تنش در کوزوو؛ روسیه واکنش نشان داد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، پس از آغاز تنش در بخش صربستان کوزوو و به صدا درآمدن تیراندازی و آژیر هوایی، وزارت امور خارجه روسیه به این موضوع واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه از پریشتینا، آمریکا و اتحادیه اروپا خواست از اقدامات تحریک آمیز علیه صرب ها خودداری کنند و حقوق آنها را به رسمیت بشناسند.

وی گفت: ما از کوزوو و حامیان غربی آن می خواهیم که از رفتارهای تحریک آمیز دست بردارند و به حقوق صرب ها احترام بگذارند.

یکشنبه شب برخی منابع خبری اعلام کردند که خطر حمله هوایی در مرز صربستان و کوزوو به صدا درآمده است. همزمان برخی منابع دیگر از اعزام نیروهای ویژه از کوزوو به بخش صربستان این جمهوری خبر می دهند.

این منابع خبری اعلام کردند که کوزوو به یک گروه مورد حمایت صرب ها در شمال کوزوو اعلام جنگ کرده است. گفته می شود که اعضای این گروه ظاهرا مورد حمایت رئیس جمهور صربستان هستند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان روز یکشنبه گفت که صربستان هرگز در رابطه با کوزوو در شرایط پیچیده و دشوارتر از امروز نبوده است. رئیس جمهور صربستان گفت که ارتش کوزوو می خواهد نیمه شب به شمال صربستان حمله کند. وی در عین حال خواستار حفظ ثبات در این منطقه شد.

صربستان کوزوو را که پس از بحران بالکان از یوگسلاوی جدا شد، یکی از استان های خودمختار خود می داند، اما کوزوو خود را یک جمهوری مستقل می داند.

تنش‌های اخیر پس از آن آغاز شد که مقامات کوزوو به مالکان خودروهای دارای پلاک صربستان دستور دادند تا هنگام ورود به کوزوو، آنها را به پلاک موقت تغییر دهند. پس از این موضوع صدها صرب تظاهرات را آغاز کردند و تردد در گذرگاه های مرزی را مسدود کردند.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید