ترکیه یک پایگاه نظامی جدید در دهوک عراق ساخت


به گزارش خبرگزاری فارس، نظامیان ترکیه همچنان در حال انجام اقدامات تحریک آمیز در شمال عراق هستند. اگرچه مقامات و مردم عراق تاکید می کنند که حملات ترکیه نقض حاکمیت این کشور است.

شفق نیوز به نقل از شاهدان گزارش داد که ارتش ترکیه بعد از ظهر یکشنبه (دوم مرداد) یک مقر نظامی جدید در مرزهای شهر «الامادیه» واقع در شمال استان دهوک ایجاد کرد.

به گفته این شاهدان، مقر جدید ترکیه بر روستاهای «سکیری»، «سرکلی» و «کوانی» در منطقه دیر لوک مشرف است.

این در حالی است که ترکیه در مناطق مرزی کردستان عراق کمپ های زیادی دارد که برخی از آنها در دهه ۱۹۹۰ ساخته شده اند و در دهوک اردوگاه های “بامرنی”، “سیری” و “العمادیه” متعلق به ترکیه است.

منابع خبری عراق چهارشنبه شب از حمله ارتش ترکیه به شمال این کشور و اصابت گلوله توپ به تفرجگاهی در شهر «زاخو» واقع در استان «دهوک» در اقلیم کردستان عراق خبر دادند. رسانه های عراقی گزارش دادند که در پی این حمله ۹ شهروند عراقی کشته و ۳۱ نفر زخمی شدند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه اظهارات مقامات عراقی درباره حمله ترکیه به اقلیم کردستان را تکذیب کرد و گفت: ما اتهامات وارده به خود را رد می کنیم و آماده همکاری با مقامات عراقی هستیم. تعدادی از سازمان های تروریستی از جمله حزب کارگران کردستان (پ ک ک) هنوز در عراق فعال هستند.

ترکیه مدت هاست که تمامیت ارضی شمال عراق را زیر پا گذاشته و مدعی ایستادگی در برابر گروه تروریستی پ.ک.ک است. گروه پ.ک.ک که ۳۵ سال است با دولت آنکارا درگیری نظامی دارد، از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود.

آنکارا مدعی است که شبه نظامیان حزب کارگران کردستان مسئول کشته شدن بیش از ۴۰۰۰۰ شهروند ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند. اما از سوی دیگر صدها روستا به دلیل حملات ترکیه در شمال عراق و سوریه خالی از سکنه شد.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید