تقویت مطلوب ارتش ارمنستان در کانون توجه سران ایروان قرار دارد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر دفاع ارمنستان روز چهارشنبه در بازدید میدانی از خط مقدم این کشور با جمهوری آذربایجان از افزایش امنیت مرزها و بهبود زیرساخت های نظامی اطمینان داد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز ارمنستان» به نقل از وزارت دفاع ارمنستان، «سورن پاپیکیان» وزیر دفاع روز چهارشنبه از نیروهای لشکر دوم ارتش و خط مقدم این کشور با باکو بازدید کرد.

وزیر دفاع ارمنستان در بازدید از این یگان نظامی با ستاد فرماندهی خود در خصوص ارتقای آمادگی رزمی پرسنل، نوسازی زیرساخت ها و بهبود شرایط یگان ها گفتگو کرد. وزیر دفاع ارمنستان با حضور در منطقه مرزی شرقی از مواضع رزمی و اقدامات بهسازی خط مقدم آنجا بازدید کرد.

پاپیکیان به نیروهای ارمنستان اطمینان داد که تمام مسائل مربوط به امنیت خط مقدم به درستی بررسی و حل خواهد شد.

وی خطاب به ارتش ارمنستان اطمینان داد که این ارتقاء زیرساخت های نظامی و وضعیت پرسنل در کانون توجه رهبری نظامی و سیاسی ارمنستان است.

مقامات ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کردند که تمام نیروهای خود را تا ماه سپتامبر از منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی که بر سر آن دو جنگ با جمهوری آذربایجان داشته‌اند خارج خواهند کرد.

آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان گفت: یگان های نیروهای مسلح ارمنستان پس از آتش بس به ارمنستان بازگشته اند، این روند رو به اتمام است و در ماه سپتامبر به پایان می رسد.

بر اساس این قرارداد، ارمنستان بخش‌هایی از سرزمین‌هایی را که برای دهه‌ها تحت کنترل خود بود، واگذار کرد و روسیه حدود ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح را برای نظارت بر آتش‌بس شکننده اعزام کرد. شش هفته درگیری بین همسایگان قفقازی بیش از ۶۵۰۰ کشته در پاییز ۲۰۲۰ برجای گذاشت و آتش بس با میانجیگری روسیه پایان یافت.

گریگوریان گفت که نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ «امنیت ارامنه قومی را تضمین می کنند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، جمعه گذشته شکایت کرد که خروج ارمنستان بسیار کند بوده است.

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۹) با توافقنامه آتش بس امضا شده توسط نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس جمهور روسیه و روسیه پایان یافت. نقش میانجی در این توافق داشت. در این دور درگیری، جمهوری آذربایجان مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج کرده است.

با وجود حضور روسیه به عنوان میانجی، این دو کشور همواره درگیری های مرزی دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع یکدیگر متهم می کنند.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید