ترکیه: قرارداد انتقال غلات بین روسیه و اوکراین ۱۲۰ روز است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، هالوسی آکار وزیر دفاع ترکیه سه شنبه شب گفت: این کشور در تلاش است تا طرحی را برای انتقال ایمن غلات از اوکراین پیش ببرد و کشتی های غلات نیز در بنادر اوکراین بازرسی خواهند شد. .

وی در گفت و گو با شبکه خبری الجزیره افزود: نمایندگانی از ترکیه و سازمان ملل متحد در جریان روند بازرسی کشتی در اوکراین حضور خواهند داشت.

وزیر دفاع ترکیه گفت: اوکراینی ها کشتی ها را از گذرگاه های ایمن و عاری از مین هدایت خواهند کرد.

آکار گفت: نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل در تلاش هستند تا اولین کشتی را از بنادر اوکراین خارج کنند.

وی ادامه داد: قرارداد انتقال غلات به مدت ۱۲۰ روز ادامه دارد و در صورت عدم مخالفت ادامه خواهد داشت.

وزیر دفاع ترکیه گفت: کشتی های حامل گالاتف به سلامت از طریق دریای سیاه به استانبول می روند.

پس از اینکه روسیه، اوکراین، سازمان ملل و ترکیه روز جمعه توافقنامه ای برای صادرات غلات، مواد غذایی و کودهای شیمیایی از بنادر اوکراین امضا کردند، یوری واسکوف معاون وزیر زیرساخت اوکراین به روزنامه اقتصادی تراس گفت که کیف قصد دارد حدود ۳ میلیون تن گندم و گندم صادر کند. سایر محصولات کشاورزی هر ماه از طریق بنادر دریای سیاه.

پیش از آن، کشورهای غربی بارها مسکو را به بستن بنادر اوکراین و غیرممکن کردن حمل غلات اوکراینی متهم کرده بودند. مسکو همچنین پاسخ داد که اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، از عبور امن محموله‌های غلات اطمینان حاصل می‌کند.

با این حال، پس از حمله موشکی روسیه به بندر اودسا در روز شنبه، مقامات اوکراینی این اقدام را محکوم کردند و مدعی شدند که مسکو با حمله به سیلوی گندم، توافق روز جمعه را نقض کرده است.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه ادعای اوکراین مبنی بر اینکه حمله نیروی دریایی روسیه به بندر اودسا باعث نابودی یک کشتی جنگی اوکراینی پهلو گرفته در بندر و همچنین انباری که موشک های هارپون نیروی دریایی آمریکا در آن نگهداری می شد را رد کرد.

انتهای پیام.
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید