توزیع بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان مالیات بین شهرداری ها و دهیاری ها


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، عباس مازیکی مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان در سخنانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان، اظهار داشت: مالیات در توسعه و رفاه اجتماعی، در شکل گیری جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است. انسان به قوانین و مجریان این قوانین نیاز دارد. برای اداره جامعه اسلامی، مردم باید هزینه های خود را بپردازند.

وی ادامه داد: یکی از نقش های اساسی مالیات در اقتصاد تامین منابع مالی است اما مالیات در عدالت اجتماعی نیز موثر است چرا که نرخ مالیات برای شرکت های مختلف متفاوت است. مالیات در توزیع ثروت موثر است و برای کاهش شکاف طبقاتی مهم است، همین اخذ مالیات به رفاه عمومی مردم کمک می کند.

مزیکی تصریح کرد: مالیات باید اقتصاد زیرزمینی را زمین گیر کند، مالیات بر ارزش افزوده برای شفافیت است، این مالیات بین شهرداری ها و دهیاری ها توزیع می شود تا مسائل اجتماعی به خوبی حل شود. سال گذشته بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان مالیات پرداخت و بین شهرداری ها و دهیاری ها توزیع شد که تاثیر زیادی در رفاه اجتماعی داشت. شاکیان اصلی در اداره مالیات مردم هستند و اگر فعالیت اقتصادی شفاف نباشد نمی توانید مالیات عادلانه بگیرید.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی نیازمند اقدامات قوی‌تر است و قوانینی که اخیراً برای وصول مالیات وضع شده، عادلانه و شفاف است. امسال دولت مصمم است قوانین مالیاتی را به شدت اجرا کند تا همه شرکت ها فعالیت اقتصادی شفافی داشته باشند.

وی با بیان اینکه برخی از قوانین مالیاتی اواخر سال گذشته اجرایی شد، گفت: اتصال لوازم آشپزخانه به پرونده مالیاتی باعث ایجاد بالغ بر ۶۸ هزار پرونده مالیاتی در اصفهان شده است. همچنین باید اضافه کنم که کنترل فشارهای تورمی در بسیاری از موارد با مالیات امکان پذیر است. مالیات خانه های خالی این است که خانه های خالی را در اختیار مردم قرار دهیم تا تورم در بخش املاک کاهش یابد.

مزیکی همچنین تصریح کرد: مالیات در برخی موارد کنترل کننده مصرف است، کاهش تقاضا برای برخی کالاهای مصرفی و کاهش شکاف فقیر و غنی نیز از دیگر آثار مالیات است، مالیات می تواند با حمایت از آن به سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال کمک کند. ما نباید تنها به جنبه درآمدزایی مالیات نگاه کنیم و اثرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن را نیز باید در نظر گرفت.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به اینکه یکی از مطمئن ترین درآمدهای دولت ها مالیات است، گفت: هدف اصلی تحریم ها ضربه زدن به اقتصاد است، اگر دولت بتواند مالیات ها را به درستی دریافت کند می تواند موفق تر باشد. در اکثر منابع مالی برای اداره کشور یکی از مزایای تحریم ها بوده است.

وی تاکید کرد: توسعه پایدار در گرو اقتصاد سالم است. برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی باید به تولید و درآمد پایدار کشور توجه شود. دولت مصمم به ایجاد اشتغال و کمک به تولید است. نابرابری های اجتماعی را می توان با کمک مالیات حل کرد.

مزیکی در پایان تصریح کرد: اگر بخواهیم مالیات را برای مردم فرهنگی و قابل قبول کنیم باید به مردم اعتماد کنیم، مالیاتی که می پردازند صرف رفاه و رفع مشکلات مردم می شود، باید اعتماد متقابل در بین مردم ایجاد شود. و دولت تا مردم با رغبت بیشتری مالیات بپردازند. سیستم مالیاتی در حال تغییر و تحول است، رشد درآمد مالیاتی مشخص است، فرار مالیاتی و پول کلان باید حل شود و مردم امروز می خواهند که این اتفاق بیفتد.

انتهای پیام/۶۳۰۹۰/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید