تشریح تحقق سفر به ازبکستان / از لغو روادید تا توافقات اقتصادی


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف و هیئت پارلمانی همراه وی پس از سفر سه روزه به ازبکستان و دیدارهای دوجانبه با رئیس جمهور ازبکستان و روسای قوه مقننه و سنای آن کشور. و همچنین دیدار با تجار و تولیدکنندگان ایرانی مقیم ازبکستان، دقایقی پیش علاوه بر بازدید از مراکز فرهنگی و تاریخی این کشور وارد تهران شد.

رئیس شورای اسلامی شهر در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تهران در نشست خبری در تشریح این سفر گفت: وی با رئیس مجلس سنا نیز دیدار و دیدار طولانی با رئیس جمهور ازبکستان داشت.

وی افزود: طبق روال این سفر، قبل از دیدارهای رسمی، نشستی با ایرانیان مقیم ازبکستان برگزار شد و به ویژه در این نشست، مسائل اقتصادی و تجاری با تجار و تولیدکنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مستقیماً از آنها مطلع شدیم. آرزوها و نگرانی ها به زبان خودشان.

قالیباف افزود: سپس جلسه ای در مجلس قانونگذاری ازبکستان برگزار شد که در آن موضوعات مهمی از جمله توسعه روابط پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دلیل اهمیت این موضوع این بود که نزدیک به ۳۰ سال از استقلال ازبکستان می گذرد و این اولین حضور رئیس شورای اسلامی ایران در ازبکستان است.

رئیس شورای اسلامی با برشمردن اهمیت جایگاه ازبکستان در منطقه، این کشور را پرجمعیت ترین کشور آسیای میانه خواند و افزود: ازبکستان از قابلیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است، به ویژه در زمینه معدن، در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر به ۷.۵ درصد رسیده است و جی.ژانیرو . تولید ناخالص ملی (تولید ناخالص ملی) آن ۷۰ میلیارد دلار است.

وی تصریح کرد: دو کشور از منظر فرهنگی پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی دارند و می توان از ظرفیت های فرهنگی دو کشور برای پیشبرد اهداف مشترک استفاده کرد.

قالیباف تاکید کرد: با توجه به اینکه ازبکستان به آب های آزاد دسترسی ندارد، علاقه مند به افزایش روابط با جمهوری اسلامی ایران است، زیرا مسیر دسترسی به خلیج فارس، دریای عمان و بنادر شهید باهنر و چابهار بسیار عالی است. اهمیت برای ازبکستان

رئیس مجلس یادآور شد: در هر سه دیدار با روسای مجالس مقننه، سنا و رئیس جمهور ازبکستان به توافقات بسیار خوبی دست یافتیم و مقرر شد به ویژه در زمینه اقتصادی در ماه های آینده به ویژه در دوهفته دوم سپتامبر، زمانی که رئیس در جلسه شرکت خواهد کرد. توافقنامه شانگهای به ازبکستان می رسد، باید توافقات لازم برای لغو روادید تجار، رانندگان ترانزیتی و همچنین تسهیل حضور مردم در دو کشور در قالب سفرهای توریستی انجام شود.

او تاکید کرد: مطمئنیم با تدوین یک برنامه مدون، حجم مبادلات اقتصادی دو کشور از ۵۰۰ میلیون دلار امروز به ۲ میلیارد دلار می رسد.

قالیباف افزود: یکی دیگر از فرصت های موجود در زمینه روابط با ازبکستان، افزایش روابط در حوزه فرهنگی است، با توجه به اینکه دو کشور اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند، سفری به شهرهای سمرقند و بخارا داشتیم. این نشان می دهد که دو کشور اشتراکات زیادی دارند و از نظر فرهنگی، مذهبی، قومی و مذهبی اشتراکات زیادی دارند، بنابراین باید از این فرصت برای افزایش ارتباطات استفاده کرد.

رئیس شورای اسلامی کشور با اشاره به اصلاحات انجام شده توسط رئیس جمهور جدید ازبکستان در سال های اخیر گفت: می توانیم از این فرصت استفاده کرده و در جهت برآورده ساختن خواسته های دو طرف گام های عملی برداریم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در دیدارهای دوجانبه مطرح شد، بحث مسائل امنیتی به ویژه در رابطه با افغانستان بود، با توجه به اینکه دو کشور با افغانستان هم مرز هستند، در موضوع افغانستان و تمایل دو کشور هم نظر بودیم. تشکیل دولت فراگیر برای امنیت پایدار در منطقه است.

قالیباف افزود: در آینده نزدیک در اجلاسی در ازبکستان با حضور کشورهای همسایه و برخی نهادهای بین المللی شرکت خواهیم کرد که امیدواریم مثمر ثمر باشد.

سخنران گفت: در مجموع ارزیابی ما از این سفر بسیار مثبت است و امیدواریم تأثیر آن در آینده نزدیک برای جمعیت کشورمان و تأثیر آن بر اقتصاد به ویژه در مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه قابل مشاهده باشد. همچنین از هیئت پارلمانی همراه و میزبانی خوب ازبکستان تشکر می کنم.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید