توجیه یارانه ها منجر به کاهش چشمگیر نقدینگی و قاچاق می شود


حجت الاسلام حسین جلالی نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی گفت:وگو وی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: اجرای ارز ترجیحی که در دولت روحانی اجرا شد، سیاست شکست خورده ای بود زیرا باعث افزایش تورم و افزایش نقدینگی در کشور شد.

وی افزود: زمانی که تورم و نقدینگی در کشور افزایش پیدا می کند، ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می شوند که با اجرا و تداوم این سیاست، مردم به ویژه اقشار پایین جامعه متضرر شدند و زندگی برای آنها بسیار سخت شد. “

نماینده مردم رفسنجان در مجلس تصریح کرد: دولت سیزدهم تصمیم شجاعانه ای برای اصلاح سیاست های پولی ترجیحی گرفت و تصمیم گرفته شد. مبه نابرابری مبلغ ارز ترجیحی و ارز بازار آزاد که تاکنون به واردکننده و تولیدکننده پرداخت شده است پایان فعلی یعنی مردم حقوق می گیرند.

وی گفت: ارز ترجیحی در سال های اخیر انحراف زیادی داشته و برای واردات کالاهای اساسی از خارج هزینه نشده است، اما اگر سیاست توجیهی یارانه ها به خوبی اجرا شود، قطعا تورم و نقدینگی کاهش می یابد و به سمت رفع کسری می رود. کاهش قاچاق کالاهای اساسی می خریم در حالی که برنامه ریزی ویژه ای برای رفع تبعیض اجتماعی وجود دارد.

جلالی تاکید کرد: با سیاست اصلاحی ترجیحی پولی، دو هدف عمده ثبات و ثبات اقتصادی و عدالت اقتصادی جابه‌جا می‌شود و به این ترتیب دهک‌های پایین جامعه مانند دهک‌های بالای جامعه از اصلاح یارانه برخوردار می‌شوند.

پایان پیام/
این را به صفحه اول پیشنهاد دهید