kermanyy

Saturday, 23 October 2021

تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام هارمونی

تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام هارمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

کل یا قسمتی از معده را خارج کنید

تخریب یا آسیب غدد ، سلول های تخصصی و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

آسیب یا آسیب به دریچه هایی که اجازه می دهد غذا وارد معده شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا از مری یا معده به روده اختلال ایجاد کنند و غذا خوردن را برای فرد دشوار می کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر می سوزد. افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کم مواد مغذی می تواند منجر به کاهش وزن شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از مصرف مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

بقیه معده یا روده کوچک ممکن است قادر به هضم مناسب غذا یا جذب چربی ها و مواد مغذی در رژیم غذایی نباشند ، که باز هم بستگی به نوع عمل جراحی و میزان برش معده دارد.

حفظ وزن در این شرایط مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب می تواند به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک کند.

نکات زیر ممکن است به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید حتی اگر چند لقمه داشته باشید.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی می خواهید یا نمی خواهید غذای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مایعات تجاری) یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

از انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان که برای خوردن آماده هستند ، استفاده کنید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که می تواند در معده یا روده وارد شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان مواد مغذی مایع (تغذیه روده) را از طریق آن وارد کرد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برطرف کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

معده بعد از غذا احساس سیری می کند

ممکن است بعد از مصرف مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این می تواند با یا بدون جراحی اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده می تواند اندازه معده را کاهش داده و باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین به عصب واگ آسیب می رساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را شل می کند. با کشش بقیه معده یا بدن در پاسخ به تغییرات در سیستم گوارش ، بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند به آرامی خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس رضایت اولیه:

سعی کنید 6 بار در روز وعده های غذایی کوچک یا میان وعده بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشیدنی های فیجی خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی ، مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای حاوی فیبر بالا مانند نان سبوس دار و غلات کامل را محدود کنید ، زیرا باعث می شود سریعتر از سایر غذاها احساس سیری کنید.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مزدا رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

Share your comment :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *