوت است، گفت: در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر که زمین واگذار می شود، گونه مسکن است و در آنجا وجود دارد. فشار بر ارزش است واریزی وجود ندارد اما در پروژه های انبوه سازی با توجه به تراکم ساختمان و غیره متفاوت است و قبل از آن باید ودیعه پرداخت شود اما قیمت ها نسبت به واحدهای همجوار خارج از این خصوصی به طور قابل توجهی کمتر خواهد بود. طراحی و ساخت بخش

محمودزاده درباره موضوع اساسی پایه قیمت گفت: این پروژه باید به گونه ای انجام شود که برای سازندگان به صرفه باشد و قیمت برای مردم تا حد امکان پایین باشد.

وی افزود: در برخی شهرهای جنوبی مشکل تامین مصالح و هزینه حمل و نقل وجود دارد که بر این اساس ضرایبی در نظر گرفته شد و به قیمت پایه اضافه شد.

محمودزاده انبوه سازان را بازوی فنی اجرای طرح نهضت ملی مسکن دانست و افزود: در هفته های آینده جلساتی با هیئت جدید انبوه سازان خواهیم داشت تا از نظرات آنها بهره مند شویم.

وی درباره ارزش نصب توضیح داد: این ارزش در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلان شهرها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

محمودزاده گفت: با توجه به نقش صندوق ملی مسکن، قطعا بازپرداخت این تسهیلات کمتر خواهد بود و جزئیات آن اعلام می شود.

انتهای پیام/